date_range یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ access_time ۱۲:۵۳:۰۰ ب.ظ

افغانستانی‌ها پسته ایران را برای جام جهانی روسیه صادر می‌کنند!

افغانستانی‌ها پسته ایران را برای جام جهانی روسیه صادر می‌کنند!

با نزدیک شدن رقابت‌های جام جهانی 2018 روسیه، افغانستانی‌ها به سرعت دست به کار شده‌اند و با خرید پسته از کرمانی‌ها و بسته‌بندی آن، تنقلات تماشاگران جام جهانی را تامین می‌کنند.

افغانستانی‌ها پسته ایران را برای جام جهانی روسیه صادر می‌کنند!به گزارش خبرنگار  حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان ، با نزدیک شدن رقابت های جام جهانی 2018 روسیه، افغانستانی‌ها به‌سرعت دست به کار شده‌اند و با خرید پسته از کرمانی‌ها و بسته‌بندی آن، تنقلات تماشاگران جام‌جهانی را تامین می‌کنند.

مصطفی احمدی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان آجیل و خشکبار در این‌باره گفته است که در آستانه برگزاری رقابت‌های جام‌جهانی در روسیه، افغانستانی‌ها به شهرهایی مانند رفسنجان و سیرجان آمده‌اند و پسته ایرانی را در حجمی چندبرابر سال‌های گذشته خریداری می‌کنند تا آن را به روسیه صادر کنند.

اما احمدی درحالی این خبر را اعلام کرده که حسین حکم‌آبادی، عضو پژوهشکده پسته ایران می‌گوید که صادرات پسته ایران توسط افغانستانی‌ها سابقه‌دار است. به گفته او، چند سالی است که افغانستانی‌ها پسته‌های درجه ٣،٤ و حتی ٥ ایرانی را خریداری و بعد از مغز کردن و بسته‌بندی به کشورهای اروپایی صادر می‌کنند. آن‌گونه که حکم‌آبادی می‌گوید، بسیاری از کشورها برای واردات پسته فرآوری‌شده از ایران تعرفه بالایی وضع می‌کنند، درحالی‌که چنین تعرفه‌ای برای افغانستان اعمال نمی‌شود.

او با اشاره به تعرفه ٢٠٠‌درصدی صادرات پسته به آمریکا، توضیح داد: هنوز هم حتی خود آمریکایی‌ها، مزه و طعم و نوع پسته ایرانی را ترجیح می‌دهند. حتی بخشی از این پسته‌های درجه ٣،  ٤ و ٥ به این کشور که خود بزرگترین تولید‌کننده دنیاست، صادر می‌شود.

حکم‌آبادی در پاسخ به این سوال که با توجه به روابط سیاسی حسنه‌ای که بین ایران و روسیه وجود دارد، چرا تجارمان از فرصت پیش‌آمده و میزبانی این کشور در مسابقات جام‌جهانی ٢٠١٨ استفاده نمی‌کنند، گفت: تجربه نشان داده که روس‌ها تجار بدحسابی بوده و چندان قابل اعتماد نیستند، به همین دلیل صادرکنندگان تمایل زیادی به صدور پسته به این کشور ندارد. درحال حاضر بخش عمده‌ای از پسته ایران به چین صادر می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار گفت: برخی صادرکنندگان که پسته را از طریق افغانستان صادر می‌کردند اکنون از دور خارج شده‌اند، چراکه مدتی است افغانستانی‌ها به شهرهایی مانند رفسنجان، سیرجان و... می‌روند و محصول مورد نیاز را مستقیم از باغدار می‌خرند. اکنون هم که در آستانه برگزاری رقابت‌های جام‌جهانی در روسیه هستیم، از همین حالا افغانستانی‌ها وارد بازار شده‌اند و پسته ایرانی را در حجمی چند برابر سال‌های گذشته می‌خرند که به روسیه صادر کنند.

مصطفی احمدی می‌گوید: شاید در زمینه خشکبار مهمترین موضوع پسته باشد که امسال اگرچه در حوزه پسته به میزان سال‌های قبل تولید داریم اما کیفیت این کالا مانند قبل نیست و از نظر ظاهر و اندازه این محصول دچار افت کیفیت شده است.

وی افزود: این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که ‌سال دیگر شاهد برگزاری رقابت‌های جام‌جهانی در روسیه هستیم و از همین حالا افغانستانی‌ها وارد بازار شده‌اند و کالای ایرانی را در حجمی چند برابر سال‌های گذشته خریداری می‌کنند تا هنگام بازی‌های جام‌جهانی آن را به روسیه صادر کنند. رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار در پاسخ به این سوال‌ که گفته می‌شود صادرکنندگان خود به دلیل تعرفه‌های پایین‌تری که برای افغانستان وجود دارد، ترجیح می‌دهند کالای خود را از این طریق صادر کنند، توضیح داد: به واسطه شرایط این کشور و جنگ‌‌زده بودن آن، برخی کشورها شرایط تعرفه‌ای بهتری برای افغانستان لحاظ می‌کنند، بر همین اساس ممکن است گاه تجار چنین تصمیمی گرفته باشند، اما شرایط به نفع افغانستانی‌ها تغییر کرده است.

روزنامه شهروند به نقل از وی نوشت: اکنون برخی صادرکنندگان ما از دور خارج شده‌اند، چرا که در گذشته خودِ صادرکننده کالا را به افغانستان می‌برد و از طریق این کشور به صادرات می‌پرداخت، اما مدتی است خود افغانستانی‌ها به شهرهایی مانند رفسنجان، سیرجان و... می‌روند و محصول مورد نیاز را مستقیم از باغدار خریداری می‌کنند.

احمدی همچنین به بحث تغییرات نرخ ارز اشاره کرد و گفت: اگر نرخ ارز فقط ۱۰۰ تومان افزایش پیدا کند برای صادرات پسته این رقم حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ تومان می‌شود، چرا که قیمت متوسط هر کیلوگرم پسته ٨ تا ۹ دالر است و در حالت کلی قیمت‌های این کالا از ٦ تا ٧ دالر شروع می‌شود و تا ۱۶ دالر نیز پیش می‌رود.

انتهای پیام/

 

تصویرها
افغانستانی‌ها پسته ایران را برای جام جهانی روسیه صادر می‌کنند!
نمایش موجودیت‌ها