date_range جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ access_time ۰۹:۳۴:۰۰ ق.ظ

وزیر بهداشت؛ موثرترین داروها و باکیفیت‌ترین تجهیزات پزشکی باید در اختیار مردم باشد

وزیر بهداشت؛ موثرترین داروها و باکیفیت‌ترین تجهیزات پزشکی باید در اختیار مردم باشد
منبع خبر: میزان

خبرگزاری میزان- وزیر بهداشت گفت: اگر فرصت و زمینه را برای مشارکت بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف فراهم کنیم اتفاقات خوبی رخ می‌دهد و از روز اول نیز تاکید داشتم که دولت و مجموعه‌های حاکمیتی باید از دخالت در تولید و پخش دارو اجتناب کنند.

وزیر بهداشت؛ موثرترین داروها و باکیفیت‌ترین تجهیزات پزشکی باید در اختیار مردم باشدبه گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، حسن قاضی زاده هاشمی در آیین رونمایی از دو داروی جدید شرکت داروسازی رها در اصفهان، اظهار داشت: بخش دولتی و حکومتی در حوزه دارو و واکسن باید اجازه مشارکت بخش خصوصی را بدهند و حضور بخش غیردولتی در سایر حوزه‌ها مانند صنایع هوایی، فضایی و مالی به نفع کشور است.

وزیر بهداشت یادآور شد: دولت باید سیاستگذار و ناظر باشد تا در برخی موارد به دلیل تعارض، شاهد مسئولیت پذیری کمتر نباشیم.

 هاشمی با اشاره به رونمایی از تولید داروی "لوترا" در شرکت داروسازی رها، گفت: این دارو در دوران گذشته به کشور وارد می‌شد و در حال حاضر که این دارو در کشور تولید شده است، سازمان غذا و دارو و بیمه‌ها نسبت به حذف این دارو از لیست واردات اقدام کنند چراکه بر اساس استاندارد‌های موجود، اثربخشی این دارو به نسبت دارو‌های خارجی اگر بیشتر نباشد، کمتر هم نیست.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: از اول مسئولیتم در وزارت بهداشت تاکید داشتم که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی باید به کیفیت توجه شود و نباید به اسم تولید داخل و اقتصاد مقاومتی، اجازه آسیب وارد شدن به سلامت مردم را بدهیم چراکه با شرع، قانون و انصاف و همچنین نظرات مقام معظم رهبری سازگار نیست.

هاشمی افزود: مردم برای درمان بیماری، حتی ممکن است متحمل هزینه شوند، اما باید بهترین تجهیزات و دارو‌ها در اختیار آن‌ها قرار بگیرد و سازمان غذا و دارو در این زمینه سخت گیری می‌کند و جلوی واردات دارو‌هایی که اثربخشی کمتری در مقایسه با محصولات داخلی دارند را نمی‌دهد، اما در شرایطی که اثربخشی یک داروی داخلی و خارجی مساوی است، حتما باید از تولیدات داخلی حمایت کنیم.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود دو مشکل عمده حوزه دارو را مطالبات مزمن آن‌ها و نوسانات نرخ ارز عنوان کرد و گفت: مطالبات مزمن شرکت‌های دارویی به دلیل عدم تعهد بیمه نسبت به تکالیف شان است و امیدواریم که با توجه به صحبت‌های جلسه اخیر هیات دولت، به وعده‌ها عمل شود و تا پایان سال شاهد پرداخت بخش عمده‌ای از مطالبات آن‌ها باشیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: حتما باید منطقی عمل کرده و از مردم حمایت کنیم، اما نباید به قیمت نابود کردن تولید و واردات دارو‌های مورد نیاز مردم باشد بلکه باید صنایع و سیاستگذار، واقع بین باشند و به مشکلات مردم و تولید و وارد کنندگان دارو، توجه شود. 

انتهای پیام/

تصویرها
وزیر بهداشت؛ موثرترین داروها و باکیفیت‌ترین تجهیزات پزشکی باید در اختیار مردم باشد
نمایش موجودیت‌ها