date_range شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۵۷:۰۰ ب.ظ

در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد؛ 17 میلیون قطعه مرغ به دلیل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان معدوم شده است/ مشکل کمبود تخم‌مرغ کشور با واردات برطرف شد

در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد؛ 17 میلیون قطعه مرغ به دلیل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان معدوم شده است/ مشکل کمبود تخم‌مرغ کشور با واردات برطرف شد

 

برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شنبه 23 دی‌ماه با حضور وزیر جهاد کشاورزی به بررسی موضوع ظرفیت‌های پیدا و پنهان بخش کشاورزی پرداخت.

به گزارش خبرنگار  گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ بررسی آخرین وضعیت ظرفیت‌های پیدا و پنهان بخش کشاورزی موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری امشب 23 دی‌ماه بود که با حضور محمود حجتی وزیر جهاد  کشاورزی برگزار شد.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه مطالبات گندم کاران را تا اواخر آبان پرداخت کرده‌ایم، گفت: برای قیمت تضمینی پیشنهاد داده‌ایم تا افزایش قیمت داشته باشیم، اما هنوز در کمیسیون اقتصادی موضوع در حال بررسی است، البته اختلاف‌نظر هم داریم اما نتیجه را شورای اقتصاد باید تصویب و ابلاغ کند.

وی با اشاره به اینکه در لایحه بودجه ۹۷ ردیف مربوط به خرید تضمینی گندم کاهش یافته است به طوری که این کسری از طرق مختلف جبران می شود، ادامه داد: در ارتباط با خرید تضمینی گندم مشکل منابع نداریم و با تمهیدات دولت قابل تامین است.

 وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در ارتباط با نظام خرید تغییراتی در دست اجرا است به طوری که سال گذشته بخشی از خرید از طریق بورس صورت گرفت اظهار کرد: بخشی از گندم را از طریق بورس خرید و فروش خواهیم کرد، لذا ، گندم روی دست کشاورزان باقی نمی ماند و حجم دخالت دولت کاهش پیدا خواهد کرد.

حجتی در پاسخ به سوالی پیرامون قیمت مرغ ادامه داد: قیمت امروز مرغ با ۴، ۵ سال گذشته خیلی فرق نمی کند، با توجه به هزینه‌های تولید مرغ متوسط آنچه که باید در بازار عرضه شود قیمت ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان است.

وزیر جهاد و کشاورزی تصریح کرد: تعرفه واردات حبوبات ۵ درصد است، اما در برخی از محصولات با بالا رفتن قیمت جهانی به طبع آن قیمت داخلی هم نیز افزایش پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه ۱۷ میلیون قطعه مرغ به دلیل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان معدوم شده است، افزود: در مورد نیاز جامعه به تخم مرغ با کسری عرضه روبه‌رو شده بودیم، اما با واردات مشکل برطرف شد.

 وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تخم مرغ های وارداتی در بازار توزیع شده است خاطرنشان کرد: امیدواریم در رابطه با موضوع تخم مرغ بتوانیم بازار را کنترل کنیم تا سوء استفاده صورت نگیرد.

 حجتی اظهار کرد: در یکی دو ماه گذشته، دو جلسه در سطح معاون اول رئیس‌جمهور و جمعی از وزرا در رابطه با آنفولانزای فوق حاد مرغ تخم‌گذار برگزار شد و هر هفته نیز در وزارتخانه در این خصوص جلسه برگزار می شود.

 وی با اشاره به اینکه فرآیند تولید تخم مرغ طولانی است، گفت: مرغ تخم‌گذار چهار ماه طول می کشد تا به تخم گذاری برسد و این زمان باعث تاخیر در جایگزینی می‌شود، در زمستان سرعت انتشار ویروس ها زیاد است، همچنین آرایش مرغ های تخمگذار آرایش قابل قبولی نیست.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ظرفیت‌های کشور در بخش کشاورزی ادامه داد: ظرفیت های مغفول در این بخش بسیار زیاد است. اشتغال بخش کشاورزی 18درصد است و این به معنای پذیرش اشتغال در این بخش است.

وی با اشاره به اینکه مرغداران از موضوع ویروس حتی در دورترین نقطه مطرح می‌شوند، افزود: نوع قرنطینه خیلی سخت است، به طوری که تمهیدات و مراقبت های لازم در نظر گرفته شده است، برخی از منفعت طلبی های کوچک و یا بی توجهی به منافع عمومی باعث می‌شود که این ویروس به شکل دیگر خود را نشان دهد، ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان از طریق مختلف از جمله کود، حمل و نقل و دانه های آلوده به دام منتقل می شود و بخشی از خسارات از سوی صندوق بیمه محصولات کشاورزی پرداخت می‌شود.

حجتی با اشاره به اینکه ظرفیت های خالی در بخش کشاورزی هنوز وجود دارد عنوان کرد: هر هکتار گلخانه به طور متوسط باعث اشتغال زایی ۱۰ نفر می شود.

وی با اشاره به اینکه باید مدیریت آب به خوبی صورت گیرد، افزود: باید با بتوانیم با آب تولید بیشتری داشته باشیم، به گونه‌ای که با آب کمتر در زمینه‌های مختلف محصول بیشتری تولید کنیم.

 وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بحث اصلاح روش‌های آبیاری خاطرنشان کرد: در این رابطه باید مقدمات کار فراهم شود.

انتهای پیام/

 

تصویرها
در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد؛ 17 میلیون قطعه مرغ به دلیل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان معدوم شده است/ مشکل کمبود تخم‌مرغ کشور با واردات برطرف شد
نمایش موجودیت‌ها