date_range چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ access_time ۰۲:۱۱:۰۰ ب.ظ

ترویج فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت در جامعه ضروری است

ترویج فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت در جامعه ضروری است
دسته خبری: جامعه|آیین

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز گفت: شهدا و یادگاران آن‌ها سرمایه‌های اجتماعی بزرگی برای کشورمان هستید، که متاسفانه کمتر از این سرمایه‌ها بهره‌مند شده‌ایم.

ترویج فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت در جامعه ضروری استبه گزارش خبرنگار   گروه استان های   باشگاه خبرنگاران جوان  از  تبریز ؛حجت الاسلام انوری همزمان با روز بزرگداشت شهداء، ضمن گرامیداشت روز بزرگداشت شهداء و شهید ترویج فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت را در جامعه ضروری بیان کرد و گفت: گرامیداشت یاد و خاطره شهدا کمترین کاری است که می‌توان با اندیشه‌ها، راه و منش این شهدا آشنا شد و از این رو فرزندان شهدا، ایثارگران، جانبازان و خانواد‌های آنان با رفتار و اخلاق خویش می‌توانید آرمان‌های شهدا را به نسل امروز و آینده منتقل بکنید.

به گفته وی مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط نیز باید در ترویج و نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه و به ویژه انتقال آرمان‌ها و راه شهدا به نسل‌های آینده باید بیش از این‌ها تلاش کنند.

مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود تاکید کرد: برای پر رنگ‌تر نمودن اعتقاد، باور‌ها و ارزش‌های اسلامی و دینی در جامعه ادامه دادن راه شهدا و ارزش‌های الهی بهترین وسیله است.

محمدرضا پورمحمدی نیز گفت: این مراسم به منظور تجدید میثاق با آرمان‌های شهدا است، شهیدان به برپایی چنین مراسم‌ها و آیین‌هایی نیاز ندارند، اما زنده ماندن مرام، روش، یاد و خاطره این شهدا در جامعه ضروری است.

وی با اشاره به اینکه اگر امروزه در دنیا از اقتدار، سربلندی و پیشرفت ملت ایران در عرصه‌های مختلف به افتخار یاد می‌شود به خطر از جان گذشتگی شهدا بوده است، تصریح کرد: اگر این شهدا نبودند و ایثار و فداکاری آن‌ها نبود در حال حاضر معلوم نبود که سرنوشت کشورمان در چه وضعیتی بود.

رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به آیه ۱۶۹ سوره مبارکه آل عمران «وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللَّهِ اَمواتًا بَل اَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقونَ» تصریح کرد: مفسران در این آیه، «تحسبن» را به این صورت تفسیر کرده اند که حتی به مخیله خود هم راه ندهید که این‌ها کشته هستند بلکه زنده بوده و نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند از این رو شهدا از محضر خدا ناظر اعمال و رفتار ما هستند.

وی افزود شهیدان به تبعیّت از سرسلسله آزادگان جهان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) از دنیای خویش گذشتند تا از دین، شرف و کیان کشور اسلام دفاع کنند و اینک وظیفه نسل امروز زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهداء و حرکت در مسیر مقدس آنهاست؛ از اینکه در دانشگاه تبریز از یادگاران شهدای معزّز در کسوت هیات علمی و کارمند مشغول خدمت هستند، برخود می‌بالیم.

رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو گفت: پیشرفت و تعالی این دانشگاه در سال‌های اخیر در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی و اجتماعی به دلیل تلاش همه دانشگاهیان اعم از اساتید، کارکنان و دانشجویان بوده است و از این رو امید می‌رود در سایه تلاش صادلانه این مجموعه در سال آینده این روند همچنان ادامه داشته باشد.

در مراسم روز بزرگداشت شهداء؛ از ۲۹ نفر از یادگاران هشت سال دفاع مقدس ، شاغل در دانشگاه تبریز تجلیل بعمل آمد.

در این مراسم جمعی از یادگاران هشت سال دفاع مقدس شاغل در دانشگاه تبریز به ارایه نکته نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

انتهای پیام/ش

وظیفه نسل امروز زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهداء است

تصویرها
ترویج فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت در جامعه ضروری است
نمایش موجودیت‌ها