date_range یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۰:۲۸:۲۳ ق.ظ

توسعه بدون رشد و پیشرفت در علوم انسانی و اسلامی امکانپذیر نیست

توسعه بدون رشد و پیشرفت در علوم انسانی و اسلامی امکانپذیر نیست
خبرگزاری آریا-رئیس جمهور گفت:­ امروز برای کسی تردید وجود ندارد که توسعه در یک کشور در کنار علوم طبیعی و تجربی بدون رشد و پیشرفت در علوم انسانی و اسلامی امکانپذیر نیست.
به گزارش خبرگزاری آریا، آقای روحانی در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی فارابی افزود: بسیار خوشحالم که امروز در جمع صاحبنظران، فرهیختگان و برندگان مدال افتخار فارابی هستم. 
رئیس جمهور ادامه داد: در یک دورانی سایه مظلومیت و یا نوعی محرومیت بر سر علوم انسانی و اسلامی سایه افکنده بود، آن زمان که علوم طبیعی، تجربی، مهندسی و در واقع اکتشافات، اختراعات و آثار علمی شان به صحنه زندگی مردم آمد، زرق و برق این آثار بسیاری از جوامع ما را تحت تاثیر قرار داد تا جایی که مردم فکر کردند علم یعنی همین، یعنی علوم طبیعی، تجربی و مهندسی، و علوم انسانی در رده های دوم و سوم زندگی انسان ها قرار می گرفت.
آقای روحانی افزود: همین سایه در ذهن جوان ها و حتی آنهایی که عازم دانشگاه ها بودند و در فکر انتخاب رشته بودند و یا در مقطع تحصیلات تکمیلی نیز بر ذهن آنها اثر گذاشت و لذا در یک دورانی بااستعدادها در فکر علوم مهندسی و ریاضی و در دوره ای دیگر به دنبال علوم تجربی بودند. 
رئیس جمهور گفت: می گفتند آنهایی که استعداد دارند و کسانی که رتبه های دورقمی کنکور هستند باید به رشته های مهندسی و علوم تجربی بروند و افرادی که از این کاروان وامی مانند بناچار باید یکی از رشته های علوم انسانی را برگزینند. 
آقای روحانی با بیان اینکه خوشحالم که این دوران خیلی سریع سپری شد، اظهار داشت: امروز برای کسی تردید وجود ندارد که توسعه در یک کشور در کنار علوم طبیعی و تجربی بدون رشد و پیشرفت در علوم انسانی و اسلامی امکانپذیر نیست. 
رئیس جمهور افزود: امروز در یک جامعه حکمرانی شایسته می تواند جامعه را در مسیر درست هدایت کند، اما این حکمرانی شایسته از چه دانش ها و علومی نشات می گیرد؟ 
آقای روحانی اظهار داشت: مدیریت و برنامه ریزی می تواند، البته مدیریت و برنامه ریزی در همه رشته های علمی صادق است اما مدیریت عام کشور از چه رشته علومی سرچشمه می گیرد؟ سیاستمداری و سیاست ورزی که جایگاه بسیار تاثیرگذاری در سرنوشت جامعه دارد از چه رشته علومی سرچشمه می گیرد؟
رئیس جمهور ادامه داد: اقتصاد، اقتصاددانان و نقش آنها در پیشرفت جامعه از چه رشته علومی نشات می گیرد؟ حقوق؟ علوم اجتماعی؟ انسان شناسی؟ جامعه شناسی؟ مردم شناسی؟ اگر علوم انسانی در یک جامعه ای پیشتاز نباشد و صنعت در کنار علوم انسانی قدم نگذارد ممکن است صنعت به ضد خود، و ممکن است علوم تجربی به ضد خود تبدیل شود.
به تنوع و اختلاف نظر احترام بگذاریم
رئیس جمهور گفت: امروز در منطقه ما گروه هایی که شاهد بودیم به جنایت پرداختند از بمب و موشک و اینترنت و فضای مجازی استفاده کردند، مگر غیر از این بود؟
آقای روحانی افزود: آنهایی که خاورمیانه را به آشوب کشاندند در فهم درست از این وسایل اجتماعی عقب بودند و از صنعت و فناوری هم برای بر هم ریختن جامعه استفاده کردند.
وی تاکید کرد: گروه های تروریستی بیشترین استفاده از فضای مجازی را برای اهداف خود و برای بر هم ریختن جامعه انجام دادند، در غرب فاشیسم از کجا نشات گرفت؟ آنها هم بظاهر از علم و دانش استفاده می کنند .
رئیس جمهور به صنعت هسته ای اشاره کرد و ادامه داد: واضح و روشن است که این صنعت در بسیاری از علوم می تواند به نفع جامعه باشد و استفاده نادرست از آن صنعت می تواند جامعه ای را به انهدام و نابودی بکشاند، اینکه رهبر انقلاب می گویند سلاح های هسته ای استفاده اش حرام است به این دلیل است که علوم انسانی و اسلامی باید پیش روی صنعت و پیشتاز صنعت باشد.
آقای روحانی خاطرنشان کرد: عقل و دین چراغ راهنمای بشر است و اگر چراغ نباشد انسان به بیراهه می رود، ما نمی توانیم بدون چراغ در دنیای تاریک امروز حرکت کنیم و علم و دانش می تواند ما را به تمدن و توسعه واقعی برساند که در سرلوحه آن علوم انسانی است.
رئیس جمهور گفت: البته تحول در علوم انسانی با مهندسی درست نمی شود و علوم انسانی با پول پیشرفت نمی کند و با سفارش متحول نمی گردد.
آقای روحانی با بیان اینکه چرا در جامعه کنونی ما شهید مطهری و علامه طباطبایی نداریم افزود: مگر آنها با پول درس خواندند؟ که نخواندند بلکه به جای پول به نقد جامعه پرداختند.
وی گفت: بگذارید فضای نقد و انتقاد در جامعه بازگردد تا علامه طباطبایی ها و مطهری ها به وجود آید، علم بدون نقد و تضارب آراء پیشرفت نمی کند و اختلاف فکری و نظری باید به رسمیت شناخته شود.
رئیس جمهور یادآور شد: به تنوع و اختلاف نظر احترام بگذاریم، فشار و وحدت ماشینی برای انسجام جامعه خطرناک است.
دنیا در مقابل امریکا ایستاد
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در نهمین جشنواره بین المللی فارابی گفت: امریکایی ها در دو بخش دچار شکست بزرگی شدند و دنیا در مقابل این کشور ایستاد.
آقای روحانی افزود: باید شرایطی فراهم کنیم تا در آن علم رشد و پرورش یابد، گل در یک محیط مناسب رشد می کند.
وی گفت: اگر شما­ چک بکشید و پول بدهید به گل و سفارش کنید که این گل خوب رشد کند، این اتفاق رخ نخواهد داد برای اینکه یک گل رشد کند باید محیط لازم برایش فراهم کنیم، در آن محیط لازم، درخت و گل و زندگی مردم شکوفا می شود.
رئیس جمهور افزود: فکر می کنید علم بدون تضارب آراء پیشرفت می کند؟ ما چارچوبی تعیین می کنیم و می گوییم اگر در این چارچوب راست ­و چپ بروید کج هستید و همینکه ما می گوییم درست است، بدون تضارب آراء نقد و انتقاد و بحث و بدون رویایی دقیق اخلاقی و علمی در حوزه های ما چطور اندیشمند و دانشمندان رشد پیدا کرده اند؟ کو شیخ انصاری و آخوند خراسانی؟ یک شیخ انصاری و آخوند خراسانی­ دیگر پیدا کنید.
وی گفت: فضای مناسب، نقد، انتقاد، اختلاف فکری و نظری را به رسمیت شناختن است.
رئیس جمهور افزود: ماشین سازی نیست که از این طرف آهن بدهیم و از آن طرف ماشین دریافت کنیم، فکر انسان متفاوت و مختلف است، به تنوع و اختلاف نظر احترام بگذاریم، اختلافی که در چارچوب نظریه باشد می تواند برای وحدت جامعه مفید واقع شود و فشار برای وحدت ماشینی می تواند برای انسجام جامعه ما خطرناک باشد.
وی اضافه کرد: امروز در سطح جهان می بینید بحث ما با دنیا در بسیاری مسائل بحث احترام به علوم انسانی است، در همین دو هفته اخیر امریکایی ها در دو بخش دچار شکست بزرگ شدند، یک بخش آنجا که خواستند در برابر افکار عمومی جهان بایستند و تعهدات بین المللی را زیر پا بگذارند.
رئیس جمهور گفت: تعهدات یا از جنس حقوق­ یا از جنس اخلاق یا از جنس روابط ­صحیح انسانی است و در قالب علوم انسانی قرار می گیرد.
وی افزود: دنیا در برابر امریکایی ها ایستاد، امریکایی ها می خواستند چند روز پیش تعهد بین المللی خود را در برجام زیر پا بگذارند، همه صف مقابل امریکا را دیدند، تمام کشورهای جهان به استثنای یکی دو کشور و به استثنای یک رژیم منفور، همه یکپارچه بود، حال سوال این است: چرا اگر ما به تعهد و قرارداد احترام نگذاشتیم، باید فاتحه تمدن در جامعه خوانده­ شود؟
نمایش موجودیت‌ها