date_range چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ access_time ۰۹:۲۶:۰۰ ب.ظ

جامعه بزرگ کوهنوردی می‌توانند سفیران گردشگری باشند

جامعه بزرگ کوهنوردی می‌توانند سفیران گردشگری باشند

رئیس هیئت کوهنوردی استان اصفهان گفت: گردشگری کوهستان دارای اهمیت است و جامعه بزرگ کوهنوردی می‌توانند سفیران گردشگری باشند.

جامعه بزرگ کوهنوردی می‌توانند سفیران گردشگری باشند

 به گزارش  گروه استان های   باشگاه خبرنگاران جوان  از اصفهان ،مهدی نصر عصر امروز نخستین همایش علمی ورزشی کوهنوردی و دره نوردی با بیان اینکه این رویداد ورزشی برای اولین بار در کشور شکل گرفته است، اظهار کرد: مشکلاتی وجود دارد که در این رشته ورزشی با آن روبرو هستیم و اتفاقاتی منجر به حوادث مرگ و میر در این رشته ورزشی می‌شود که امیدواریم با رویکرد علمی بتوانیم گام‌هایی در این مورد برداریم و بتوانیم فرآیندی را ایجاد کنیم که فعالین و علاقمندان به رشته کوهنوردی با دانش لازم در این رشته ورزشی فعالیت کنند.

وی با اشاره به تفاوت‌هایی که برخی بین کوهنورد و گردشگر لحاظ می‌کنند، افزود: اگر مردم عادی نیز آموزش لازم برای گردشگری در محیط زیست را فرا گیرند و حفظ محیط زیست را مدنظر داشته باشند، کوهنوردان هم از طبیعت استفاده می‌کنند و به نوعی آن‌ها نیز گردشگر محسوب می‌شوند.

رییس هیات کوهنوردی استان اصفهان اضافه کرد: یکی از از ظرفیت‌ها و سرمایه‌های اصلی گردشگری این است که اصفهان یک شهر پایلوت در زمینه گردشگری است و در برنامه ششم توسعه نیز یکی از سیاست‌های اصلی استان توسعه گردشگری است که با ترکیب این دو می توان رویکرد خوبی در گردشگری استان به وجود آورد.

وی اظهار کرد: گردشگری کوهستان دارای اهمیت است و جامعه بزرگ کوهنوردی می‌توانند سفیران گردشگری باشند، در استان اصفهان کوه‌های کرکس و دنا گردشگران خارجی دارند و کوهنوردان در آن‌ها صعودهایی را در فصل‌های مختلف سال انجام می‌دهند.

نصر با بیان اینکه مجموعه کوه صفه به نوعی مرکز تفریحی شده، خاطرنشان کرد: اعتقاد بر این داریم که این مجموعه از حالت کوه خارج شده و از شهرداری اصفهان درخواست داریم که فکر اساسی برای کوه صفه داشته باشد تا شاهد حوادث ناگوار در این مجموعه نباشیم، دانشگاه‌ها می‌توانند در این زمینه ورود کرده و راه‌حل‌هایی ارائه دهند.

وی تصریح کرد: امیدواریم دانشجویان و اساتید دانشگاهی در آینده در مسائل زیست محیطی و مسائلی که مربوط به شرایط اقلیمی است و در حوزه مخاطرات وجود دارد، وارد شوند.

رییس هیات کوهنوردی استان اصفهان ادامه داد: کوهنوردی تنها ورزشی است که در حوزه همگانی و قهرمانی قدم‌هایی برداشته و وقتی مجموعه کوه‌پیمایی و کوهنوردی را در نظر می‌گیریم می‌بینیم که قهرمانی وجود ندارد و با تمام سختی‌ها به یک صعود خوبی می‌رسد و عظمت الهی محقق خواهد شد.

وی اظهار داشت: وقتی به حوزه فنی و قهرمانی ورود می‌کنیم مجموعه صعودهای ورزش که چندین کمیته را در بر گرفته و امروز حاصل آن یک اتفاق بزرگ در جامعه کوهنوردی استان اصفهان است که در رشته یخ نوردی جهان مقام کسب می‌کنیم.

نصر با تاکید بر اینکه باید به سمت و سویی برویم که ورزش کوهنوردی را فرهنگ‌سازی و بهینه‌سازی کرده و ساختار علمی را در این ورزش حاکم کنیم، اعلام کرد: خانواده بزرگ کوهنوردی استان اصفهان پس از تهران دومین استانی است که در حوزه کوهنوردی و صعودهای ورزشی قرار دارد و پس از اصفهان نیز نام آذربایجان غربی به چشم می‌خورد.

وی در پایان با بیان اینکه ایران یک کشور جوان است و همه رشته‌های ورزشی شرایط مختص به خود را دارند اما رشته ورزشی فوتبال در کشور درگیری‌های مختص به خور را به وجود آورده، تصریح کرد: ما برای ورزش کوهنوردی تاکنون پیوست فرهنگی تبلیغی ایجاد نکرده‌ایم و در حوزه ورزش همگانی نیز آنچنان شکل نگرفته است.

گفتنی است نخستین همایش علمی و ورزشی کوهنوردی و دره‌نوردی با حضور کارشناسان و فعالان این رشته ورزشی و همچنین استقبال اساتید و دانشجویان دانشگاهی در دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز شد و به مدت 3 روز با برگزاری کارگاه‌های مختلف ادامه دارد.

 

انتهای پیام/م

 

نخستین همایش علمی ورزشی کوهنوردی و دره نوردی در اصفهان

تصویرها
جامعه بزرگ کوهنوردی می‌توانند سفیران گردشگری باشند
نمایش موجودیت‌ها