date_range یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۰۱:۰۰ ق.ظ

بهشتی‌پور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان: مدیریت نظام بانکداری تا حد زیادی از تاثیر تحریم‌ها می‌کاهد

بهشتی‌پور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان: مدیریت نظام بانکداری تا حد زیادی از تاثیر تحریم‌ها می‌کاهد

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: توجه به بحث بانکداری و با مدیریت داخلی می‌توانیم از تاثیر تحریم‌ها بکاهیم.

به گزارش حوزه سیاست خارجی   گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ پس از اعمال تحریم‌های ثانویه و غیر قانونی آمریکا علیه ایران، مقامات کاخ سفید اعلام کردند که تحریم‌ها علیه دولت است و نه مردم! به این صورت که کشور‌ها در تعاملات بشر دوستانه با تهران آزادند؛ دارو، غذا، وسایل کشاورزی، شیر خشک و... تحریم نیست! اما حتی مقام های اروپایی هم این سوال را مطرح کردند که وقتی بانک مرکزی تحریم باشد، جمهوری اسلامی چگونه می‌تواند اقلام مورد نیاز مردمش را تهیه کند؟ یا زمانی که سوخت گیری هواپیما‌های ایرانی در خارج از مرز‌های کشورش تحریم است، اگر در درجه اول به مردم ایران ضرر نمی‌زند، پس چه کسی متضرر می‌شود؟

کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی   گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ با اشاره به حرف‌های پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه تحریم‌های اعمال شده علیه نظام ایران است و خللی در زندگی مردم عادی ایجاد نمی‌کند، گفت: ایالات متحده مردم ایران را به صورت مستقیم تحریم کرده؛ به طور مثال به صورت ناجوانمردانه سوخت رسانی و قطعات یدکی هواپیما‌های ایرانی را تحریم کرده که این هواپیما‌ها عمدتا مردم ایران را جا به جا می‌کند و این قبیل اقدامات ضرر به مردم است و نه دولت و مسولین.

وی در ادامه افزود: وقتی کشتی‌های بازرگانی، تجاری و نفت کش‌های ایرانی را تحریم می‌کنند، ما در بحث جابه جایی و تامین کالا‌های مورد نیاز مردم دچار مشکل می‌شویم؛ به علاوه در این شرایط هزینه بیمه کشتی‌ها هم افزایش پیدا می‌کند که ضرر این افزایش هزینه‌ها به صورت مستقیم از جیب ملت ایران پرداخت می‌شود.

 کارشناس مسائل بین الملل در ادامه درباره تحریم دارو‌ها هم اظهار کرد: تحریم دارو و غذا به صورت غیر مستقیم است؛ مثلا وقتی ایران قصد خرید از کشور سوئیس را داشته باشد، به دلیل تحریم بودن بانک مرکزی امکان خرید و باز کردن اعتبار مورد نیاز برای تهیه اقلام خود را ندارد؛ باید واقع بین بود و قبول کرد که بار اصلی تحریم ها بر دوش مردم است، اما من معتقدهستم که با ایجاد تمهیداتی در داخل کشور تاثیرات تحریم‌ها را می‌توان کاهش داد؛ برای این کار باید نظام بانکی را مدیریت کرده و نظام‌های تولید و گمرک را اصلاح کنیم، در همین راستا تیم اقتصادی جدید دولت قول داده اند که این مشکلات را بر طرف کنند.

وی در ادامه توضیح داد: نظام بانک داری ما معیوب و دچار مشکلات ساختاری است؛ مثلا بانک‌ها به این دلیل که نمی‌توانند سودی را که برای سپرده‌ها وعده داده اند در زمان مقرر پس دهند، به بنگاه داری رو می‌آورند. به این معنی که بانک به جای انجام فعالیت‌های بانکی داری، مستقیما در فعالیت‌های اقتصادی شرکت می‌کند که این موضىع به تولید کشور صدمه وارد می‌کند؛ یا در بحث نظام گمرک ما هم مشکلاتی وجود دارد، زیرا بسیاری از واردات کشور به صورت قاچاق انجام می‌شود و اگر ما بتوانیم کاهشی در این روند ایجاد کنیم، اثر تحریم‌ها هم کم‌تر می‌شود.

بهشتی پور در پایان خاطرنشان کرد: مهم‌ترین موضوع برای رد شدن از تحریم ها حفظ یک پارچگی داخلی کشور و کنار گذاشتن جناح گرایی است؛ زیرا این تحریم‌ها خواه ناخواه تاثیر گذار خواهند بود، اما ما با حفظ اتحاد می‌توانیم تاثیر آن را به حداقل برسانیم.

انتهای پیام/

نمایش موجودیت‌ها