از جذابیت بازار سرمایه تا حمایت از تولید
منبع خبر: خبرگزاری آریا
دسته خبری: اقتصاد|بورس

از جذابیت بازار سرمایه تا حمایت از تولید
خبرگزاری آریا - نوبخت تاکید کرد: مردم نباید فکر کنند فقط در بازارهای ارز و سکه و خودرو می‌توانند اقدام به سرمایه‌گذاری کنند؛ زیرا بازار سرمایه (بورس) ‌جذابیت بیشتری نسبت به سایر بازارها دارد؛ سرمایه‌گذاری در این بازار به نوعی حمایت از تولیدکنندگان محسوب می‌شود.
به گزارش خبرگزاری آریا؛ محمدباقر نوبخت در یک برنامه تلویزیونی، اظهارداشت: در یک دوره کوتاه بیش از هفت میلیون سکه میان متقاضیان توزیع شد، بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی بالای 4درصد برای امسال و سال آینده برای ایران پیش‌بینی کرده‌اند که از متوسط منطقه بالاتر است.
وی افزود: هم اکنون صادرات ما 22درصد بیشتر از واردات است و در این زمینه هم وضع خوبی داریم.
سخنگوی دولت با درخواست از مردم برای کمک به ساماندهی بازار ارز و سکه، گفت: بانک مرکزی به موقع سکه های پیش فروش شده را عرضه کرده است و قیمت های بالاتری که در بازار مشاهده می‌شود به واسطه دست به دست شدن ها و عدم اطمینان در بازار سکه است.
نوبخت افزود: دولت با قاطعیت اعلام می‌کند اگرچه با تشدید تحریم ها با مشکلاتی رو به رو خواهیم شد اما برای تامین مایحتاج عمومی مردم تدابیر لازم اندیشیده شده است.
وی گفت: بنا بر اعلام بانک جهانی، بیش از 100میلیارد دلار ذخایر ارزی جمهوری اسلامی ایران است و تولید ناخالص ملی 85میلیارد دلار پیش بینی شده که از پارسال هم بیشتر است.
نوبخت افزود: میزان تولید خودرو داخلی در دو ماه اول امسال بیش از سال‌های گذشته بوده است.
وی گفت: شورای رقابت بیش از 7درصد برای افزایش قیمت خودرو لحاظ نکرده است و بیشتر از آن کار واسطه هاست و نباید عده‌ای به بهانه افزایش قیمت غیررسمی ارز برای کالاهایشان افزایش قیمت نامتعارف در نظر بگیرند.
تدبیر دولت برای تثبیت بازار
سخنگوی دولت گفت: حمایت از تولید داخل و مهار کردن تورم در اولویت ماست.
نوبخت افزود: طبق گزارش بانک مرکزی تا پایان خرداد ماه شاهد تخصیص حدود 15میلیارد و 658میلیون دلار از بانک مرکزی در حوزه صادرات شرکت های تولیدی هستیم؛ از این میزان حدود 10میلیارد و 959میلیون دلار درآمدهای نفتی است و حدود چهار میلیارد و 800میلیون دلار هم از طریق سامانه نیما و از طریق صادرات غیرنفتی تامین شده است.
وی اضافه کرد:‌ از آنجا که باید صادرکنندگان و واردکنندگان را با ارز 4200تومانی حمایت کنیم پس روند تامین بودجه مورد نیاز از مراحل فوق ادامه خواهد داشت.
نوبخت ادامه داد: برای استمرار برجام در شرایط فعلی، توقع جبران مافات ازجانب کشورهای باقیمانده در این تفاهمنامه داریم؛ زیرا معتقدیم اگر دیگر کشورهای باقیمانده منافع ما از برجام را تامین کنند، امکان ماندن ایران در این تفاهمنامه وجود دارد.
سخنگوی دولت با بیان اینکه به هر ترتیب خروج از برجام برای ایران هم بهایی دارد، افزود: توقع ما از دوستانی که قصد تحریک ما را برای خروج از برجام دارند ایجاد فضای همکاری برای کاستن از تبعات خروج از برجام و تبدیل کردن موقعیت ها به فرصت است؛ در این راستا به کمک کشورهای دوست و همسایه ای که در جریان برجام بودند هم نیاز داریم.
وی تصریح کرد: امکان اداره کشور وجود دارد راه این مهم هم اتحاد و همدلی مردم و حمایت مردم از دولت است؛ ما نیاز به کمک های دو قوه دیگر هم داریم، نباید همه انتقادها را از دولت روا بدانیم.
معاون رییس جمهوری گفت: در دو ماه اول امسال وضع بودجه و درآمدهای دولت بد نبود، اوایل امسال برنامه ریزی ما برای هر شبکه نفت حدود 55دلار بود که در حال حاضر این رقم افزایش 10دلاری را شاهد است، حدود 31هزار و 80میلیارد تومان به صورت نقد و 21هزار میلیارد تومان از طریق تخصیصات بانکی از محل درآمدهای نفتی به طرح های عمرانی اختصاص داده‌ایم.
نوبخت در ادامه افزود: تامین نیازهای اولیه تولید و صادرکنندگان داخلی از اولویت های ماست از این رو در 5ماه گذشته چیزی حدود 8میلیارد و 777میلیون دلار برای تامین ارز مورد نیاز تولیدکنندگان پرداخت شده است: یک میلیارد و هشتصد و سی و شش میلیون دلار از طریق کالاهای اساسی، ششصد و چهل و هشت میلیون دلار برای دارو و شش میلیارد و دویست و هشتاد و هفت میلیون دلار هم کالاهای واسطه ای و ماشین آلات را شامل می‌شوند؛ پس کمک به تولید داخل از اولویتهای دولت است.
سخنگوی دولت ادامه داد: ما نمی‌توانیم بیش از درآمد تولیدکنندگان طلب مالیات کنیم؛ دولت در راه کمک به تولیدکنندگان از هیچ راهی مضایقه نخواهد کرد. چه بسا مشوق‌های صادراتی هم برای این عزیزان برقرار کنیم.
نوبخت گفت: اگر نرخ 3800تومان به ازای هر دلار برای کالاهای اساسی محقق نشود، نباید از معقولیت هر دلار 4200تومان هم بر حذر بود؛ البته به دنبال پرداخت ما به التفاوت این دو رقم هستیم. مردم باید بدانند ما افزایش 50تا 60درصدی نرخ برخی کالاها را تکذیب نمی‌کنیم.
وی تصریح کرد: قیمت نان و بنزین نسبت به سال قبل افزایش نداشته است اما باز هم قبول می‌کنیم که در اقتصاد کشور کاستی‌هایی وجود دارد که باید برای رفع آنها تلاش کرد.
سخنگوی دولت گفت: یکی از راه‌های کنترل نرخ تورم، برخورد با واردات کالاهایی است که خارج از فهرست ثبت سفارش ما صورت گرفته است و با نرخ ارز آزاد اقدام به واردات کالا کرده اند؛ ما معتقدیم برخی به دنبال بهانه جویی برای گران کردن اجناس هستند که خودشان با ارز گران‌تر وارد کرده‌اند؛ ما این بهانه‌ها را به شدت نقد و نفی می‌کنیم.
به گزارش ایلنا؛ نوبخت افزود: مردم نباید فکر کنند فقط می‌توانند در بازارهای ارز و سکه و خودرو اقدام به سرمایه‌گذاری کنند؛ باید بدانند بازار سرمایه (بورس) جذابیت بیشتری نسبت به سایر بازارها دارد؛ سرمایه‌گذاری در این بازار به نوعی حمایت از تولیدکنندگان محسوب می‌شود.
-->
نمایش موجودیت‌ها

آگهی