date_range شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۰۶:۰۸ ق.ظ

حمله موشکی یمن به فرودگاه «ابها» عربستان

حمله موشکی یمن به فرودگاه «ابها» عربستان
خبرگزاری آریا - ارتش و نیروهای کمیته مردمی یمن در واکنش به تداوم حملات جنگنده های ائتلاف عربی به نقاط مختلف این کشور، با چند فروند پهپاد فرودگاه «ابها» مرکز استان «عسیر» در جنوب غربی عربستان را هدف قرار دادند.
به گزارش خبرگزاری آریا، پس از این حملات، همه فعالیت های این فرودگاه، متوقف شده است.
نیروهای یمنی پیشتر در واکنش به حملات جنگنده های سعودی به یمن، مواضع عربستان را مورد حملات موشکی یا توپخانه ای قرار می دادند، اما این بار فرودگاه ابها را با چندین پهپاد هدف قرار دادند.
بر اساس این گزارش، این دومین بار است که طی یک ماه فعالیت فرودگاه ابها در اثر حملات هوایی نیروهای یمنی متوقف می شود.
نیروهای ارتش یمن 21 فروردین ماه نیز فرودگاه ابها را با پهپاد «قاصف 1» هدف قرار دادند که منجر به بسته شدن فرودگاه و توقف همه فعالیت های آن شد.
در همین حال، رسانه های سعودی اعلام کردند که در جریان درگیری ها با نیروهای یمنی در مناطق جنوبی یمن، 4 نظامی سعودی کشته شدند.
از سوی دیگر، جنگنده های سعودی نیز با بمباران استان صعده، 3 کودک را کشته و 15 شهروند یمنی را زخمی کردند.
جنگنده های ائتلاف عربی روزانه و در سایه سکوت محافل بین المللی و عربی منطقه، مناطق مختلف یمن را بمباران می کنند.
جنایات آل سعود علیه مردم یمن
عربستان با حمایت آمریکا از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.
یمن همچنین بر اثر این تجاوز با کمبود شدید مواد غذایی، دارویی و شیوع بیماری های مختلف مواجه شده است.
مطابق آمار «دفتر هماهنگی امور بشردوستانه ملل متحد» که در ژانویه 2018 منتشر شد، بیش از 17 میلیون یمنی یعنی دو نفر از هر سه یمنی نمی‌‏دانند که وعده بعدی غذایی خود را از کجا تامین کنند. بیش از هشت میلیون یمنی با ناامنی غذایی شدید و خطر قحطی مواجه هستند.
همچنین بر اساس گزارش صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) طی سه سال جنگ، 10 درصد از مردم یمن در اثر این جنگ بی‏‌خانمان شدند. این بی خانمانی بیش از همه در اثر تخریب منازل مسکونی شهروندان یمنی رخ داد. در اثر این جنگ بیش از 410 هزار منزل مسکونی تخریب شده یا خسارت دیده است.
رژیم سعودی و آمریکا تاکنون به دلیل مقاومت مردم یمن نتوانسته‌اند به اهداف خود در این کشور (به قدرت رساندن دست نشاندگان خود) برسند.
133/116
نمایش موجودیت‌ها