date_range شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۰:۰۱:۵۹ ق.ظ

شروط چهارگانه ترامپ برای باقی ماندن در برجام/ جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران

شروط چهارگانه ترامپ برای باقی ماندن در برجام/ جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران
خبرگزاری آریا- دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز جمعه، تعلیق تحریم ها علیه ایران را به مدت چهار ماه دیگر تمدید کرد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد برای آخرین بار تحریم های هسته ای ایران را تعلیق می کند تا واشنگتن و متحدان اروپایی آن فرصتی برای رفع « نقص های وحشتناک » موافقتنامه هسته ای سال 2015 به دست آورند.
واشنگتن علاوه بر افزودن 14 نهاد و شخصیت ایرانی به فهرست تحریم های اعمال شده علیه تهران، اعلام کرد تمدید تعلیق تحریم‌های برجامی برای آخرین بار خواهد بود.
ترامپ اعلام کرد: «این آخرین فرصت است. در صورتی که چنین موافقتنامه ای وجود نداشته باشد (موافقتنامه‌ای که نقص های آن از بین رفته باشد)، آمریکا بار دیگر برای باقی ماندن در موافقتنامه هسته ای ایران، تحریم ها را تعلیق نخواهد کرد. و اگر در هر زمان به این نتیجه برسم که چنین موافقتنامه ای به دست نخواهد آمد، فورا از موافقتنامه هسته ای خارج خواهم شد.»
مقامات بلندپایه دولت آمریکا اعلام کردند دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواستار آن است موافقتنامه هسته ای ایران با قید و بندهایی سخت تر همراه شود و ترامپ برای آخرین بار تعلیق تحریم های هسته‌ای علیه ایران را تمدید خواهد کرد و خواستار موافقتنامه ای الحاقی با شرکای اروپایی و همچنین اصلاح قانون آمریکا در ارتباط با موافقتنامه هسته ای ایران است.
این مقامات افزودند این آخرین بار خواهد بود که ترامپ تعلیق این تحریم ها را علیه ایران تمدید می کند و در عین حال، برای تقویت موافقتنامه هسته ای سال 2015 با ایران اقداماتی انجام خواهد داد.

شروط چهارگانه ترامپ
دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا در بیانیه اش درخصوص تمدید تعلیق‌ های هسته‌ای علیه ایران مدعی شد: هر طرح قانونی که من درباره برجام امضا می‌کنم بایستی شامل چهار مولفه باشد:
اول: بایستی از ایران بخواهد اجازه بازرسی‌های نظامی در همه سایت‌های مورد درخواست بازرسان بین‌المللی را بدهد.
دوم: بایستی ضمانت کند ایران هرگز حتی به تملک سلاح هسته‌ای نزدیک هم نمی‌شود.
سوم: بر خلاف این توافق هسته‌ای، مفاد آن طرح نبایستی تاریخ انقضا داشته باشند. سیاست من این است که همه مسیرهای ایران برای دستیابی به بمب، نه برای ده سال بلکه برای همیشه بسته شوند.
چهارم: این طرح بایستی به صراحت -برای اولین بار- در قوانین آمریکا ذکر کند که موشک‌های دوربرد و برنامه‌های تسلیحات اتمی، جداناپذیر هستند و ساخت و آزمایش موشک‌ توسط ایران بایستی مشمول تحریم‌های شدید شود.

جزئیات تحریم های جدید آمریکا علیه ایران
وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد 14 شخصیت حقیقی و حقوقی را به بهانه «نقض حقوق بشر در ایران» و «حمایت از برنامه‌های تسلیحاتی ایران» تحریم کرده است.
افراد و نهادهایی که در فهرست جدید تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند به شرح زیر است:
ـ آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران
ـ مرتضی رضوی، رییس شرکت ارتباطات موج سبز و فناموج(گروه صنعت دفاعی دریایی ایران و سپاه)
ـ غلامرضا ضیایی، مدیر زندان رجایی‌شهر
ـ یوهوآ شی‌ و ژو یوئه ‌چان از چین
ـ شرکت سرامیک بوچو آنگ مستقر در شانگهای
ـ شرکت‌ ارتباطاتی گرین ویو مستقر در کوالامپور
ـ صنایع هواپیمایی ایران
ـ شرکت تجدید و پشتیبانی هلیکوپتر ایران
ـ سازمان دفاع سایبری و نرم افزاری نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
ـ مرکز ملی فضای سایبری
ـ شرکت پردازان سیستم نماد آرمان
ـ زندان رجایی‌شهر
ـ شورای عالی فضای مجازی
نمایش موجودیت‌ها