date_range چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۱:۳۳:۰۰ ب.ظ

سرلشکر صفوی: عراق و سوریه مکمل‌های استراتژیک ایران هستند

سرلشکر صفوی: عراق و سوریه مکمل‌های استراتژیک ایران هستند
دسته خبری: سیاست|تحصیل

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا عراق و سوریه را مکمل‌های استراتژیک ایران دانست و گفت: محور ایران، عراق، سوریه مدیترانه یک محور اقتصادی، سیاسی، امنیتی و دفاعی در مقابل رژیم صهیونیستی و آمریکاست.

سرلشکر صفوی: عراق و سوریه مکمل‌های استراتژیک ایران هستندبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس ، سرلشکر پاسدار «سید یحیی صفوی» دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا که به همراه اساتید و دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه عالی دفاع ملی از زیرساخت‌های اقتصادی استان خوزستان و مناطق عملیاتی دفاع مقدس بازدید کرد، در جمع برخی مسئولان این استان و دانشجویان با اشاره به ظرفیت‌های استان خوزستان و لزوم رویکرد توسعه محوری در روابط اقتصادی، اظهار داشت: محور ایران، عراق و سوریه، یک محور اقتصادی، سیاسی، امنیتی و دفاعی در مقابل رژیم صهیونیستی و آمریکاست. عراق و سوریه مکمل استراتژیک ایران هستند و بازار ۶۰ میلیون نفری عراق و سوریه می‌تواند برای صادرات ایران هدف باشد و ظرفیت صادراتی ۱۰ میلیارد دلاری ایران در سال گذشته می‌تواند به ۲۰ میلیارد دلار فقط برای عراق برسد.

وی افزود: استان خوزستان پس از تهران دومین منطقه حیاتی ایران است، مفهوم مناطق حیاتی آن است که اگر آن منطقه از دست رفت ادامه حیات سیاسی دولت و حکومت سخت می‌شود.

این استاد جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک دانشگاه جامع امام حسین (ع)، با تاکید به لزوم تدوین راهبرد ۳۰ ساله مناطق آزاد اضافه کرد: سرمایه‌گذاران خارجی برای مدت زمان کوتاه به دنبال سرمایه‌گذاری در منطقه خوزستان نیستند، به همین جهت اگر می‌توانید راهبرد سیاسی و اقتصادی و زیرساخت‌های لازم را برای سرمایه‌گذاری آماده کنید.

وی با برشمردن ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی در روابط با کشور عراق، عنوان کرد: گستردگی مرز زمینی ایران با عراق و همچنین تردد میلیونی زائران از مرز‌های جمهوری اسلامی ایران به اماکن مقدس در عراق، ظرفیت‌های خوبی برای توسعه تجارت با این کشور است؛ احتمالا زائران اربعین امسال چه ایرانی و چه از کشور‌های پاکستان، افغانستان و آذربایجان به دو برابر خواهد رسید و حتی شاید مجموعه زائران عراقی و غیر عراقی اربعین به بیش از ۲۰ میلیون نفر برسد؛ بنابر این امکانات استان خوزستان هم باید افزایش یابد.

سردار صفوی تصریح کرد: ایران و عراق بیش از هزار و ۶۰۰ کیلومتر مرز دریایی و خشکی دارند که ۶۰۰ کیلومتر آن در استان خوزستان است (۴۰۰ کیلومتر مرز خشکی و ۲۰۰ کیلومتر مرز آبی)، مرز خشکی محور دزفول به سمت عراق، اهواز به سمت عراق، و خرمشهر و آبادان به عراق می‌تواند محور صادراتی باشد. همچنین اگر بتوانیم راه آهن را از مرز خسروی به بغداد و یا خرمشهر به بصره متصل کنیم در حقیقت کشور‌های آسیای میانه را از محور ایران، عراق – سوریه به مدیترانه متصل می‌کنیم؛ این یک مفهوم ژئواکونومیک دارد که میلیارد‌ها دلار حق ترانزیت را نصیب کشور می‌کند.

وی با اشاره به مدیریت بحران سیل اخیر در استان خوزستان نیز گفت: مردم غیور و سلحشور استان خوزستان همان‌طور که در جنگ با دشمن بعثی در دوران دفاع مقدس از خود حماسه و جانفشانی نشان دادند، در جنگ با آب در بحران سیل اخیر نیز مسئولان، مدیران، فرماندهان و مردم ارزشمند استان خوزستان خوش درخشیدند و با تدبیر، انسجام و همت جهادی و انقلابی بحران سیل در استان خوزستان مدیریت شد.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا همچنین با حضور در حاشیه رودخانه کارون (محل عبور لشکر ۳ زرهی عراق در منطقه پل مارد و حفار برای تصرف آبادان) و یادمان عملیات والفجر ۸ و شلمچه، ضمن زیارت از مزار شهدای دفاع مقدس، عملیات‌های ثامن‌الائمه (شکستن حصر آبادان)، بیت‌المقدس (آزادسازی خرمشهر)، والفجر ۸، کربلای ۴ و کربلای ۵ را تشریح کرد.

انتهای پیام/ 231

تصویرها
سرلشکر صفوی: عراق و سوریه مکمل‌های استراتژیک ایران هستند
نمایش موجودیت‌ها