date_range شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ access_time ۰۶:۰۶:۱۱ ق.ظ

نشست دولت ترامپ با سناتورهای آمریکایی درباره توافق هسته‌ای با عربستان

نشست دولت ترامپ با سناتورهای آمریکایی درباره توافق هسته‌ای با عربستان
خبرگزاری آریا - مقام‌های دولت آمریکا در روزهای گذشته سناتورها را از برنامه‌های خود درباره توافق احتمالی با عربستان سعودی برای فروش فناوری‌های رآکتورهای هسته‌ای به این کشور مطلع کرده‌اند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس ، گزارش‌ها در بامداد پنجشنبه حاکی است مقام‌های دولت آمریکا در روزهای گذشته سناتورها را از برنامه‌های خود درباره توافق احتمالی با عربستان سعودی برای فروش فناوری‌های رآکتورهای هسته‌ای به این کشور مطلع کرده‌اند.
خبرگزاری رویترز با گزارش این خبر به نقل از دستیاران قانونگذاران کنگره آمریکا نوشته مقام‌های دولت دونالد ترامپ هنوز مشخص نکرده‌اند آیا غنی‌سازی اورانیوم نیز بخشی از چنین توافقی خواهد بود یا خیر.
کارشناسان مسائل عدم اشاعه نگران هستند عربستان سعودی ممکن است از صدور اجازه غنی‌سازی سوخت برای این کشور در قالب یک توافق در زمینه انرژی هسته‌ای سوءاستفاده کرده و به صورت مخفیانه به سمت تولید مواد شکافت‌پذیر هسته‌ای و سلاح‌های اتمی حرکت کند.
منابع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند مقام‌های وزارت خارجه و وزارت انرژی دولت ترامپ در نشستی پشت درهای بسته در روز چهارشنبه اعضای کمیته روابط خارجی سنا را در جریان برنامه‌های خود برای گفت‌وگو با عربستان سعودی قرار داده‌اند.
یک منبع در کنگره به رویترز گفت سناتورها متوجه شده‌اند که دولت در تلاش است مواضعش در خصوص استانداردهای عدم اشاعه را تعیین کند.
این منبع اضافه کرد دولت ترامپ کماکان در حال بررسی این موضوع است که آیا هر گونه توافق با عربستان بایستی غنی‌سازی اورانیوم را شامل شود یا خیر.
چند روز پیش وبگاه شبکه خبری «بلومبرگ» مدعی شد که دولت آمریکا در حال ترغیب عربستان سعودی برای قبول پیشنهادهای «وستنیگهاوس» و دیگر شرکت‌های آمریکایی برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در آن کشور است و این احتمال می‌رود به عنوان بخشی از آن توافق اجازه غنی‌سازی اورانیوم به عربستان داده شود.
بلومبرگ این خبر را به نقل از سه شخص مطلع از این برنامه عنوان کرد و نوشت: «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا ماه جاری به عربستان سفر کرد و با مقام‌های این کشور درباره طراحی راکتور « AP1000» ساخت شرکت وستینگهاوس به رایزنی پرداخت.
توافقنامه‌های قبلی آمریکا، غنی سازی و باز فرآوری اورانیوم را در عربستان ممنوع کرده‌اند و بر همین اساس مذاکرات برای استفاده از فناوری آمریکایی در این کشور در ساخت پروژه‌های هسته‌ای در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا نیز به شکست انجامید.
دو فرد مطلع در این زمینه مدعی شده‌اند که آمریکا اینک درصدد تسهیل آن مقرارت به عنوان روشی برای کمک به وستینگهاس و دیگر شرکت‌ها برای دستیابی به قراردادهای عربستان سعودی است.
بلومبرگ نوشت: بر اساس گزارش انجمن هسته‌ای جهانی، عربستان سعودی قصد دارد 16 نیروگاه هسته‌ای را در 20 تا 25 سال آینده به ارزش بیش از هشتاد میلیارد دلار بسازد.
شرکت‌های روسی و کره جنوبی نیز پیش از این آمادگی خود را برای شرکت در مناقصه نیروگاه‌های هسته‌ای عربستان سعودی اعلام کرده‌اند.
عربستان سعودی مدعی است که قصد کاهش وابستگی به نفت را دارد.
انتهای پیام/ M
عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس
نمایش موجودیت‌ها