date_range سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ access_time ۱۲:۴۶:۰۰ ب.ظ

رئیس‌کل سازمان نظام پرستاری خبر داد اصلاح قانون سازمان از اولویت‌های سازمان تا پایان دوره چهارم/ استقبال از ایده‌های کارآفرینی در پرستاری

رئیس‌کل سازمان نظام پرستاری خبر داد اصلاح قانون سازمان از اولویت‌های سازمان تا پایان دوره چهارم/ استقبال از ایده‌های کارآفرینی در پرستاری
منبع خبر: میزان

خبرگزاری میزان- رئیس‌کل سازمان نظام پرستاری در نشستی که در حاشیه بازدید از مناطق سیل‌زده خوزستان برگزار شد، گفت: قانون سازمان نظام پرستاری نیاز به اصلاحاتی دارد که در اولویت کار سازمان تا قبل از اتمام دوره چهارم قرار دارد.

رئیس‌کل سازمان نظام پرستاری خبر داد اصلاح قانون سازمان از اولویت‌های سازمان تا پایان دوره چهارم/ استقبال از ایده‌های کارآفرینی در پرستاری

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان اصغر دالوندی در نشست با اعضای نظام پرستاری اهواز و فعالین صنفی پرستاری استان خوزستان، که در حاشیه بازدید از مناطق سیل زده خوزستان برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و ابراز تاسف از وقوع سیل در خوزستان و لرستان، گفت: ۱۵ سال است که جامعه پرستاری با مشکلات بزرگی روبرو بوده است.

وی با اشاره به این که یکی از مشکلات اساسی در سازمان نظام پرستاری، قانون این سازمان است، تصریح کرد: براساس قانون، این سازمان یک نهاد مشورتی به شمار می‌رود و ما تا قبل از اتمام دوره چهارم و با همکاری دکتر عابدی در مجلس شورای اسلامی به دنبال تغییر و اصلاح این قانون هستیم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به این که یکی دیگر از مشکلات قانون سازمان، عدم اجباری بودن عضویت در سازمان نظام پرستاری است، اظهار داشت: سازمان به دنبال اجباری کردن عضویت پرستاران در سازمان نظام پرستاری است، زیرا از این طریق بانک اطلاعاتی از تمامی پرستاران در دسترس قرار خواهد گرفت و همچنین بخشی از درآمد سازمان از این طریق تامین می‌شود و زمانی که پرستاران در سازمان خود عضو نباشند قطعا سازمان نیز نمی‌تواند پیگیر مسائل جامعه پرستاری باشد که این مهم به عنوان بزرگترین مشکل قانون سازمان نظام پرستاری به شمار می‌رود.

دالوندی با اعتقاد به این که هر سازمان و نهادی باید با شفافیت به کار خود ادامه دهد، خاطر نشان کرد: سازمانی که شفافیت نداشته باشد، نمی‌تواند مدعی حل مسائل دیگر باشد و بنده با شعار شفاف سازی سکان سازمان را به دست گرفتم و توانستم به کار خود در این سازمان ادامه دهم و یکی از فعالیت‌هایی که در راستای شفاف سازی انجام داده ام، همگام سازی ۱۱۸ هیئت مدیره بود که توانستیم تا کنون ۴۰ هیئت مدیره را از طریق سامانه محب همگام سازی نماییم.

وی با اشاره به این که در این ۱۰ ماه گذشته توانستیم با گفتمان منطقی، توام با تعامل با وزارت بهداشت ارتباط برقرار کنیم، افزود: از طریق این تعاملات توانستیم تا حدودی مسائل و مشکلات را به گوش وزیر و معاونین ایشان برسانیم.

دالوندی با بیان این که صلاحیت حرفه‌ای ضامن کار پرستاری است، تاکید کرد: صلاحیت حرفه‌ای و پروانه حرفه‌ای سره را از ناسره متمایز می‌کند و در سراسر دنیا پرستاری که صلاحیت حرفه‌ای نداشته باشد اجازه کار در هیچ مرکز درمانی را ندارد.


وی ادامه داد: اگر خدمات پرستاری در منزل بخواهد اجرایی شود باید پوشش بیمه‌ای آن در نظر گرفته شود، تعرفه‌های واقعی برای خدمات اعلام شود و از طریق صلاحیت حرفه‌ای می‌توان این مراکز را از طریق پرستاران مدیریت کرد، زیرا در حال حاضر این مراکز توسط غیر پرستاران مدیریت میشود.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری یادآور شد: در حال حاضر هیچ رده وشرح وظایف مشخصی برای حرفه پرستاری وجود ندارد و باید طبقه بندی مشاغل ایجاد شود تا در پرداختی پرستاران براساس رده‌های مختلف تغییراتی بوجود آید. اگر پلکانی در شرح وظایف پرستاران ایجاد شود، احساس خرسندی و رضایت در جامعه پرستاری بوجود آمده و میدانند که جایی برای ترقی و پیشرفت برای آنان وجود خواهد داشت.

وی با بیان این که ۴ ماه طی جلسات متعددی با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس توانستیم نظر موافق آن‌ها را نسبت به جامعه پرستاری جلب کنیم، اظهار داشت: پس از رایزنی‌های بسیار متاسفانه این کمیسیون به قول خود در خصوص جذب ۱۰ هزار پرستار و اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری عمل نکرد لذا این امر باعث نارضایتی در جامعه پرستاری شد. ما از وزارت بهداشت تقاضا داریم سال جدید با جدیت بیشتری بدنبال جذب پرستار باشد و مطالبات جامعه پرستاری را پیگیری کند.

دالوندی با اشاره به این که جامعه پرستاری در حال حاضر از اجرای قانون تعرفه گذاری نیز گذشته و به دنبال اجرای نظام پرداختی فیکس پیمنت است، تاکید کرد: وزارت بهداشت هر ساله تعرفه‌های خدمات پزشکی را افزایش می‌دهد و این امر فاصله پرداختی بین کادر درمان را بیشتر می‌کند و همچنین نظام پرداخت DRG مبتنی بر خرید خدمت توسط بیمه‌ها است و بیمه‌هایی که در کشور وجود دارد توان پرداخت ندارند بنابراین باید کف مبلغی را برای پزشکان و پرستاران در نظر گرفت تا عدالت در کادر درمان ایجاد شود.

وی با اعتقاد به این که آموزش پرستاری در کشور رها شده است و نیاز به یک نظارت و اتخاذ تصمیمات مناسب تری دارد، افزود: سال گذشته طرح‌های ضد پرستاری از جمله پرستار بیمارستانی و مراقبت سلامت برای تضعیف پرستاری پیشنهاد داده شد که با پیگیری‌های به عمل آمده از راه اندازی آن جلوگیری کرده ایم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد:هیئت علمی پرستاری و پرستاران بالینی نیاز به دوره‌های عالی‌تر دارند و می‌بایست در دوره‌های مختلفی که در سراسر دنیا برای آنان برگزار می‌شود، شرکت کنند و به دلیل عدم حضور در این سمینار‌ها و همچنین عدم به روز رسانی دانش در پرستاری، سبب شده که جامعه پرستاری تضعیف شود و از لحاظ علمی در رده پایین تری قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: پس از بحث آموزش و پژوهش، سازمان نظام پرستاری به بحث کارآفرینی ورود کرده و توانسته این حوزه را در سازمان تقویت کند. در این راستا سازمان نظام پرستاری از ایده‌هایی برای نوآوری و کارآفرینی در حرفه پرستاری استقبال می‌کند، زیرا پرستاری نیاز به تغییراتی در درون خود دارد.

انتهای پیام/

تصویرها
رئیس‌کل سازمان نظام پرستاری خبر داد اصلاح قانون سازمان از اولویت‌های سازمان تا پایان دوره چهارم/ استقبال از ایده‌های کارآفرینی در پرستاری
نمایش موجودیت‌ها