date_range پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۱۸:۲۲ ق.ظ

آیا نتانیاهو در دیدار با پوتین به خواسته‌های ضدایرانی خود رسید؟

آیا نتانیاهو در دیدار با پوتین به خواسته‌های ضدایرانی خود رسید؟
خبرگزاری آریا- در حالی نتانیاهو در دیدار با پوتین خواسته های ضدایرانی خود را مطرح کرد که ولایتی نیز در سفر به مسکو پیام رهبر معظم انقلاب و ر‌وحانی را به پوتین تسلیم کرده است.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: در دیدار با پوتین به وضوح موضع شفاف اسرائیل علیه هر گونه حضور ایران را در سوریه بیان کردم.
بنیاهمین نتانیاهو در حساب توئیتری خود به زبان عبری نوشت: دیدار بسیار مهمی در مسکو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه داشتم. من موضع شفاف اسرائیل را علیه هر گونه حضور ایران در سوریه به وضوح بیان کردم. من به ولادیمیر پوتین گفتم که ما هواپیمای بدون سرنشین سوریه را که امروز به درون قلمرو ما نفوذ کرده بود رهگیری کردیم و به شدت به اقدام خود علیه هر گونه تلاش مشابه ادامه خواهیم داد.

مشکلی با باقی ماندن بشار اسد در قدرت نداریم/ ایران و حزب الله باید بروند
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پیش از بازگشت از روسیه مدعی شد که تل‌آویو هیچ مشکلی با باقی ماندن بشار اسد در قدرت سوریه ندارد، اما ایران و حزب‌الله نباید در این کشور حضور داشته باشند.
«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که مشکلی با تداوم ریاست جمهوری «بشار اسد» در سوریه ندارد، اما «امنیت اسرائیل» نیز نباید تهدید شود.
نتانیاهو که اکنون در روسیه به سر می‌برد، بعد از دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه  گفت که اسرائیل مخالفتی با حضور اسد در سوریه ندارد، ولی به هر تهدیدی از سوی ارتش سوریه علیه حاکمیت صهیونیست‌ها، شدیدا پاسخ می‌دهد.
به نوشته روزنامه «هاآرتص»، وی در نشست خبری پیش از سفر بازگشت از روسیه، توضیح داد: «ما به مدت چهال سال با دولت اسد هیچ مشکلی نداشتیم و حتی یک گلوله در بلندی‌های جولان (به سمت یکدیگر) شلیک نشد».
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین مدعی شد: «روس‌ها، نیروهای ایرانی را مجبور کردند تا 80 کیلومتر از مرزهای جنوبی سوریه عقب نشینی کنند...ما مشکلی با دولت اسد نداریم، مشکل ما با حضور ایرانی‌ها در نزدیکی مرزهایمان است».

معامله ای که تکذیب شد!
یک مقام صهیونیست خبر ادعای حفظ امنیت اسد از سوی رژیم صهیونیستی در ازای خروج ایران از سوریه را تکذیب کرد.
کیس سخنگوی بنیامین نتانیاهو اخبار منشتر شده مبنی بر اینکه او به پوتین اعلام کرده که در ازای خروج ایران از سوریه با دولت اسد کاری نخواهد داشت را رد کرد.
او در این باره گفت: ما در جنگ داخلی درگیر نمی‌شویم و علیه هر کسی که علیه ما اقدام کند حرکت لازم را انجام خواهیم داد.
پیشتر خبرگزاری رویترز در ادامه انتشار اخبار جعلی خود علیه ایران مدعی شد که یک مقام آگاه صهیونیست خبر داده است که نتانیاهو به پوتین اعلام کرده  که ما اقدامی علیه رژیم اسد انجام نمی دهیم و شما نیز ایران را از سوریه خارج کنید.
پیشتر نیز یک نشریه آمریکایی در گزارشی اعلام کرد که رژیم صهیونیستی به همراه امارات و عربستان پیشنهاداتی را در مورد برداشته شدن تحریم‌های آمریکا علیه روسیه در ازای اقدام مسکو برای خروج ایران از سوریه را مطرح کرده‌اند.

پیام مهم رهبر معظم انقلاب و روحانی به پوتین
علی‌اکبر ولایتی فرستاده ویژه مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور اسلامی ایران، پیام‌های رهبری و حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان را در اقامتگاه رییس جمهوری روسیه در منطقه نووآگاریووا در شمال غربی مسکو به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه تسلیم کرد.
علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظّم انقلاب در امور بین‌الملل که برای تسلیم پیام رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور، به پوتین به روسیه سفر کرده است، درباره دیدار خود با پوتین گفت: در این دیدار، پیام مقام معظّم رهبری و رئیس جمهور تسلیم پوتین شد.
وی با بیان اینکه این ملاقات حدود دو ساعت به درازا کشید، تصریح کرد: این ملاقات، بسیار سازنده، روشن و صمیمانه بود.
ولایتی ادامه داد: در این دیدار، در مورد موضوعات مورد علاقه دو کشور گفت‌وگو شد. در سال‌های اخیر، دیدارهای متعددی بین آقای پوتین و روحانی برگزار شده است که آقای پوتین از عملیاتی شدن این قرارها ابراز رضایت کرد. اطلاع دارم که آقای روحانی نیز از پیشرفت مذاکرات راضی است.
وی با بیان اینکه مهم‌تر این است که رهبر انقلاب، به رابطه ایران و روسیه، از دیرباز، به عنوان رابطه‌ای راهبردی و استراتژیک نگاه می‌کنند‌، تصریح کرد: این سیاست، تحت اشراف رهبر معظّم انقلاب ادامه پیدا می‌کند.

خواسته های نتانیاهو باز هم بی جواب خواهد ماند
این اخبار و گزارش ها در حالی منتشر می شود که روزنامه رای الیوم نوشت: خواسته نخست وزیر رژیم صهیونیستی از رئیس جمهور روسیه برای خروج نیرو‌های ایران از سوریه باز هم بی جواب خواهد ماند.
 عطوان سردبیر این روزنامه نوشت بنیامین نتانیاهو ظهر دیروز برای سومین بار در سال جاری به مسکو سفر کرد تا ملتمسانه از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بخواهد برای بیرون راندن نیرو‌های ایران از سوریه، که حضور آنان را خطری برای موجودیت اسرائیل می‌داند، تلاش کند، اما او هرگز به این خواسته خود نخواهد رسید و تنها دستاورد او از این سفر حضور در مسابقه فوتبال بین تیم انگلیس و کرواسی در دور نیمه نهایی جام جهانی روسیه بود.
پوتین خدمتگزار نتانیاهو نیست که دستورات او را اجرا کند؛ بی تردید حتی اگر او توان چنین کاری را داشته باشد باز هم خروج نیرو‌های ایران و همپیمانان آن از سوریه به نفع پوتین نیست چرا که این اقدام تاوان سنگینی خواهد داشت که مهمترین نتایج آن نابودی همه دستاورد‌های وی در سوریه و سرتاسر منطقه خاورمیانه [غرب آسیا] و مشارکت در جنگ سختی شبیه به جنگ شوروی در افغانستان خواهد بود. آن هم در ازای چه چیزی؟ در ازای جلب رضایت نخست وزیر اسرائیل، هم پیمان راهبردی آمریکا در منطقه و عامل اصلی همه رنجها، ناکامی‌ها و جنگ‌های منطقه انه تنها چیزی است که در این میان عاید پوتین می‌شود.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در کمال وارستگی این خواسته اسرائیل سلطه طلب و زورگو را خلاف واقعیت توصیف کرد و همین یعنی این مسئله از موضوعات مورد مذاکره نیست و حتی اگر هم مورد بررسی قرار گیرد پاسخ روسیه روشن و صریح خواهد بود.
نیرو‌های ایران به درخواست دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند؛ دولتی که یکی از اعضای سازمان ملل است و در کنار نیرو‌ها و هواپیما‌های روسی و یگان‌های حزب الله نقش موثری در ناکام کردن توطئه‌هایی داشت که هدف از آن سرنگونی این دولت بود، پس آیا منطقی است اکنون که ایران ماموریت خود را با موفقیت به پایان رسانده و توطئه‌ها [ی براندازی نظام سوریه]و گروه‌های مسلحی را که در آن دست داشتند، خنثی کرده و در سایه آن، بیش از 90 درصد از خاک این کشور به دست ارتش سوریه آزاد شده است، تهران نیرو‌های خود را از این کشور خارج کند؟ یا در غیر این صورت برای انتقام جویی از روسیه، تحریم‌ها در انتظار این کشور خواهد بود؟
سئوال مهمی که بسیاری، از جمله شخص نتانیاهو، از پاسخ دادن به آن طفره می‌روند این است که در صورت دست رد پوتین به درخواست‌های اسرائیل و مخالفت با خروج نیرو‌های ایران از سوریه، که به احتمال زیاد اینچنین خواهد بود، گزینه‌های بعدی اسرائیل چیست؟ آیا اسرائیل به سمت جنگی فراگیر حرکت خواهد کرد و نیرو‌های ارتش خود را به سوریه اعزام خواهد کرد؟
اسرائیل که یکبار در سال 2000 و بار دیگر در سال 2006 شکست سختی از حزب الله را تجریه کرد و سه بار هم در غزه نتوانست حماس را به زانو در آورد، آیا در رویارویی با ارتش سوریه شانس بیشتری خواهد داشت؟ آنهم ارتشی که از طرف هم پیمانان قدرتمند ایرانی خود حمایت می‌شود و در هفت سال گذشته هر روز در ده‌ها جبهه جنگیده است؟
تنها گزینه پیش روی نتانیاهو، ژنرال‌ها و نیروی هوایی اسرائیل، تداوم حملات بی هدف هوایی به پایگاه نظامی تیفور در استان حمص است که در کمتر از سه ماه سه بار آن را هدف گرفته است و به رغم این حملات نیرو‌های ایران همچنان با قدرت بیشتر در آن مستقر هستند. فکر نمی‌کنم امروزه مقابله موثرتر با این بمباران‌ها بعید باشد.
حملات هوایی اسرائیل به سوریه هرگز سبب نخواهد شد که حضور ایران، نیرو‌ها و همپیمانان آن در سوریه پایان یابد، همانطور که پیش از این هم نتوانسته بود مانع از ارسال موشک‌های حزب الله به خاک سوریه شود. علت هم این است که به گواه کارشناسان نظامی اسرائیل در سال‌های اخیر قدرت حزب الله پنج برابر شده است و در انبار مهمات خود بیش از 150 هزار موشک در اندازه‌های مختلف دارد.
در حالی که نتانیاهو طبق روال هفت سال گذشته به تهدیدات خود ادامه می‌دهد ارتش سوریه در سکوت و بدون هیاهو در حال پیشروی است و پیروزی‌های خود را یکی پس از دیگری محقق می‌کند و با کمک همپیمانان روسی و ایرانی خود استان‌های سوریه را یک به یک آزاد می‌کند و این همان واقعیتی است که برخی نمی‌خواهند در این جنگ دیده شود.
حضور ایران در سوریه از موضوعات مورد بحث در نشست دوشنبه آینده پوتین و ترامپ در هلسینکی نخواهد بود و اگر هم باشد بسیار گذرا و محدود به آن اشاره خواهد شد. در این نشست مرحله پس از جنگ سوریه بررسی خواهد شد و این شکست بزرگی برای اسرائیل است که قطعا ترس و وحشت بیشتری به جان نتانیاهو و ژنرال‌های او خواهد انداخت.
نمایش موجودیت‌ها