date_range جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۳۰:۰۰ ب.ظ

کمبود فضای فرهنگی و هنری در کشور/ جریان فرهنگ و هنر ایران‌زمین از حالت مرکزگرا به سمت ایران‌گرا حرکت می‌کند

کمبود فضای فرهنگی و هنری در کشور/ جریان فرهنگ و هنر ایران‌زمین از حالت مرکزگرا به سمت ایران‌گرا حرکت می‌کند
منبع خبر: شبستان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به رویکردهای وزارتخانه متبوع در یکسال اخیر اشاره کرد و گفت: جریان فرهنگ و هنر ایران‌زمین از حالت مرکزگرا به سمت ایران‌گرا حرکت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از زنجان، َدکتر سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  امروز 26 مرداد در نشست اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه شهرستان های ابهر، خرمدره، قیدار و سلطانیه در فرهنگسرای نور شهرستان ابهر با ابراز خرسندی از حضور در این شهرستان اظهار کرد: آزادگان رمز عزت، اقتدار و ماندگاری ما هستند.

 

وی با تسلیت به درگذشت مرحوم عزت الله انتظامی هنرمند بنام کشورمان خاطرنشان کرد: رویکرد نخست در وزارتخانه رونق افزایی فضای فرهنگ و هنر با کمترین حاشیه است.

 

به گفته وی، فضای حاکم بر سینماها در فروش، مخاطب و زیرساخت ها روبه جلو بوده است و 35 درصد از مخاطبان سینما افزایش داشته است.

 

دکتر صالحی ادامه داد: سال گذشته در حوزه موسیقی 8 هزار اجرا داشتیم و تلاش شده این امکانات با حداکثر امنیت و حداقل اتفاقات در کشور فراهم شد.

 

این مقام کشوری با اشاره به اینکه 6930 تئاتر و بیش از 101 هزار اجرا در سال گذشته داشتیم، گفت: در حوزه کتاب، شعر و ادبیات هم حرکتی روبه رشد داشتیم  به گونه ای که فضای فرهنگ و هنر که شتاب گرفته است، مورد حمایت جدی قرار گرفته است.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به 332 هزار دانشجوی هنر و تدریس 100 واحد دانشگاهی تدریس حوزه های هنر اشاره کرد و گفت: جریان فرهنگ و هنر ایران زمین از حالت مرکز‌گرا به سمت ایران‌گرا حرکت می کند.

 

صالحی با اشاره به اینکه تعداد انجمن ها و موفقیت های استان ها در عرصه فرهنگ و هنر نشان از آمایش وسیع سرزمینی دارد، گفت: سرزمین پربار فرهنگ و هنر در کل کشور را شاهد هستیم.

 

وی به رویکرد وزارتخانه در یکسال اخیر در موضوع حرکت از مرکز به سمت استان ها و مراکز استان ها اشاره کرد و گفت: با حرکت معکوس و با این نگاه مسیر وزارخانه در این دولت تعبیه شده است.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: نگاه به زیرساخت های فرهنگ و هنر نگاه کاملی نیست، وبا مهندسی فرهنگی می توان بودجه های فرهنگی را هزینه کرد.

 

این مقام کشوری با یادآوری اینکه تلاش کنیم رویکرد را مهندسی معکوس قرار دهیم، تصریح کرد: منابع موجود را با شیب ملایم به سمت استان ها و شهرستان ها حرکت می کند.

 

صالحی با اشاره به اینکه در بودجه امسال برش های استانی در بودجه معاونت ها و سازمان ها لحاظ شده است، گفت: هنرمندان شهرستان ها را در فعالیت های خود جدی تر ببینم.  

 

به گفته وی، رویکرد سوم وزارتخانه، سفرهای استانی است که در جریان این سفرها، تفاهم نامه های با استانداری منعقد می شود که در قالب این تفاهم نامه به ارزش ریلی 432 میلیارد ریال در استان زنجان امکانات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با استانداری ترکیب شود.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پایین بودن سرانه فضای فرهنگی در کشور اشاره کرد و افزود: با کمی بررسی متوجه شدیم حوادث دی ماه در شهرهای اتفاق افتاد که فضای فرهنگی و هنری کمتری داشتند، چرا که این فضاها دریچه های اکسیژن اجتماعی هستند.

 

این مقام کشوری با اشاره به اینکه در این تفاهم نامه ها به موضوع سرانه فضای فرهنگی توجه شده است ، گفت: 70 هزار پروژه نیمه تمام در دولت وجود دارد از اینرو در شروع پروژه های جدید سخت گیری های وجود دارد.

 

وی با اشاره به اینکه سبد کالایی ما در فرهنگ و هنر بسیار ضعیف است، گفت: در کشورهای توسعه یافته رقم خرید فرهنگی بسیار غنی می باشد.

 

این مقام مسوول به نگاه مردم در کشور برای دریافت خدمات فرهنگی و هنری به صورت رایگان و کم بها اشاره کرد و گفت: بایستی هنر هنرمند به ثروت تبدیل شود و هنرمند بتواند از این طریق به وضعیت اقتصادی خود رونق دهد.

 

وی به اقدام وزارتخانه برای آمایش سرزمین بخش فرهنگ و هنر اشاره کرد و گفت: به دنبال تکمیل بانک اطلاعاتی از هنرمندان در عرصه های مختلف کشور هستیم.

 

در پایان این مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن بررسی مسائل و مشکلاتی که از سوی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه شهرستان های ابهر، خرمدره، سلطانیه و قیدار ارائه شد در خصوص بازسازی فرهنگسرای نور و تجهیز کتابخانه مرکزی شهرستان ابهر و تجهیز فرهنگسرای خرمدره قول های مساعدی داد.

 

 

 

نمایش موجودیت‌ها