date_range یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۳:۵۱:۰۰ ب.ظ

رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد ارائه خدمات درمانی و پزشکی به بیش از 86 هزار زائر حج تمتع 98

رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد ارائه خدمات درمانی و پزشکی به بیش از 86 هزار زائر حج تمتع 98
منبع خبر: میزان
دسته خبری: جامعه|آیین

خبرگزاری میزان- رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و پزشکی ضمن استفاده از توان داخلی از ظرفیت‌های درمانی کشور میزبان هم برای زائران ایرانی استفاده می‌شود و تلاش شده سطح این خدمات ارتقا خوبی به نسبت سال‌های قبل بیابد.

رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد ارائه خدمات درمانی و پزشکی به بیش از 86 هزار زائر حج تمتع 98

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، علی رضا رشیدیان درهمایش بهداشتی و درمانی حج تمتع ۹۸ با اشاره به تفاهم نامه حج تمتع ۹۸ و استفاده از خدمات درمانی کشور میزبان افزودر: بر اساس این تفاهمنامه مشکلاتی که در انتقال دارو، تجهیزات و استقرار نیرو‌ها وجود داشت برطرف شد و مقرر گردید از ظرفیت‌های درمانی کشور میزبان نیز استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه به منظور اصلاح خدمات رسانی در سال جاری و رفع معایب و نواقص آسیب شناسی حج سال‌های گذشته در قالب ۲۲ کارگروه انجام شد، اظهار کرد:این اقدام برای برنامه ریزی دقیق در راستای رفع نقاط ضعف و توجه به نقاط قوت انجام گذفت.
وی تصریح کرد: در کنار اقدامات داخلی برای تسهیل و ارتقا خدمات دهی به زائران، تفاهمات خوبی برای حج تمتع با طرف سعودی صورت گرفت که در این راستا بر روی مباحثی، چون راه اندازی دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عربستان، برگزاری مراسم مناسبتی و ادعیه و افزایش تعداد زائران از ۸۱ هزار نفر به ۸۴ هزار نفر تفاهم شد.

رییس سازمان حج و زیارت افزود: انعقاد به موقع قرارداد‌های مسکن و تغذیه وتدارکات هم موجب شده تا در عین صرفه جویی درهزینه‌های تغذیه و اسکان حج امسال کیفیت خدمات هم حفظ شده و ارتقا یابد.

رشیدیان گفت: چنانکه در موضوع خدمات پزشکی هم بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با طرف سعودی انجام شد مشکلاتی که در انتقال دارو و تجهیزات و استقرار نیرو‌ها وجود داشت برطرف و همچنین مقرر شد تا از ظرفیت‌های درمانی کشور میزبان نیز استفاده
کنیم.

وی با بیان اینکه باید از ظرفیت خدمات درمانی کشور عربستان در ایام حج تمتع برای رفاه حال زائران بیشتر بهره گرفته شود، گفت: با توجه به رفع اشکالات سنوات قبل، مقرر شد تا امسال نفرات رابطانی برای حضور در مراکز درمانی کشور میزبان به وزارت حج عربستان معرفی شده تا رابطان افراد نیازمند خدمات درمانی را از طریق وزارت بهداشت این کشور به مراکز درمانی معرفی کنند.

وی با تاکید بر اینکه هماهنگی‌ها و برنامه ریزی‌های لازم در این خصوص هم انجام شده است، افزود: با توجه به اینکه امسال حجاج در گرمترین زمان در عربستان حضور می‌یابند تمام تلاش و توان خود را به کار بسته ایم تا از تمامی ظرفیت‌های ممکن در عربستان برای ارائه هرچه بهتر خدمات به زائران به خصوص در زمینه بهداشت و درمان بهره ببریم.

رشیدیان همچنین به موضوع استطاعت جسمی به عنوان یکی از وجوب شرعی حج اشاره کرد و گفت: پزشکان بعد از ثبت نام مرحله اول، بررسی و تایید استطاعت جسمی متقاضیان را برعهده داشتند که در این خصوص نیز تلاش‌های خوبی از سوی دست اندرکاران امر صورت گرفت.

وی با بیان اینکه معاینات پزشکان از متقاضیان بسیار اثربخش بود، افزود: این معاینات در راستای مشخص شدن وضعیت جسمی زائران حج امسال، موجب شد تا برنامه ریزی‌های مرتبط با تغذیه، اسکان و ... بر همین اساس صورت پذیرد، زیرا نتایج معاینات زائران و ثبت در پرونده الکترونیک آن‌ها از سوی مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر در برنامه ریزی سازمان حج برای اعزام حجاج بسیار مهم است.

رشیدیان در ادامه با تاکید بر توجه به موضوع پیشگیری ورعایت نکات بهداشتی گفت: آموزش حجاج قبل از سفر، توجه به مسائل بهداشتی، موضوع بهداشت فردی، گرمازدگی و ... با توجه به شرایط آب و هوایی عربستان در سفر حج تمتع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین با بیان اینکه هلال احمر عملکرد بسیار مناسبی در زمینه واکسیناسیون حجاج داشته است، از خدمات و روحیه تلاشگرانه و جهادی پزشکان و کادر درمانی و پرستاران اعزامی از سوی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال
احمر جمهوری اسلامی ایران قدردانی کرد.

انتهای پیام/

تصویرها
رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد ارائه خدمات درمانی و پزشکی به بیش از 86 هزار زائر حج تمتع 98
نمایش موجودیت‌ها