date_range یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۵۴:۰۰ ب.ظ

فقر مهارتی چالش مهم حوزه اشتغال/تب مدرک‌گرایی جایگزین توانمندی و مهارت شده است

فقر مهارتی چالش مهم حوزه اشتغال/تب مدرک‌گرایی جایگزین توانمندی و مهارت شده است
منبع خبر: شبستان
دسته خبری: جامعه|تحصیل

مدیرکل فنی و حرفه‌ای هرمزگان از «فقر مهارتی» به‌عنوان چالش مهم حوزه اشتغال کشور نام برد و در عین حال مهارت را مسئله کلیدی امروز جامعه دانست و تصریح کرد: متاسفانه امروزه تب مدرک‌گرایی جای توانمندی و مهارت را گرفته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان   از بندرعباس، اسما کریمی در نشست خبری تشریح برنامه های هفته مهارت با اشاره به نقش رسانه ها در زمینه فرهنگ سازی در جامعه، خواستار همرانی اصحاب رسانه در راستای ایجاد حساسیت نسبت به اهتمام جدی بر ضرورت مهارت آموزی و ریشه کنی فقر مهارت در کشور شد.

 

وی با اذعان به اینکه افراد دارای مهارت از سرمایه های یک جامعه محسوب می شوند، به معرفی ظرفیت های فنی حرفه ای و مهارت آموزی در هرمزگان پرداخت و افزود: 11 مرکز ثابت دولتی و 157 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای در این استان وجود دارد.

 

کریمی با یادآوری اینکه در 11 مرکز فنی و حرفه ای ثابت دولتی 68 کارگاه آموزشی وجود دارد، اضافه کرد: از مجموع 157 آموزشگاه آزاد نیز 96 آموزشگاه ویژه بانوان، 12 آموزشگاه مختص مردان و 49 آموزشگاه دو منظوره است.

 

وی با اشاره به اینکه 15 هزار نفر طی سال 96 در مراکز ثابت دولتی آموزش های فنی و حرفه ای را فراگرفتند، عنوان کرد: در چهار ماهه سال جاری نیز شش هزار و 500 نفر از آموزش های این مراکز برخوردار شدند که نسبت به مدت مشابه سال قبل یک و نیم برابر افزایش یافته است.

 

۶۲۵۷ نفر گواهینامه فنی و حرفه ای دریافت کردند

 

این مقام مسئول ادامه داد: هشت هزار و 180 نفر نیز در چهار ماهه امسال در آزمون های فنی و حرفه ای و مهارت آموزی شرکت کردند که شش هزار و 257 نفر موفق به دریافت گواهینامه فنی و حرفه ای شدند.

 

وی، مهارت آموزی در محیط واقعی کار را یکی از طرح های این اداره کل برشمرد و بیان کرد: هم اکنون 796 نفر در استان در حال مهارت آموزی در قالب این طرح می باشند.

 

کریمی از کارورزی فارغ التحصیلان به عنوان یکی دیگر از طرح ها یاد کرد و افزود: شش هزار نفر در هرمزگان در سامانه این طرح ثبت نام کردند که هزار و 800 نفر از آن ها واجد الشرایط بودند.

 

وی آموزش 908 سرباز وظیفه در قالب طرح آموزش سربازان، آموزش 149 نفر در قالب طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در حاشیه شهرها و سکونتگاه های غیررسمی، آموزش 605 نفر در قالب طرح آموزش آسیب دیدگان اجتماعی و معتادان بهبود یافته را از دیگر اقدامات چهار ماهه امسال ذکر کرد.

 

مرکز جوار کارگاهی فولاد هرمزگان افتتاح می شود

 

مدیرکل فنی و حرفه ای هرمزگان، توسعه مراکز آموزش جوار صنایع را از دیگر طرح های شاخص معرفی کرد و گفت: تا کنون یک مرکز در نداجا راه اندازی شده است و یک مرکز نیز در هفته مهارت در فولاد هرمزگان افتتاح می شود و سیمان قشم، آلومینیوم المهدی، کشتی سازی و صنایع فراساحل، منطقه ویژه اسکله شهید رجایی نیز برای راه اندازی این مراکز اعلام آمادگی کرده اند.

 

وی افزود: توسعه آموزش دانشجویان(مراکز scp ) در جوار دانشگاه یکی دیگر از طرح هاست که در قالب آن، آموزش ها در سه حوزه نرم افزار تخصصی، کارآفرینی، کسب و کار و فنی به دانشجویان ارائه می شود.

 

کسب مدال برنز و سه دیپلم افتخار در جشنواره ملی مهارت

 

کریمی از کسب مدال برنز در رشته طراحی فضای سبز و سه دیپلم افتخار در رشته های قنادی، الکترونیک و جوشکاری توسط مهارت آموزان فنی و حرفه ای هرمزگان در هیجدهمین دوره مسابقات ملی مهارت  ویژه افراد زیر 21 سال به عنوان یکی از افتخارات این اداره کل یاد کرد.

 

تجهیز مراکز با یک و نیم میلیارد تومان اعتبار

 

وی میزان اعتبارات تخصیص یافته به این مجموعه در سال جاری را یک و نیم میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از این میزان یک میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی و مابقی از محل اعتبارات استانی است که با این میزان اعتبار تمامی مراکز فنی و حرفه ای در بخش دولتی تجهیز شدند.

 

تشریح برنامه های هفته مهارت

 

کریمی به تشریح برنامه های هفته مهارت پرداخت و اظهار کرد: غبارروبی گلزار شهدا، برپایی نمایشگاه های دستاوردهای مهارت آموختگان در همه شهرستان ها، برگزاری دوره های کوتاه مدت گذر مهارت به صورت کاملا رایگان، افتتاح آموزشگاه های آزاد در رشته های مدیریت، مراقبت و زیبایی و ... از شاخص ترین برنامه هاست.

 

وی، افتتاح مرک جوار کارگاهی در فولاد هرمزگان و برگزاری مسابقات آرایش و پیرایش مردانه، همایش تخصصی جوشکاری، نشست با سمن ها و تشکل های مردم نهاد و تقدیر از مهارت آموختگان و کارآفرینان را بخش دیگری از برنامه های هفته مهارت در هرمزگان برشمرد.

 

 

 

نمایش موجودیت‌ها