date_range جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۰۹:۰۰ ب.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

یک معلم کرمانشاهی از خلاقیت ویژه‌اش می‌گوید؛ کشت زعفران بدون نیاز به خاک و آب

یک معلم کرمانشاهی از خلاقیت ویژه‌اش می‌گوید؛ کشت زعفران بدون نیاز به خاک و آب

محمد خزایی فرهنگی کرمانشاهی تولید زعفران را به صورتی خلاقانه با استفاده از روشی نوین، بدون خاک و آب (هواکشت) در پیلوت منزلش آغاز کرده است.

این دبیر نمونه‌ی  استانی در سال جاری در محور آموزش و پژوهش در گفتگو با کارشناسان روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمانشاه گفت: در حال حاضر دبیر کارآفرینی دبیرستانهای  تیزهوشان و هوشمند کرمانشاه هستم. همواره دوست دارم کارهایم را متفاوت انجام دهم. سالهاست با مقوله خلاقیت آشنا شده ام و در این زمینه مطالعه و پژوهش نموده ام. در ابتدا از نگاه روانشناسی بود تا اینکه حدود ۸ سال پیش با نظریه عصب شناسی و کارکرد مغز و خلاقیت آشنا شدم. در سال ۱۳۸۶ در کنفرانس ملی آموزش و پرورش، فرصت ها وجالش ها  (دوره متوسطه) را آسیب شناسی نمودم و کارکرد عناصر و فرایندهای آموزش و پرورش را  زیر سؤال بردن، خوشبختانه مقاله در همایش پذیرفته و با حضور معاون متوسطه وقت ارایه نمودم .

این فرهنگی خلاق کرمانشاهی همچنین درباره سوابق اداری،آموزشی خود گفت: آخرین مسئولیتم کارشناس مسئول آموزش معلمان استان بود، دوره هایی در زمینه خلاقیت برای آموزگاران و مدیران خصوصا مدیران هنرستان ها برگزار نمودم و در برخی دوره ها خودم تدریس هم داشتم  در هر کاری وارد شدم به لطف خدا مقام کشوری کسب کردم بعد از باز نشستگی در دبیرستان سما مشغول شدم و بعد از چند سال کار به عنوان رابط پژوهشی برتر دربین مدارس سمای سراسر کشور انتخاب شدم .

وی در پاسخ به این سوال که چه انگیزه هایی شما را به سمت این امور خلاقانه کشانید، افزود: مطالعاتم را در زمینه خلاقیت با رویکرد علوم شناختی توسعه دادم و مقالاتی را در کنفرانس های ملی و بین المللی در حوزه نظریه عصب شناسی و کار آفرینی ، نظریه عصب شناسی و مدیریت دانش ، کارکرد مغز و یادگیری موثر و.... ارایه نمودم که پذیرفته شد و آخرین مقاله ام در همین  زمینه با عنوان مغز کامل و کارآفرین جامع iSI شد .

محمد خزایی که به تازگی بازنشسته شده ، در پاسخ به این پرسش که چرا به سمت کاشت زعفران رفتید، ادامه داد: همواره دغده ام راه اندازی کاری نو برای ایجاد اشتغال بوده است . از اواخر  سال گذشته  به دنبال راه اندازی گلخانه با روش هیدرو پونیک ( بدون خاک ) بودم حتی در بررسی هایم تا محلات هم رفتم ، تااینکه توسط یک دوست  با مقوله کشت زعفران به روش ایروپونیک (هواکشت ) آشنا شدم و مطالعه و بررسی کردم و به ذهنم رسیدکه از فرصت های در دسترس استفاده کنم تا اینکه تصمیم گرفتم که در شهر و در داخل پیلوت منزل در اشل تحقیقی شروع کنم    .

این معلم پژوهشگر افزود: با اینکه کمی تردید داشتم به نوعی قبول مخاطره نمودم و دست به کار شدم . از تیرماه سال جاری با تامین مکان ، تجهیزات و ملزومات کار ر ا با شروع خواب ظاهری پیاز زعفران آغاز نمودم برایش مجوز مشاغل خانگی گرفتم  و به لطف خدای عزیز با پشت سر گذاشتن مشکلات با بهره کارگیری از خلاقیت در حل مسایل پش رو ، بالاخره اولین گل زعفران باز شد، گویی که خداوند دختری به ما عطا فرمود . اکنون در حال برداشت هستم و فرایند خشک کردن ، بسته بندی و بازار را پیش رو دارم ، خوشبختانه کیفیت محصول مثال زدنی دارد ،( چون دور از تابش مستقیم نور خورشید است )

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که این کار مدلی باشد برای توسعه و تولید زعفران آنهم به روش نوین تا جایگاه کشور را در مقام اول جهان حفظ کنیم و درآمد ارزی برای کشور عزیزمان حاصل نماییم، البته این امر نیازمند حمایت  نهاد های پشتیبان خصوصا جهاد کشاورزی است که اگر پیاز مورد نیاز برای علاقمندان بصورت رایگان تامین نماید . اتفاقات بسیار خوب رخ خواهد داد .

خزایی در پایان به کارشناسان روابط عمومی استان کرمانشاه گفت: اینجانب با تمام وجود  آمادگی خود را برای ترویج این روش نو اعلام می دارم چونکه معتقدم که اگر کار ها را به روش معمول انجام دهیم نتیجه آن جز وضعیت کنونی نخواهد بود البته روش سنتی لازم به باز بینی است   . امیدوارم مسئولین اهتمام دستاوردی به این امر داشته باشند نه رفع تکلیفی و علاقمندان هم اراده کنند تا این مهم حاصل شود و ثمره آن یعنی تولید ، اشتغال و ... محقق گردد . یادمان باشد توانایی های خود و فرصت های در دسترس را نادیده نگیریم "البته می شود فرصت ها را شکار  یا حتی خلق کرد " . پذیرای تغییر ، فکر نو و ناممکن ها باشیم ...  توانستن خواستن است یعنی تا اراده نکنی اتفاقی نمی افتد !....

نمایش موجودیت‌ها