date_range چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ access_time ۰۶:۰۳:۰۰ ب.ظ

حجت‌الاسلام بلک خبر داد: افتتاح 60 پروژه فرهنگی در دهه فجر/ یک‌هزار مرکز دینی و فرهنگی خوزستان مورد حمایت قرار می‌گیرند

حجت‌الاسلام بلک خبر داد: افتتاح 60 پروژه فرهنگی در دهه فجر/ یک‌هزار مرکز دینی و فرهنگی خوزستان مورد حمایت قرار می‌گیرند
منبع خبر: شبستان

مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان، از افتتاح و بهره‌برداری از 60 پروژه فرهنگی و تبلیغی در دهه فجر در سطح استان خبر داد و گفت: یک‌هزار مرکز دینی و فرهنگی خوزستان به لحاظ تامین اقلام تجهیزات فرهنگی مورد قرار می‌گیرند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اهواز، «حجت الاسلام محمدحسین بلک»، امروز (چهارشنبه 19 دی) در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون تشریح برنامه های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: بیش از 30 سال است که سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت خود را آغاز کرده و در این مدت اقداماتی را در حوزه های فرهنگی و دینی ارائه داده است.

 

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خوزستان، از افتتاح و بهره برداری از 60 پروژه فرهنگی در مناطق محروم و روستایی خبر داد و اضافه کرد: این پروژه ها شامل خانه های عالم هستند که در مناطق دوردست و آسیب پذیر اجتماعی و مورد هدف دشمنان افتتاح می شود.

 

وی با بیان اینکه البته این پروژه ها عملا 87 مرکز هستند ولی در حال حاضر 60 مرکز افتتاح می شود، تصریح کرد: این پروژه ها با اعتباری بالغ بر 60 میلیارد ریال احداث شدند و کل جغرافیای استان گسترده هستند که می توان به حمیدیه، سوسنگرد، باوی، کارون، شادگان، شوش، دزفول، شوشتر، ماهشهر و برخی شهرهای شمالی استان اشاره کرد.

 

وی با اشاره به اینکه این پروژه ها در حال حاضر در مرحله تجهیزات اولیه هستند، افزود: در خوزستان کمتر از 200 خانه عالم احداث شده که روحانیون به همراه خانواده خود رد این خانه ها مستقر می شوند و به ارائه مسائل تبلیغی، شرعی، فرهنگی و ... در روستا می پردازند.

 

حجت الاسلام بلک، عنوان کرد: در خوزستان 260 روستا با جمعیت بالای یک هزار نفر وجود دارد که هدف ما این بوده که خانه های عالم را در مراکز کانون جمعیتی احداث کنیم تا روحانیون بتوانند با امکانات محدود، جمعیت بیشتری را تحت پوشش قرار دهند.

 

وی از شناسایی و حمایت از یک هزار مرکز دینی، مذهبی و فرهنگی در سطح استان با اعتباری بالغ بر 37 میلیارد ریال خبر داد و تاکید کرد: تلاش شده همه شهرستان ها تحت پوشش این طرح قرار بگیرد و بخش قابل توجهی از این حمایت ها را به مراکز آسیب پذیر اجتماعی سوق دادیم.

 

وی با بیان اینکه از تعداد هزار مرکزی که تحت حمایت قرار می گیرند، 540 مرکز در مناطق محروم و مستعد حمایت هستند ، اذعان داشت: این مراکز شامل مساجد، مراکز قرآنی و سایر مراکز فرهنگی و نوع حمایت در جهت تامین تجهیزات مورد نیاز فرهنگی است.

 

مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان، با اشاره به اینکه از ملاک های طرح حمایتی ما جمعیت، محرومیت و کم برخورداری و ظرفیت های فرهنگی بوده است، ابراز کرد: طی سال های گذشته بالغ بر 20 هزار اقلام فرهنگی و تجهیزات در مراکز فرهنگی و دینی استان از منابع عمرانی تامین و اهدا شده است.

 

وی با بیان اینکه با هر مرکزی که کمکی صورت گرفته تفاهم نامه ای بسته شده که برنامه هایی را تا پایان سال و ابتدای سال آینده انجام دهند، خاطر نشان کرد: هدف ما از این کار به نوعی مردمی کردن برنامه ها و تشویق مردم به انجام فعالیت های مختلف فرهنگی و دینی است.

 

وی از اهدای 10 هزار جلد قرآن کریم به مراکز قرآنی استان خبر داد و گفت: یکی از اقلام بسیار مهم و مقدس در جهت فعالیت های قرهنگی مورد نیاز ما، مصحف قرآن کریم است؛ برخی مراکز ما به ویژه در روستاها در این رابطه دچار فقر هستند.

 

حجت الاسلام بلک، با اشاره به اینکه 300 مرکز و محفل قرآنی می توانند از این امکان بهره مند شوند ، توضیح داد: هدف ما تشویق مردم به فعالیت های قرآنی و پایدار کردن این فعالیت هاست و هیچ اقدام سازمانی و یا اداری در این راستا پیش بینی نشده است.

 

وی از برپایی نمایشگاه کتاب و محصولات فرهنگی با صدها عنوان کتاب و ده ها اقلام قابل عرضه فرهنگی در محل نمایشگاه دائمی سازمان تبلیغات اسلامی خوزستان خبر داد و عنوان کرد: این محصولات با تخفیف خوبی به علاقه مندان ارائه می شود.

 

وی از افتتاح مرکز آموزش و دارالقرآن شهرستان کارون تا پایان سال خبر داد و بیان کرد: کار ساخت این مرکز که در مساحت یک هزار متر مربع است، از 2 سال پیش آغاز شده و در حال حاضر مرحل پایانی خود را طی می کند و دارای بخش های اداری، آموزشی، سالن های اجتماعات و ... است.

 

مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان، با بیان اینکه این مرکز می تواند بسیاری از نیازهای فرهنگی شهرستان را پوشش دهد، افزود: تلاش شده در ساخت این مرکز از نیروهای بومی استفاده شود و همه نیازهای پروژه از همین شهرستان تهیه شده است.

 

وی از فعالیت 300 مؤسسه ثبت شده قرآنی و 320 مرکز قرآنی روستایی در استان خبر داد و اضافه کرد: پیش‌بینی کردیم جامعه قرآنی استان همچون پیشکسوتان، حافظان و قاریان برجسته استان، مربیان و معلمین قرآنی، مؤلفان، مداحان، هیئت های مذهبی و ... را به عنوان دستاورد فرهنگی و معنوی انقلاب به صحنه بیاوریم.

 

وی از فعالیت 21 دبیرستان علوم و معارف اسلامی «صدرا» در سطح خوزستان خبر داد و تصریح کرد: این دبیرستان ها زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت می کنند که خوزستان 15 درصد کل دبیرستان های صدرای کشور را تشکیل می دهد.

 

نمایش موجودیت‌ها