date_range سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۵۵:۰۰ ق.ظ

مهلت تعهد و مصرف اوراق بهادار تا پایان شهریور 97 تمدید شد

مهلت تعهد و مصرف اوراق بهادار تا پایان شهریور 97 تمدید شد
منبع خبر: پارس‌نیوز
دسته خبری: سیاست|مجلس

مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصوبه‌ای مهلت تعهد و مصرف اوراق بهادار مربوط به اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی قانون بودجه سال 1396 کل کشور را تا پایان شهریور 97 تمدید کرد.

به گزارش پارس نیوز ، 

حجت الاسلام مجید انصاری در توضیح این طرح که در جلسه روز شنبه ۳۰ تیرماه جاری مجمع با اصلاحاتی به تصویب رسید، گفت: این مصوبه اولا منحصرا مربوط به بخشی از اعتبارات مربوط به تملک دارایی های سرمایه ای در بودجه سال ۹۶ است که به دولت اجازه داده شده بود برای تامین اعتبارات هزینه ای از اوراق مشارکت و اوراق اسلامی که توسط بانک منتشر می شود، استفاده کند.

وی افزود: بخشی از این مبالغ بنا به دلایلی از جمله طولانی بودن فرایند تخصیص و چاپ اوراق از سوی سازمان برنامه و بودجه و ابلاغ خزانه به بانک و ارائه به پیمانکاران به طول انجامید و چیزی در حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از این مجوز باقی مانده بود که نتوانسته بودند در مهلت قانونی مراحلش را طی کنند، مثلا برخی صورت وضعیت ها، قطعی نشده بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که ماده ۶۳ و ۶۴ قانون محاسبات آخرین مهلت را برای هزینه کرد اعتبارات عمرانی در لوایح بودجه، تیرماه هر سال مشخص کرده است، توضیح داد: امسال نمایندگان مجلس طرحی داده بودند که در سال ۹۷ دوماه به مهلت بودجه ۹۶ افزوده شود تا از این امکان استفاده شود.

انصاری ادامه داد: شورای محترم نگهبان طبق اصل ۵۲، با اشاره به اینکه لایحه بودجه یکساله است، این مصوبه مجلس را رد کرده بود، اگر چه قبلا مهلت تا تیرماه را پذیرفته بود اما با افزایش مهلت مخالفت کرده بود.

وی گفت: این موضوع اختلافی در مجمع بررسی شد و بعد از اصلاحاتی در مصوبه مجلس به آن رای داد. از جمله در نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی وجوه نقد هم دیده شده بود که مجمع با این استدلال که در مورد وجوه نقدی مراحل طولانی وجود نداشته و این مهلت صرفا برای اوراق مشارکت و سایر اوراق است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: در مصوبه مجلس همچنین پیش بینی شده بود که از این پرداخت ها برای خرید زمین طرح ها استفاده شود که حذف شد زیرا خرید زمین برای طرحی است که هنوز اجرای آن شروع نشده، اگر طرحی را انجام داده اند، موضوع خرید زمین منتفی است.

انصاری افزود: همچنین در مجمع تاکید شد که این مصوبه صرفا برای یکسال، آن هم برای بودجه سال ۱۳۹۶ است و به سالهای بعد سرایت نخواهد داشت.

 

منبع خبر : مجمع تشخیص مصلحت نظام
نمایش موجودیت‌ها