date_range چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۰۵:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

میزان گزارش می‌دهد مستند سفر به استان سیستان و بلوچستان در غوغای بی‌هیاهو

میزان گزارش می‌دهد مستند سفر به استان سیستان و بلوچستان در غوغای بی‌هیاهو
منبع خبر: میزان

خبرگزاری میزان- سری مستند "غوغای بی‌هیاهو" در برنامه این هفته خود که پنجشنبه 24 آبان‌ماه ساعت 19:45 از شبکه دو سیما پخش می‌شود به منطقه بلوچ نشین استان سیستان و بلوچستان سفر کرده است.

میزان گزارش می‌دهد مستند سفر به استان سیستان و بلوچستان در غوغای بی‌هیاهوبه گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، سری مستند "غوغای بی هیاهو" در برنامه این هفته خود که پنجشنبه ۲۴ آبان ماه ساعت ۱۹:۴۵ از شبکه دو سیما پخش می‌شود به منطقه بلوچ نشین استان سیستان و بلوچستان سفر کرده است.

روایت این هفته برنامه " غوغای بی هیاهو " مربوط به روستایی واقع در نگور سرخ کلوت از توابع شهرستان نیکشهر در ۶۰۰ کیلومتری زاهدان و در جنوب استان سیستان و بلوچستان است که بعد از ۱۳۰ سال مدرسه‌ای جدید در این روستا در حال ساخته شدن است و دانش آموزان تا پیش از آماده شدن مدرسه در اتاقکی که به دست اهالی روستا آماده شده؛ مشغول درس خواندن هستند.

" مهیم بلوچی " معلم مهربان و دلسوز این مدرسه هر روز نیم ساعتی را با موتور طی مسیر می‌کند تا به مدرسه برسد او تمام تلاشش را می‌کند تا بچه‌های این روستا از درس و مدرسه دور نمانند.

نام این قسمت" وانگ و زانگ " است که در زبان بلوچی خواندن و فهمیدن (باسواد شدن) معنا می‌دهد.

فرهنگِ بلوچ پر از تلاش و همکاری خانوادگی‌ست. زنان با سوزن دوزی روی لباس‌ها و حصیر بافی، یکی از معروف‌ترین صنایع دستی کشورمان را به وجو‌د می‌آورند. نوای موسیقی بلوچ و آواز‌های ساده و بومی آن منطقه و لباس‌های زیبا و مناظر طبیعی متفاوت و بکر از دیدنی‌های این قسمت است.

این مستند به دور از پرگویی و با انتخاب تصاویر بکر از زندگی روستایی و بومی مناطق مختلف ایران، روایت‌هایی جذاب را برای بینندگان این برنامه تدارک دیده است.

این مستند کاری ست از گروه اجتماعی فرهنگی که با مشارکت وزارت آموزش و پرورش و به تهیه کنندگی مهدی بابایی و کارگردانی حسین فاطمیان در ۲۶ قسمت تهیه شده و پنجشنبه‌ها ساعت ۱۹:۴۵ در جدول پخش برنامه‌های شبکه دو سیما قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

تصویرها
میزان گزارش می‌دهد مستند سفر به استان سیستان و بلوچستان در غوغای بی‌هیاهو
نمایش موجودیت‌ها