date_range سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۰۵:۰۰ ب.ظ
تعداد 3 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

جابری‌انصاری: هدف بازگشت ادلب به سوریه با کمترین هزینه است

جابری‌انصاری: هدف بازگشت ادلب به سوریه با کمترین هزینه است
منبع خبر: میزان
دسته خبری: سیاست|دولت

خبرگزاری میزان- دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران و مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در امور سوریه پس از حضور در روسیه اعلام کرد که کشورهای ضامن صلح آستانه تلاش دارند بدون تلفات و ایجاد مشکلات بزرگ، زمینه گام به گام بازگشت این منطقه به حاکمیت دولت قانونی سوریه را فراهم کنند.

جابری‌انصاری: هدف بازگشت ادلب به سوریه با کمترین هزینه است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان،دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد کشورمان در امور سوریه پس از حضور در روسیه اعلام کرد که کشور‌های ضامن صلح آستانه تلاش دارند بدون تلفات و ایجاد مشکلات بزرگ، زمینه گام به گام بازگشت این منطقه به حاکمیت دولت قانونی سوریه را فراهم کنند.

حسین جابری انصاری سه شنبه با بیان این مطلب ابراز امیدواری کرد که ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشور‌های ضامن صلح آستانه بتوانند با همکاری یکدیگر به این هدف دست یابند به نحوی که کنترل ادلب بدون هزینه‌های گسترده انسانی به حاکمیت دولت قانونی سوریه بازگردد.

وی ادامه داد: این موضوع در نشست سه جانبه سران سه کشور در تهران موضوع اصلی گفت وگو‌های دو جانبه و چند جانبه بود.

جابری انصاری گفت: اختلاف نظری بین شرکای ما در زمینه اولویت‌ها در ادلب و نحوه حل و فصل مساله این استان در شمال سوریه وجود داشت، اما در نهایت راه حل سوم و میانه رو ایران که همه شرایط در این منطقه را در بر می‌گرفت، مورد توافق طرفین قرار گرفت.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد کشورمان ادامه داد: امیدوارم بتوانیم با پیشبرد راه حل پیش بینی شده حق حاکمیت دولت مرکزی سوریه در ادلب را بازگردانیم و از طرف دیگر بتوانیم از کشتار و صدمات انسانی در این منطقه جلوگیری کنیم.

وی با یادآوری اینکه راه حل ایران مبنای توافق با دو شریک دیگر (روسیه و ترکیه) شد که در این خصوص اختلاف نظر داشتند، افزود: توافق بدست آمده دارای زمان بندی است و طرفین در حال پیگیری و اجرای آن هستند و بخش‌هایی از آن نیز اجرا شده است.

جابری انصاری ادامه داد: یکی از برنامه‌های ما در نشست سه جانبه و رایزنی‌های دوجانبه در دو روز آینده در مسکو با طرف‌های روسیه‌ای و ترکیه ای، بررسی آخرین وضعیت ادلب و تکمیل روند توافقی است که به آن دست یافته ایم.

جابری انصاری بار دیگر به روند حل و فصل بحران در سوریه اشاره کرد و گفت: بعد از اینکه بخش‌های عمده اراضی سوریه بویژه در جنوب و جنوب غربی این کشور به حاکمیت دولت مرکزی درآمد، توجه‌ها به بخش شمالی این کشور معطوف شد.

وی گفت: وضعیت در استان ادلب دارای حساسیت‌ها و پیچیدگی‌های فراوانی است چرا که سه میلیون نفر با توجه به محدودیت جغرافیا در این استان زندگی می‌کنند و مساله وجود گروه‌های مسلح مخالف و تروریست‌های بین المللی شناخته شده در آن هم مطرح است.

جابری انصاری در ادامه تصریح کرد: در دیدار‌های امروز و فردا که میان نمایندگان عالی رتبه کشور‌های ضامن صلح سوریه در جریان است، در خصوص آخرین تحولات منطقه نیز گفت: وگو خواهد شد.

وی اشاره‌ای هم به رایزنی‌های دوجانبه در خصوص یمن کرد و گفت: یکی از اهداف این سفر رایزنی در خصوص تحولات یمن است؛ ما مجموعه‌ای از تحولات ماه‌های گذشته را در سطح منطقه‌ای و اروپا در ارتباط با یمن پیگیری کردیم و رایزنی‌های متعددی با کشور‌های اروپایی داشته ایم.

جابری انصاری ادامه داد: در این سفر ضمن بررسی آخرین تحولات در یمن و نتایج رایزنی‌ها با طرف‌های مختلف منطقه‌ای و بین المللی، تلاش می‌کنیم تا با طرف روس برای پایان دادن به فاجعه انسانی در یمن هم افزایی داشته باشیم.

گفتنی است، حسین جابری انصاری به منظور گفت وگو و تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات منطقه به ویژه سوریه و یمن، امروز در راس هیاتی به مسکو سفر کرد.

مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات بین المللی صلح سوریه و یمن ضمن این سفر با مقامات سیاسی روسیه دیدار و گفتگو خواهد داشت.

جابری انصاری دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد کشورمان نقش کلیدی در پیشبرد بحث‌های کارشناسی در مذاکرات آستانه برای حل و فصل بحران سوریه دارد.

انتهای پیام/

تصویرها
جابری‌انصاری: هدف بازگشت ادلب به سوریه با کمترین هزینه است
نمایش موجودیت‌ها