date_range دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۲۹:۵۲ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

نزدیک شدن غیرعادی ایستگاه فضایی چینی‌ها به زمین

نزدیک شدن غیرعادی ایستگاه فضایی چینی‌ها به زمین
منبع خبر: خبرگزاری آریا
دسته خبری: سیاست|نجوم

نزدیک شدن غیرعادی ایستگاه فضایی چینی‌ها به زمین
خبرگزاری آریا - دانش > فضا - همشهری آنلاین:
ایستگاه فضایی تیانگونگ-2 چین برای 10 روز در فاصله‌ای بسیار نزدیک‌تر از مدار معمولش در اطراف زمین پرواز کرده‌است، اقدامی که متخصصان را دچار سردرگمی کرده‌است درحالی که دولت چین نیز هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهد.
براساس گزارش اسپیس، محققان مرکز هاروارد اسمیتسونیان اعلام کردند این ایستگاه فضایی از 13 ژوئن 2018 از مدار معمول خود در ارتفاع 390 کیلومتری از سطح زمین به مدار 295 کیلومتر از سطح زمین کاهش ارتفاع داده‌است. این تغییر ارتفاع توسط فرماندهی بخش نیروهای فضایی نیروهای مشترک استراتژیک آمریکا گزارش شده‌است.
پس از این تغییر ارتفاع ناگهانی،‌ تیانگونگ-2 دوباره به مدار معمول خود بازگشته‌است و این احتمال را تشدید کرده‌است که شاید قرار است این ایستگاه فضایی به شیوه‌ای کنترل‌شده‌تر از تیانگونگ-1 به زمین سقوط کند، فضاپیمایی که در ماه آوریل سال جاری به شکلی خارج از کنترل به سمت زمین سقوط کرد و خوشبختانه در منطقه‌ای در اقیانوس سقوط کرد.
تیانگونگ-2 که در سال 2016 به مدار زمین پرتاب شده‌است، ایستگاهی ثابت و همیشگی نیست. این سازه 10.4 متری و 8.6 تنی مرکزی آزمایشی برای آزمودن فناوری‌هایی است که قرار است در نهایت به همراه ایستگاه بزرگتر تیانهه در سال 2022 به مدار زمین پرتاب شود. قابلیت‌ فناوری‌های مرتبط با پشتیبانی از حیات، کناره‌گرفتن در ایستگاه و تجهیز دوباره ایستگاه از جمله مواردی هستند که در تیانگونگ-2 مورد آزمایش قرار می‌گیرند.
فضانوردان چینی در اکتبر 2017 برای 30 روز در این ایستگاه اقامت داشتند، اما تیانگونگ-2 بیشتر اوقات ماموریت خود را بدون سرنشین سپری کرده‌است. براساس اطلاعات به دست آمده،‌این ایستگاه برای مدتی کوتاه ارتفاع خود را کاهش داده و دوباره به مدار قبلی خود بازگشته‌است.
متخصصان احتمال می‌دهند چینی‌ها با اینکار درحال آزمودن قابل اعتماد بودن موتورهای ایستگاه پس از دو سال مدارگردی در فضا بوده‌اند و یا ممکن است چینی‌ها بخواهند از موتوری مشابه تیانگونگ-2 در ساخت تیانهه استفاده کنند از این رو گرد‌آوری اطلاعات درباره مانور دادن و عملکرد این ایستگاه برای چینی‌ها بسیار ارزشمند خواهد بود.
نمایش موجودیت‌ها