date_range یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ access_time ۱۰:۴۲:۰۰ ق.ظ

جایزه باربد و دغدغه‌های برگزیدگانش/ از نگرانی مهدی یراحی برای آلودگی هوای اهواز تا گلایه سالار عقیلی از هنرمندان موسیقی

جایزه باربد و دغدغه‌های برگزیدگانش/ از نگرانی مهدی یراحی برای آلودگی هوای اهواز تا گلایه سالار عقیلی از هنرمندان موسیقی
منبع خبر: شبستان

خبرگزاری شبستان: جوایز باربد سی و سومین جشنواره موسیقی فجر به برگزیدگانی تعلق گرفت که برخی از برگزیدگان این جایزه هنگام دریافت جایزه از دغدغه‌ها و دلخوری‌ها و نگرانی‌هایشان سخن گفتند.

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان ، سابقه جایزه باربد به سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر باز می گردد؛ این جایزه از همان بدو ورود با اما و اگرها و حاشیه هایی همراه بود، به طوری که برخی از منتقدان انتخاب و داوری آثار را ناعادلانه و بیشتر سلیقه ای و پیرو مناسبات دیگر می دانستند؛ اما با این همه انگار با این عمر کم جایش را در میان اهالی موسیقی باز کرده است. برگزیدگان جایزه باربد در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر آثار موسیقیایی بودند که از مهر ماه ۹۵ تا مهرماه ۹۶ در ژانرهای مختلف موسیقی در کشور تولید شده بودند.

در مراسم اختتامیه این رویداد در تالار وحدت برگزیدگان بخش های مختلف جایزه باربد جوایز خود را گرفتند؛ هنگام دریافت جایزه باربد علیرضا قربانی رتبه بندی در هنر را خیلی صادق ندانست و گفت: رتبه بندی در اولویت های چندم قرار می گیرد.

فرزاد میلانی موقع دریافت جایزه از دغدغه هایش برای موسیقی و بی مهری های که به موسیقی می شود، گفت: موسیقی ایرانی در چند قرن اخیر مورد بی مهری قرار گرفت، علیرغم اینکه موسیقی در میان فلاسفه اسلامی مورد توجه قرار داشته و حتی بر ان تاکید می کردند اما موسیقی در کشور ما وضعیت نامناسبی دارد.

نکته جالب توجه در اختتامیه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر این بود که در بخش خوانندگی موسیقی دستگاهی با کلام هیات داوران هیچ آلبومی را حائز دریافت تندیس جایزه ندانست و از سالار عقیلی برای آلبوم «میهن وطنم خوشتر» و وحید تاج برای آلبوم «در عشق زنده باید» لوح تقدیر کرد.

سالار عقیلی هنگام دریافت این جایزه با بیان اینکه معیار جایزه نیست، خطاب به هنرمندان گفت: امیدوارم هنرمندان با یکدیگر خوب باشند و از هم روی بر نگردانند و تنها در مجالس ختم همدیگر را نبینند و گاهی با هم بشینند، دوستی در قیاس خواننده با بندباز گفت عموما وقتی شما بر روی صحنه هستید دعا می کنند بیفتید اما برای بند بازی که بر روی بند حرکت می کند دعا می کنند بر روی زمین نیفتد.

مهدی یراحی که برای خوانندگی پاپ جایزه بهترین خواننده برای آلبوم«اینه قدی» را دریافت کرد، نیز از دغدغه اش برای هوای آلوده اهواز گفت: از سرزمین داغدیده ام از اهواز می گویم دیروز هوای اهواز خراب بود و من نگران همشهریانم بودم خواستم از این تریبون از آنها یادی کنم.

امیر عباس ستایشگر که به عنوان برترین ناشر موسیقی جایزه باربد را دریافت کرد، هنگام دریافت جایزه از دغدغه های ناشران موسیقی و مشکلاتشان گفت: بخش مادی جایزه را می خواهم اما بخش معنوی باربد را به جان جانان استاد محمد رضا شجریان تقدیم میکنم.

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر به پایان رسید و سید عباس صالحی نوید برگزاری سو چهارمین جشنواره را داد اما باید منتظر بود و دید که با تغییرات صورت گرفته در معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عدم معرفی دبیر دوره بعد آیا تیم برگزار کننده این رویداد همچنان به کار خود ادامه خواهند داد.

نمایش موجودیت‌ها