date_range پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۲۱:۰۰ ب.ظ

با تصویب نهایی طرح سپرده‌گذاری ارزی در مجلس رقم می‌خورد؛ بازگشت ارزهای خانگی به چرخه اقتصاد

با تصویب نهایی طرح سپرده‌گذاری ارزی در مجلس رقم می‌خورد؛ بازگشت ارزهای خانگی به چرخه اقتصاد
منبع خبر: تجارت آنلاین
دسته خبری: اقتصاد|مجلس

در این طرح بانک مرکزی و بانک‌ها موظف می‌شوند که بازپرداخت اصل و سود سپرده‌های ارزی را تضمین کنند تا تشویقی باشد مردم ارزهای خود را در نظام بانکی بیاورند.


گروه اقتصاد کلان: دوشنبه گذشته عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه از تصویب کلیات طرح سپرده ارزی خبر داد. به گزارش تجارت،‌هادی قوامی‌در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت توضیح داد: در این طرح بانک مرکزی و بانک‌ها موظف می‌شوند که بازپرداخت اصل و سود سپرده‌های ارزی را تضمین کنند تا تشویقی باشد مردم ارزهای خود را در نظام بانکی بیاورند. نمایند مردم اسفراین با بیان اینکه این طرح تنها یک ماده دارد، ادامه داد: هدف از این طرح این است که به صاحبان دلار، یورو و ارزهای خارجی اطمینان داده شود که سرمایه‌های ارزی خود را در نظام بانکی سپرده گذاری کنند. وی اظهار داشت: در این زمینه رئیس بانک مرکزی بارها ضمانت‌ها شفاهی برای بازپرداخت اصل و سود سپرده‌های ارزی داده است اما گفته می‌شود در این حوزه خلاء قانونی وجود دارد.

    جزییات طرح سپرده‌گذاری ارزی


در همین راستا روز گذشته نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس جزییات طرح سپرده‌گذاری ارزی را تشریح کرد. عزت‌الله یوسفیان ملا با اشاره به تصویب کلیات طرح سپرده ارزی در این کمیسیون گفت که در صورت تصویب نهایی این طرح مردم به سپرده‌گذاری ارزهای خانگی تشویق خواهند شد. یوسفیان ملا در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کمیسیون برنامه و بودجه کلیات طرح سپرده ارزی را به تصویب رساند که براساس این طرح مردم می‌توانند سپرده‌های ارزی خود را همانند سپرده ریالی در بانک سپرده‌گذاری کنند و اگر بانک سپرده آنها را پس نداد خیانت در امانت محسوب می‌شود و قوانین آن از سپرده ریالی هم سختگیرانه خواهد بود. وی ادامه داد: طبق این طرح بانک مرکزی اصل و سود سپرده را تضمین می‌کند و فرد هر وقت اراده می‌کند می‌تواند سپرده خود را پس بگیرد. نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی‌با بیان این‌که «طبق روایت‌های مختلف از ۱۴ میلیارد دلار تا ۲۰ میلیارد دلار ارز خانگی در اختیار مردم است» اظهار کرد: اگر این میزان ارز وارد گردونه اقتصاد کشور شود خیلی از مشکلات تولید حل خواهد شد. متاسفانه ما تاکنون مقررات خوبی در این باره نداشتیم که مردم اطمینان داشته باشند که می‌توانند دلار و یوروی خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند و هر موقع که خواستند می‌توانند آن را پس بگیرند. در واقع تاکنون نه قانون بلکه تنها دستورالعمل‌هایی در این رابطه وجود داشته و از سویی برخی بانک‌ها دلار و یوروی مردم را گرفتند و به آنها ریال پس دادند و همین باعث شده اعتماد مردم برای سپرده‌گذاری ارزی از بین برود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی‌با بیان این‌که «در صورت تصویب طرح سپرده ارزی اطمینان عمومی‌در این زمینه ایجاد خواهد شد»، گفت: ممکن است بانکی ظرفیت گرفتن سپرده را نداشته باشد ما هم هیچ بانکی را مکلف به این کار نمی‌کنیم. بلکه می‌گوییم هر بانکی سپرده را گرفت باید به این قانون عمل کند. اگر برای بانک مشکلی پیش آید بانک مرکزی باید تضمین کند و اگر سپرده را پس ندادند در حکم خیانت در امانت محسوب می‌شود و سود آن هم سرجایش است.

یوسفیان ملا اضافه کرد: در صورت تصویب نهایی این طرح کسانی که نیاز به وام ارزی دارند دیگر محدود به صندوق توسعه ملی نخواهند بود که پروسه زمانی طولانی طی کنند بلکه می‌توانند از بانک‌ها این وام را دریافت کنند و بانک‌ها هم می‌توانند عقود اسلامی‌را روی آن پیاده کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: هر عقل سالمی‌اگر ببیند ارز او را نگهداری می‌کند و به آن سود هم می‌دهد ارز خود را در بانک سپرده‌گذاری می‌کند و البته ما هم اطمینان می‌دهیم که سود آن تضمین شود و تضمین آن از سپرده ریالی بیشتر خواهد بود. به گفته یوسفیان ملا این طرح در حال حاضر در کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان کمیسیون فرعی تصویب شده و پس از بررسی و تصویب در کمیسیون اقتصادی به عنوان کمیسیون اصلی در صحن مجلس شورای اسلامی‌مطرح خواهد شد.

    بی اعتمادی به سپرده گذاری ارزی

با وجود مزایای قابل توجهی که برای طرح سپرده گذاری ارزی پیش‌بینی و در نظر گرفته شده است اما یک مانع جدی در این مورد وجود دارد که لازم است برای برطرف سازی این مانع اقدام مقتضی لحاظ شود. یک اقتصاددان در این مورد می‌نویسد: مانع اصلی سپرده گذاری ارزی در بانک‌ها بحث بی اعتمادی مردم به شبکه بانکی است. یک بار در سال‌های ۹۰ و ۹۱ سیاست سیاست سپرده گذاری ارزی انجام شد اما وعده‌های بانک مرکزی برای تحویل به موقع ارز و سود، محقق نشد. به همین دلیل از آنجایی که بانک مرکزی به تعهد خود عمل نکرد، این بی اعتمادی در بین مردم شکل گرفت و پاک کردن آن از ذهن مردم هم زمان می‌برد. وحید شقاقی شهری در سرمقاله روزنامه کسب و کار می‌افزاید: باید دانست که در اجرای هر سیاستی این مسائل وجود دارد و چون ذهنیت مردم نسبت به هر سیاست به این راحتی پاک نمی‌شود، باید از هر خطایی حداقل امکان دوری کرد.

این استاد دانشگاه ادامه می‌دهد: به دلیل همین ذهنیت و سلب اعتماد مردم است که در حال حاضر بانک مرکزی ابزار خود برای افزایش سپرده‌گذاری ارزی و احیای آن، از دست داده است. با وجود بخشنامه بانک مرکزی و مشوق به سپرده گذاران ارزی روند افزایش این سپرده‌ها کند است وموجب شده جذب سپرده‌های ارزی موفقیت آمیز نباشد. این تحلیلگر اقتصادی در ادامه عنوان می‌کند: عامل دیگر تخلفات بانک‌ها است. برخی از بانک‌ها همچنان در موضوع سپرده گذاری ارزی تخلفاتی دارند و از آنجایی که نظارت بانک مرکزی هنوز یکپارچه نشده، این تخلفات مانع از رشد سپرده گذاری ارزی می‌شود. بانک‌های بد و متخلف هنوز در کشور وجود دارد و این نشان از ضعف بانک مرکزی است. اجرای ناقص بخشنامه‌ها در بانک‌ها به دلیل وجود همین بانک‌های به اصطلاح بد و نظارت ناکافی بانک مرکزی است. شقاقی شهری خاطر نشان می‌کند: متاسفانه در یک رویکرد غیرتخصصی و هیجانی عامه مردم ارز خارجی را یک سرمایه ارزشمند و جزو کالاهای سرمایه‌ای فرض کرده و تلاش دارند با ذخیره سازی آن مانع کاهش ارزندگی اموال خود شوند و این موضوع یک آفتی است که می‌تواند بیشترین ضربات را به اقتصاد روزمره کشور وارد کند. چنانچه سیستم سپرده گذاری ارزی با تضامین لازم برقرار شود و بتواند اعتماد مردم را جلب کند، می‌توان به بازگشت دلارهای خانگی به صندوق‌های بانک، امیدوار بود و اگر همراه با این موضوع مشوق‌های منطقی نیز در نظر گرفته شود، بدون تردید نیز اثر بیشتری می‌گذارد.

نمایش موجودیت‌ها