date_range یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ access_time ۰۹:۰۵:۴۴ ق.ظ
تعداد 3 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

تاخیر بیش از 47 درصدی پروازهای فرودگاه مهرآباد دردی‌ماه

تاخیر بیش از 47 درصدی پروازهای فرودگاه مهرآباد دردی‌ماه
خبرگزاری آریا - تهران- ایرنا - از 6 هزار و 110 پرواز داخلی 14 شرکت هوایی در دی ماه امسال که برنامه پروازی آنها از فرودگاه مهرآباد تهران انجام شده، بیش از 47 درصد با تاخیر همراه بوده است.
تاخیر بیش از 47 درصدی پروازهای فرودگاه مهرآباد دردی‌ماه
به گزارش ایرنا، این آماری است که سازمان هواپیمایی کشوری روز یکشنبه منتشر و اعلام کرد که از مجموع پروازهای مورد اشاره در فرودگاه مهرآباد در دی ماه، 3 هزار و 306 پرواز تاخیر داشت اما و 2 هزار و 804 پرواز به موقع انجام شده است.
بررسی آمارهای مربوط به تاخیر پروازها از مهرآباد تهران نشان می دهد، در این ماه 61 درصد پروازهای شرکت هواپیمایی آتا ایر، 58 درصد پروازهای شرکت هوایی ایران ایر و 57 درصد هواپیمایی کارون با تاخیر همراه بوده است.
شرکت هواپیمایی ایران ایرتور با 28 درصد، شرکت هواپیمایی معراج با 31 درصد و شرکت هواپیمایی کیش ایر با 33 درصد، کمترین تاخیرهای پروازی را در بین شرکت هوایی در این ماه به خود اختصاص داده اند.
همچنین در این ماه شرکت هوایی زاگرس ایر از مجموع 566 پرواز 270 مورد را با تاخیر انجام داد، شرکت هوایی کاسپین از 456 پرواز 221 پرواز تاخیری، شرکت هوایی کیش ایر از مجموع 442 پرواز، 148 مورد تاخیری، قشم ایر از 386 پرواز 198 پرواز تاخیری، هواپیمایی تابان از 349 پرواز 142 پرواز تاخیری، ایران ایرتور از290 پرواز 80 مورد تاخیری، معراج 61 پرواز خود 19 پرواز تاخیری، شرکت جدید هوایی سپهران از مجموع 185 پرواز 62 پرواز تاخیری و شرکت ساها از مجموع 108 پرواز خود از فرودگاه مهرآباد 39 پرواز تاخیری داشته است.
آمارها نشان می دهد که در 24 ماه گذشته به طور متوسط 50 درصد پروازهای هوایی از فرودگاه مهرآباد تهران با تاخیر انجام شده و شرکت های هوایی 50 درصد پروازها خود را به موقع انجام داده اند.
** حقوق مسافران
بر اساس کنوانسیون بین المللی ورشو که در بیشتر کشورهای جهان اجرا می شود، چنانچه شرکت های هواپیمایی با تاخیر پروازی خود موجب ضرر و زیان مسافری شود با شکایت مسافر به دادگاه، شرکت هواپیمایی مسئول خسارت بوده و معمولا حق و حقوق مسافران را در این زمینه شرکت هوایی ذیربط پرداخت می کند.
بر اساس این کنوانسیون بین المللی مسافران پس از پنج ساعت تاخیر حق دارند پروازشان را لغو و پول بلیت خود را به طور کامل از شرکت هوایی دریافت کنند. در حالی که در بسیاری از فرودگاه های کشور تاخیر پروازی به بیش از 10 ساعت هم رسیده است اما برای پرداخت نکردن خسارت به مسافران، شرکت های هوایی پرواز خود را لغو نکرده، بلکه تاکید می کنند مسافران همچنان در سالن فرودگاه منتظر بماند.
بر اساس دستورالعمل رعایت حقوق مسافران هوایی که توسط سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ شده در صورت تاخیر پروازها به حدود 2 ساعت، شرکت هوایی مکلف است امکاناتی مانند تماس تلفنی رایگان، پذیرایی مناسب، غذا و محل اسکان موقت را در اختیار مسافران خود قرار دهد.
بر اساس دستورالعمل رعایت حقوق مسافران در صورت تاخیر پروازها نماینده شرکت هوایی موظف است با حضور به موقع در بین مسافران با احترام نسبت به اطلاع رسانی صحیح در خصوص دلایل تاخیر پروازها اقدام کند، در حالی که این ضرورت اقدام را در فرودگاه های کشور کمتر شاهد هستیم و معمولا مرکز اطلاعات فرودگاه بدون توضیح و با عذرخواهی تنها به اعلام تاخیر پرواز اکتفا می کند.
براساس این آیین نامه در صورت تاخیر بیش از یک ساعت و کمتر از 2 ساعت، شرکت های هوایی باید از مسافران پذیرایی کنند مشروط بر اینکه پذیرایی باعث افزایش زمان تاخیر پرواز نشود.
در تاخیر بیش از 2 تا 4 ساعت انجام پذیرایی مناسب با توجه به امکانات فرودگاهی، از جمله امکان برقراری ارتباط تلفنی برای اطلاع رسانی، تغییر پرواز در صورت درخواست مسافر، انجام اقدام های لازم برای اعزام با سایر شرکت های هواپیمایی در صورت درخواست مسافر و یا انتقال به مقصد نهایی از طریق مسیرهای جایگزین به غیر از مسیر درج شده در بلیت و پرداخت کامل وجه بلیت به مسافر در صورت انصراف مسافر توسط شرکت هوایی ذیربط ضروری است.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**1108** خبرنگار: ایرج منصوری**انتشاردهنده: فرهاد راستی
انتهای پیام /*
تصویرها
تاخیر بیش از 47 درصدی پروازهای فرودگاه مهرآباد دردی‌ماه
نمایش موجودیت‌ها