date_range سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ access_time ۰۶:۴۴:۱۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

شجاعان: رای مردم در انتخابات الکترونیکی شوراهای اسلامی شهر و روستا، قابل ردیابی نیست

شجاعان: رای مردم در انتخابات الکترونیکی شوراهای اسلامی شهر و روستا، قابل ردیابی نیست
خبرگزاری آریا - رییس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور گفت: مردم مطمئن باشند در انتخابات الکترونیکی، آرای آنها مخفیانه بوده و قابل ردیابی نیست.به گزارش خبرگزاری آریا ، امیر شجاعان در نشست خبری امروز خود اظهار کرد: در انتخابات الکترونیکی شوراهای اسلامی شهر و روستا در 141 شهر، 9752 شعبه و در 28 استان کشور برگزار می شود. بجز این 141 شهر در سایر شعب، اخذ و شمارش آرا به صورت دستی انجام خواهد شد اما بقیه فرآیند انتخابات از جمله احراز هویت، کنترل رای تکراری، ارسال صورتجلسات تجمیع از محل شعبه و عملیات تجمیع و اعلام نتیجه به صورت الکترونیکی خواهد بود.
وی ادامه داد: دستگاه های اخذ رای به هیچ شبکه ای متصل نیست و تا پایان زمان رای گیری هیچ شخصی از نتایج آرا مطلع نمی شود؛ پس از پایان اخذ رای پلمپ دستگاه الکترونیکی شکسته می شود و اطلاعات و نتایج حافظه دستگاه تخلیه خواهد شد. به هیچ وجه این امکان وجود ندارد که مشخص شود افراد به چه کسی رای داده اند و رای ها مخفیانه و محرمانه است و این جزو خطوط قرمز ماست. مردم مطمئن باشند که قابل ردیابی نیست چه کسی چه رای داده است.
شجاعان درباره سرعت شمارش آرا در انتخابات تمام الکترونیکی اظهار کرد: کار یک شعبه باید بین 15 تا 30 دقیقه به پایان برسد چرا که در این شعب کار شمارش را نخواهیم داشت و تنها عملیات تخلیه حافظه و ارسال آن از طریق سامانه به مرکز انجام می شود البته باید صورتجلسه کاغذی نیز در این زمینه تنظیم شود.
وی ادامه داد: برای انتخابات ریاست جمهوری تعرفه ها کاملا کاغذی است و بجز این 141 شهر، شمارش آرا در سایر شهرها و روستاها نیز به صورت دستی خواهد بود.
رییس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور ادامه داد: از 141 شهری که انتخابات در آن به صورت تمام الکترونیکی برگزار می شود 19 شهر مربوط به استان تهران است.
شجاعان همچنین درباره مراحل اخذ رای الکترونیکی افزود: احراز هویت در تمامی شعب اخذ رای سراسر کشور یکسان است و فرقی میان انتخابات الکترونیکی و دستی در این زمینه وجود ندارد ، رای دهندگان باید همراه خود شناسنامه و کارت ملی داشته باشند و کسی که نخواهد در یک انتخابات رای بدهد این امکان برای او وجود دارد. احراز هویت نیز فقط یک بار انجام می شود.
وی ادامه داد: در روند اخذ رای الکترونیکی پس از احراز هویت، شناسنامه فرد مهر می شود و شماره ملی وارد سامانه و احراز هویت صورت می گیرد، سپس کارت اخذ الکترونیکی رای در اختیار فرد قرار می گیرد و فرد بجای آن که کاغذی به عنوان تعرفه دریافت کرده و اسامی را روی آن بنویسد، پای دستگاه می رود و با وارد کردن کد داوطلب، تصویر او را روی صفحه مانیتور مشاهده می کند و پس از آن که رای خود را ثبت کرد دکمه پایان را می زند. دستگاه رای فرد را چاپ و برش می زند و آن را در صندوق پیش بینی شده در زیر دستگاه می اندازد.
شجاعان افزود: بدیهی است که رای چاپ شده را شمارش نمی کنیم اما آن ها را برای موارد خاص مثل اعتراض یک نامزد یا بازشماری احتمالی نگه می داریم و برای ما حافظه دستگاه برای اعلام نتیجه ملاک خواهد بود.
وی در ادامه در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان هک شدن نرم افزار انتخابات الکترونیکی وجود دارد گفت: این امکان وجود ندارد چون سیستم ها به هیچ شبکه ای متصل نیست و در طراحی سخت افزاری نیز این امکان را بوجود نیاورده ایم که سیستم به شبکه متصل شود.
رییس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور در مورد آموزش مردم با نحوه رای دادن الکترونیکی اظهار کرد: در هر یک از 141 شهری که قرار است انتخابات تمام الکترونیکی برگزار شود 10 شعبه آزمایشی ایجاد کردیم و مردم می توانند در این شعب به صورت آزمایشی رای دهند. ما اسامی فوتبالیست های دهه 50 به بعد را استخراج کردیم و مردم به آن ها رای می دهند تا با روند انتخابات الکترونیکی آشنا شوند که البته استقبال خوبی هم شده و این روند آموزشی تا 26 اردیبهشت ادامه می یابد.همچنین تیزرهای آموزشی درباره اخذ رای الکترونیکی از شبکه های استانی پخش می شود.
وی درباره فعالیت سامانه بیتاک نیز گفت: در این سامانه برای هر داوطلب یک صفحه ایجاد می شود که مشخصات هویتی آن فرد که صحت سنجی شده در آن قرار می گیرد و داوطلبان سامانه های اطلاع رسانی و تبلیغاتی خود را در صفحات اعلام می کنند.
وی ادامه داد: نامزدها برای ثبت وب سایت هایی که می خواهند از طریق آن تبلیغات انجام دهند، ابتدا باید در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن سایت ها را ثبت و پس از دریافت کد، آن را در سامانه بیتاک اعلام کنند.
رییس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور گفت: نامزدها برای استفاده از ارسال پیامک از طریق سامانه های پیامک انبوه نیز باید مطلب خود را در سامانه بیتاک اعلام کنند و انتشار دهنده این پیامک ها را معرفی کنند.
شجاعان افزود: صفحه نامزدهای انتخابات میان دوره ای مجلس و ریاست جمهوری در سامانه بیتاک ایجاد شده و پس از اعلام نامزدهای نهایی انتخابات شوراها صفحات آنان نیز ایجاد می شود.نامزدهای انتخابات می توانند اطلاعات، سوابق و برنامه های خود را در این سامانه ثبت کنند؛ همچنین سامانه تبلیغاتی خود را نیز باید معرفی کنند تا مردم از طریق این سامانه با مراجع رسمی تبلیغات نامزدها آشنا شوند.
وی در پایان با بیان اینکه این سامانه برای انتخابات شوراهای اسلامی که تعداد داوطلبان آن زیاد است می تواند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد گفت: آدرس این سامانه bitaak.ir است.

نمایش موجودیت‌ها