date_range یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۵۸:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

مقاله سفیر ایران در ایندیپندنت؛ بعیدی‌نژاد: حمله غرب به سوریه اقدامی بی‌ثبات کننده است

مقاله سفیر ایران در ایندیپندنت؛ بعیدی‌نژاد: حمله غرب به سوریه اقدامی بی‌ثبات کننده است

این واقعیت که چند کشور خود را فراتر از قانون تصور کرده و بدون داشتن ماموریتی مشروع خود را در جایگاه دادستان، بازرس و قاضی قرار دهند، دست‌کم اقدامی بی‌ثبات کننده است.

مقاله سفیر ایران در ایندیپندنت؛ بعیدی‌نژاد: حمله غرب به سوریه اقدامی بی‌ثبات کننده استبه گزارش  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس با انتشار مقاله‌ای در نشریه ایندیپندنت به بررسی حمله اخیر سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه پرداخت.

به گزارش پایگاه اینترنتی ایندیپندنت به قلم حمید بعیدی نژاد (سفیر ایران در انگلیس)، حمله نظامی هفته گذشته آمریکا، انگلیس و فرانسه علیه تاسیسات شیمیایی که گفته می‌شود متعلق به دولت سوریه است باعث برانگیخته شدن بحث‌های بسیاری شد.

هنوز مشخص نیست چرا سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی (OPCW) که به لحاظ قانونی و بین المللی مسئولیت تایید استفاده از چنین سلاح‌هایی را بر عهده دارد، به طور کامل در رابطه با حمله شیمیایی در دوما سوریه وارد نشده است.

همچنین هنوز مشخص نیست چرا آمریکا و متحدانش حملات خود را به تاخیر نینداخته اند تا بازرسان گزارش‌های تحقیقاتی خود در این خصوص را ارائه کنند.

کنوانسیون تسلیحات شیمیایی (CWC) در سال ۱۹۹۲ و پس از چندین دهه مذاکرات در کنفرانس خلع سلاح ژنو به نتیجه رسید. این کنوانسیون در سازمان ملل به امضا رسید و مرکز آن در لاهه ایجاد شد.

سوریه به عنوان بخشی از این کنوانسیون اعلام کرده متعهد است به تیم بازرسان اجازه دهد تا به طور کامل به بررسی ادعا‌ها درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی بپردازند. سوریه پیش از این نیز به تعهد خود در نابودی ذخایر تسلیحات شیمیایی پایبند بوده و سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز نابود شدن این ذخایر را گزارش داده است.

هیچ مانعی در زمینه انجام تحقیقات جامع برای بررسی استفاده از تسلیحات شیمیایی در دوما وجود ندارد. متاسفانه سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه بدون مجوز سازمان ملل به اقدام یکجانبه علیه سوریه روی آوردند که آشکارا نقض منشور سازمان ملل و علیه قوانین بین المللی است.

صد و نود و دو کشور به این پیمان بین المللی، در تلاشی برای دستیابی به جهانی عاری از تسلیحات شیمیایی پایبند هستند. این واقعیت که چند کشور خود را فراتر از قانون تصور کرده و حاضر هستند برای انجام حمله به یک عضو سازمان ملل متحد، بدون داشتن ماموریتی مشروع خود را در جایگاه دادستان، بازرس و قاضی قرار دهند، دست کم اقدامی بی ثبات کننده است.

پس از اقدام نظامی توسط آمریکا و هم پیمانانش، نگرانی جدیدی به وجود آمده است که بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی نتوانند به اثری از تسلیحات شیمیایی دست یابند که در این صورت آمریکا و متحدانش مدعی خواهند شد سوریه متعمدانه شواهد را پاکسازی کرده است. اگر چه به صورت فنی پاکسازی گاز کلر که ادعا شده در دوما به کار گرفته شده است نمی‌تواند به آسانی انجام شود. همچنین گاز سارین که عامل اعصاب بوده نیز ادعا شده که در حمله دوما استفاده شده است و این گاز کاملا در محیط باقی مانده و اثرات آن را می‌توان از نمونه برداری‌های محیطی جمع آوری کرد.

پاسخ دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و متحدانش درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه نشان می‌دهد که برخی کشور‌ها تمایل دارند به سیاست‌های اقدامات یک جانبه پناه برند، این در حالی است که پیمان قابلیت راستی آزمایی بین المللی در این زمینه وجود دارد و این موضوع به شدت نگران کننده است.

در کل، این اقدامات تلاش‌های جهانی و چند جانبه را علیه توسعه و استفاده از تسلیحات کشتار جمعی تضعیف می‌کند. این موضوع همچنین صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی را در خطر می‌اندازد. تمدن بر اساس اصولی سازنده بنا شده که استفاده از زور باید براساس حاکمیت قانون محدود شود و حاکمیت قانون باید بدون هیچگونه استثنایی اعمال شود و اجرای موثر قوانین بین المللی زمانی خواهد بود که تمامی کشورها، کوچک و بزرگ، قوی و ضعیف اینچنین قوانین را بپذیرند.

انتهای پیام/

بررسی حمله اخیر به سوریه در مقاله سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس

تصویرها
مقاله سفیر ایران در ایندیپندنت؛ بعیدی‌نژاد: حمله غرب به سوریه اقدامی بی‌ثبات کننده است
نمایش موجودیت‌ها