date_range جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۳۷:۰۰ ب.ظ

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی: 90 تا 95 درصد تجهیزات سامانه‌های نوین آبیاری در کشور تولید می‌شود

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی: 90 تا 95 درصد تجهیزات سامانه‌های نوین آبیاری در کشور تولید می‌شود
منبع خبر: خبرگزاری دانا

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه 90 تا 95 درصد تجهیزات سامانه‌های نوین آبیاری در کشور تولید می‌شود، گفت: برخی از تولیدکنندگان ایرانی، محصولات خود را به کشورهای چون افغانستان، عراق، ترکمنستان و نیز کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا صادر می‌کنند.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی: 90 تا 95 درصد تجهیزات سامانه‌های نوین آبیاری در کشور تولید می‌شودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری دانا، علیمراد اکبری در مراسم افتتاح سومین نمایشگاه بین المللی ادوات، ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری که صبح امروز در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد، اظهار کرد: در نمایشگاه امسال 200 شرکت داخلی و خارجی حضور دارند که شامل 120 شرکت ایرانی و 80 شرکت از کشورهاس ترکیه، چین، ایتالیا و فرانسه است.

وی، ویژگی نمایشگاه امسال را برگزاری چندین پنل و نشست تخصصی در خصوص تجارب اجرای سامانه های نوین آبیاری و کیفیت و استاندارد لوازم و قطعات این سامانه ها عنوان و خاطرنشان کرد: حدود 90 تا 95 درصد لوازم و تجهیزات سامانه های نوین آبیاری در کشور تولید می شود و برخی از تولیدکنندگان ایرانی، محصولات خود را به کشورهایی چون افغانستان، عراق، ترکمنستان و نیز کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا صادر می کنند.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه نگاه ما به سمت هوشمند کردن سامانه های آبیاری است، تصریح کرد: هم اینک ظرفیت اجرای سالانه 400 هزار هکتار سامانه های نوین آبیاری در کشور وجود دارد.

اکبری یادآور شد: با اقداماتی که در چند سال اخیر انجام شده، ضریب بهره وری کشاورزی از 0.9 کیلوگرم بر مترمکعب به 1.32 کیلوگرم بر مترمکعب افزایش یافته است که این مهم، مرهون زحمات تولیدکنندگان، متخصصان، کشاورزان و بهره برداران است.

وی با اشاره به اعتبارات پیش بینی شده برای توسعه سامانه های نوین آبیاری در سال 1398، گفت: وزیر جهاد کشاورزی در نامه ای به مقام معظم رهبری، درخواست اختصاص 300 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای توسعه سامانه های نوین آبیاری در سال آینده را ارایه کردند. این درخواست با نظر مساعد مقام معظم رهبری و ارجاع آن به ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، به احتمال قوی در مجلس مطرح و تایید خواهد شد.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه طی چندسال گذشته یک میلیارد و 50 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به توسعه سامانه های نوین آبیاری اختصاص یافته است، افزود: با اختصاص 300 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی که با ارز نیمایی معادل 2400 میلیارد تومان می شود و نیز بودجه عمومی دولت که 1000 میلیارد تومان است، انشاالله در سال آینده شاهد یک جهش بسیار خوب در زمینه توسعه سامانه های نوین آبیاری در کشور خواهیم بود.

تصویرها
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی: 90 تا 95 درصد تجهیزات سامانه‌های نوین آبیاری در کشور تولید می‌شود
نمایش موجودیت‌ها