date_range سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ access_time ۰۷:۳۲:۲۸ ق.ظ

افکار عمومی منتظر برخورد مسئولان با متخلفان مسکن مهر

افکار عمومی منتظر برخورد مسئولان با متخلفان مسکن مهر
منبع خبر: ایران جیب

حالا دیگر می‌توان به خوبی درک کرد چرا مردم حاضر نیستند در 117 هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی زندگی کنند. اگر تا دیروز بحث دور بودن از مراکز…

حالا دیگر می‌توان به خوبی درک کرد چرا مردم حاضر نیستند در 117 هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی زندگی کنند. اگر تا دیروز بحث دور بودن از مراکز شغلی، نبود خدمات، وسایل حمل و نقل، پارک، مدرسه، مسجد، درمانگاه و غیره در سایتهای مسکن مهر مطرح بود، حالا دیگر ایمنی این واحدها علامت سوال شده و دیگر کسی نمی‌تواند پز استحکام و احداث بر اساس آیین نامه ۲۸۰۰ را بدهد.

به گزارش ایران‌جیب از ایسنا، کسی هم جوابگو نیست. دولتمردان دیروز سکوت پیشه کرده‌اند و مسوولان امروز حرفی برای گفتن ندارند. مهندسان ناظر هم قطعا راهی برای فرار از مسوولیت پیدا می‌کنند. شاید هم از فردا کمان انتقاد را به سمت یکدیگر نشانه بروند. اما هیچکس بهتر از آن کودکی که بادکنک‌های جشن تولدش از پشت دیوارهای فرو ریخته‌ی مسکن مهر کرمانشاه نمایان شده، معنی ناامنی را نمی‌فهمد.

کوشش برای پاسخ ندادن به تلفن خبرنگاران در این روزها به مسابقه‌ای بین مسوولان دیروز و امروز تبدیل شده تا شاید بتوانند در این ماراتن تقصیر را به گردن یکدیگر بیندازند. تلاش خبرنگار ایسنا برای ارتباط با سه تن از مسوولان مربوطه بی نتیجه ماند تا فقط مدیرکل دفتر نوسازی و بهسازی بنیاد مسکن پاسخ ما را بدهد و بگوید که این واحدهای تخریب شده مسکن مهر در حیطه اختیارات دستگاه متبوعش نیست و این که پی‌ریزی اینها در زمان دولت قبل انجام شده است. البته راست هم می‌گوید اما این اظهارات کمکی به ده‌ها سوال بی جواب ذهن مردم نمی‌کند.

آنها که کلنگ مسکن مهر را در سال ١٣٨٦ به زمین زدند، می‌خواستند سالانه یک میلیون واحد مسکونی بسازند که بعد از شش سال تنها ۶۹۰ هزار واحد را بدون آسفالت و پارک و مدرسه و مسجد و درمانگاه و ... تحویل دادند. البته برایش ۵۰ هزار میلیارد تومان پول بدون پشتوانه چاپ کردند که از دلایل تورم ۴۰.۴ درصدی بود. بعد کار به دست دولت یازدهم افتاد که هیچ اعتقادی به این طرح نداشت اما باید حداقل ۹۰ هزار میلیارد تومان دیگر خرج زیرساخت‌های آن می‌کرد.

انتقادات تا حدودی درست بود اما عمده بحث‌ها بر سر اثرات تورمی این طرح بود و با عبارات "شلخته"، "مزخرف" و "اقتصاد برانداز" به این طرح تاختند. شاید به همین دلیل بود که هیچکس سراغی از ایمنی این واحدها نگرفت تا پس از کشته شدن حداقل ۴۳۰ و مجروح شدن ۷۱۵۰ تن بر اساس آخرین آمارها در زلزله غرب کشور زنگ خطر به صدا دربیاید و زنگ موبایل مسوولان روی حالت بی صدا برود.

می‌گویند ۱۲ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در جریان زلزله کرمانشاه تخریب ۱۰۰ درصدی شده که بیشترین خسارات در بخش روستایی بوده اما میزان خسارات به مسکن مهر بسیار بیش از سایر نقاط شهری بوده و این در حالی است که قرار بود این واحدهای نوساز ۱۰۰ سال برایمان عمر کنند. احتمالا در روزهای آینده بنیاد مسکن کار بازسازی را آغاز می‌کند و دوباره باید منابع کشور را صرف نوسازی کنیم چون حتما از اول یک نفر، یک جایی می‌خواسته از کار بزند تا سود بیشتری ببرد.

کارشناسان عنوان می‌کنند شانس آوردیم در اطراف قصرشیرین که کانون زلزله بوده و انرژی حداکثری آزاد شده، تراکم جمعیتی پایین بوده و این موضوع مهمترین دلیل پایین بودن تلفات جانی و خسارتهای این زلزله بوده است. حالا اگر یکی از سایت‌های ۱۰ یا ۲۰ هزار واحدی مسکن مهر در آن نقطه احداث می‌شد الان باید خدای ناکرده برای مرثیه‌ای غم انگیزتر از بم گریه می‌کردیم.

شاید اگر راه خلاف‌های بعضی مهندسان بسته می‌شد یا از همدستی برخی بازرسان با پیمانکاران مسکن مهر پرده برداشته می‌شد کار به اینجا نمی‌رسید. سوال این است چرا پروانه مهندس ناظر چند شغله‌ای که هیچ وقت پای پروژه‌ها نیست ابطال نمی‌شود؟ چرا اجازه دادیم امضا فروشی به امری مرسوم تبدیل شود؟ به چه علت باید شرایطی ایجاد کنیم که با امضای مردگان دلالی ساخت و ساز صورت گیرد؟ چرا یک بار برای همیشه قانونی سفت و سخت برای ساخت و ساز وضع نمی‌شود تا هزاران میلیارد تومان ثروت کشور به پای ساختمانهای بی کیفیت هدر نرود تا کسی نتواند از تو در توی قوانین نصفه و نیمه حوزه ساختمان برای خود رانت ایجاد کند؛ تا کسی نتواند آیین نامه ۲۸۰۰ را به سخره بگیرد، تا هیچ مهندسی به خود اجازه ندهد با خون دهها تن از هموطنانمان معامله کند.

در این شرایط باید وزارت مسکن و شهرسازی به عنوان کارفرما پیمانکار یا پیمانکاران مسکن مهر در سرپل ذهاب را احضار کند و آنها را بابت بی توجهی به اصول اولیه ساخت و ساز و به بازی گرفتن جان هزاران انسان بی گناه که با هزار مشقت اقدام به خرید سرپناهی برای خانواده خود کرده‌اند بازخواست کند. حالا باید سازمان نظام مهندسی لااقل برای التیام افکار عمومی هم که شده اقدام به احضار مهندسان ناظر این ساختمان‌ها کند و از آنها بابت بی توجهی به وظایف اولیه خودشان که تامین امنیت سازه‌هاست پاسخ بخواهد؛ شاید این اقدامات عاملی شود برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات در آینده.

به راستی اگر زمین لرزه‌ای با این شدت در کلان شهرهای ایران و به ویژه تهران رخ دهد چه سرنوشتی در انتظارمان خواهد بود!؟

نمایش موجودیت‌ها
نظرهای خبر

 • user avatar
  مسعود:

  و دو مسئله ای مهم در این مورد بی توجهی مسئولان به معیشت مهندسین که تفاوت فاحشی با پزشکان دارند که خود باعث بی انگیزگی میشود و پذیرش و فارغ التحصیلی فله ای مهندسین در دانشگاه های دولتی پردیس آزاد پیام نور علمی کاربردی غیرانتفاعی چه ربطی داره؟یعنی همه توی مملکت باید پولشون بشه اندازه پزشکان تا کارشون رو درست انجام بدن؟! راننده اتوبوس ملت رو ببره ته دره چون پولش اندازه پزشک نیست رستوران دار غذای فاسد بذاره جلوت بگه پولم اندازه پزشک نیست امثال توئه مهندس خونه رو با هزار زد و بند و فساد و بخور بخور بندازین به ملت چون بگین پولمون اندازه پزشک نیست این منطق یه جهان سومیه. داد میزنی که من ایرانیم! چی میگی اخه برادر هرکسی که مدرک مهندسی گرفت که نمیگن بیا برو ناظر بشو اول باید پروانه نظارت از سازمان نظام مهندسی بگیره که تو اون ازمون به این راحتی کسی قبول نمیشه با سوادش چون وزرارت مسکن متولی برگذازی اون هست امسال سخت ترین ازون سال های گذشته رو بر گذار کردن

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۷:۵۱:۲۴ ق.ظ
 • user avatar
  فرهاد:

  مسکن مهر زنگوله تابوت دولت قبلی خواهد شد

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۷:۳۴:۰۷ ق.ظ
 • user avatar
  ایرانی:

  کمتر بذل و بخشش به عراق و سوریه و یمن و فلسطین و لبنان و روهینگاییها بکنین و کمتر ملت رو ترغیب به خرج کردن پولشون در عراق و سوریه و عربستان کنین تا بتونین این کشور رو هم مثل ضاحیه بیروت اروپایی بسازید! حاضرم با تک تکتون مناظره کنم همینجا تا پاسخ جمله ای که طوطی وار همه جا میگید رو بدم! یک سوال بودجه نظامی کشورها به طور میانگین چقدر است و بودجه نظامی ایران چقدر؟ آیا حاضرید بودجه وزارت دفاع و نظامی کشور که مخصوص تامین امنیت کشور تا تومن آخر خرج وزارت بهداشت یا رفاه یا مسکن بشه؟ آیا ایران قادر به خریدن زیردریایی ها ناوها و هواپیماهای جنگی هست؟ و سوال اخر آیا تو واقعا ایرانی هستی؟

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۷:۵۴:۰۳ ق.ظ
 • user avatar
  امیر:

  چه ربطی داره؟یعنی همه توی مملکت باید پولشون بشه اندازه پزشکان تا کارشون رو درست انجام بدن؟! راننده اتوبوس ملت رو ببره ته دره چون پولش اندازه پزشک نیست رستوران دار غذای فاسد بذاره جلوت بگه پولم اندازه پزشک نیست امثال توئه مهندس خونه رو با هزار زد و بند و فساد و بخور بخور بندازین به ملت چون بگین پولمون اندازه پزشک نیست این منطق یه جهان سومیه. داد میزنی که من ایرانیم!

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۷:۳۴:۰۷ ق.ظ
 • user avatar
  درخواب :

  سلام باید دادستان محترم کشور به عنوان مدعی العموم علیه سازندگان مسکن مهر اقامه دعوی کند . بالاخره واقعا باید مشخص بشه : "سازنده ها درست کارشان را انجام داده انتد و استاندارد ها را رعایت کرده اند؟"

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۷:۴۲:۵۹ ق.ظ
 • user avatar
  meysam:

  ایرانجیب جان به جای فریب افکار عمومی برو از دولت پیگیر این باش چرا روز بروز دلار بالاتر میره مردم دارن فقیر تر میشن مجبورن توی این مسکن ها ساکن بشن به خدا همه دوست دارن توی کاخ روحانیو دولتی هاش ساکن باشن و یکی از اونا بخرن مسکن مهر زنگوله تابوت دولت قبلی خواهد شد گرانی طلا و دلار کاملا طبیعی است به چندین دلیل 1 -مخارج عظیم آقایون و آقازاده ها (حتی خیلی از ایشان بجای اینکه مالیات بدهند کاملا خود خواهانه از دولت پول هنگفت هم میگیرند ) 2 -کم شدن سود بانک 3 -سوءاستفاده از کوته بینی من و شما آقا میثم چرا همیشه با چشم بسته نظر میدین،ناظر پروژه غیر از ارسال گزارش خلاف و دستور توقف هیچ کاری ازش بر نمیاد. شهرداری و بنیاد مسکن باید پیرو اون گزارش کا رو متوقف کنن،در 99 درصد موارد کار متوقف نمیشه چون اگه شهرداری ببینه مشکل از کیفیت ساخته و پولی نصیبش نمیشه کلا بیخیال قضیه میشه، جدای از این مسایل خودرو و ساختمان آینه تمام نمای وضعیت فرهنگی و اقتصادی و تنکولوژی ماست

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۷:۳۹:۵۶ ق.ظ
 • user avatar
  حسین:

  چی میگی اخه برادر هرکسی که مدرک مهندسی گرفت که نمیگن بیا برو ناظر بشو اول باید پروانه نظارت از سازمان نظام مهندسی بگیره که تو اون ازمون به این راحتی کسی قبول نمیشه با سوادش چون وزرارت مسکن متولی برگذازی اون هست امسال سخت ترین ازون سال های گذشته رو بر گذار کردن

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۷:۳۴:۰۷ ق.ظ
 • user avatar
  علی:

  پروانه ها باطل و برای چند سال سهمیه تظارت ندهند

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۷:۴۴:۲۸ ق.ظ
 • user avatar
  جامعه شناس:

  حاضرم با تک تکتون مناظره کنم همینجا تا پاسخ جمله ای که طوطی وار همه جا میگید رو بدم! یک سوال بودجه نظامی کشورها به طور میانگین چقدر است و بودجه نظامی ایران چقدر؟ آیا حاضرید بودجه وزارت دفاع و نظامی کشور که مخصوص تامین امنیت کشور تا تومن آخر خرج وزارت بهداشت یا رفاه یا مسکن بشه؟ آیا ایران قادر به خریدن زیردریایی ها ناوها و هواپیماهای جنگی هست؟ و سوال اخر آیا تو واقعا ایرانی هستی؟

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۷:۳۴:۰۷ ق.ظ
 • user avatar
  angel:

  مهندسین ناظر پروژه های مسکن مهر رو باید برای التیام درد مردم داغ دیده در ملع عام اعدام کرد تا با امضائ فروشی خون کودکان مظلوم و بی گناه رو نفروشند

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۷:۵۵:۳۱ ق.ظ