date_range یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۲۴:۴۵ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

اجرای آتش‌بس در سوریه نیازمند اقدامات عملی است

اجرای آتش‌بس در سوریه نیازمند اقدامات عملی است
منبع خبر: خبرگزاری آریا
دسته خبری: سیاست|مجلس

اجرای آتش‌بس در سوریه نیازمند اقدامات عملی است
خبرگزاری آریا-واسیلی نبنزیا گفت: آتش بس در سوریه با حکم و دستور شورای امنیت برقرار نخواهد شد و به همکاری طرف‌های درگیر در میدان عمل نیاز دارد.
به گزارش خبرگزاری آریا، نماینده روسیه در سازمان ملل تاکید کرد آتش بس در سوریه با حکم و دستور شورای امنیت برقرار نخواهد شد و به همکاری و اقدام عملی طرف‌های درگیر در میدان عمل نیاز دارد.
به گزارش شبکه تلویزیونی رویترز، واسیلی نبنزیا این مطلب را پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت برای برقراری آتش بس در سوریه در گفتگو با خبرنگاران بیان کرد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا این قطعنامه به این معناست که ترکیه هم باید به عملیات نظامی خود در عفرین پایان دهد؟ گفت: من قطعنامه را تفسیر نمی‌کنم. شما متن آن را خوانده اید و می‌توانید آن را تفسیر کنید. هر کسی آن را از دیدگاه خود تعبیر می‌کند. شما شنیدید که نماینده سوریه در جلسه شورای امنیت چگونه آن را تعبیر کرد.
نبنزیا در این باره که آیا عملیات علیه گروه‌های مسلح در غوطه شرقی متوقف خواهد شد و آیا قطعنامه جدید شورای امنیت عملیات در غوطه شرقی را در بر می‌گیرد؟ افزود: مشخص است که در این قطعنامه تروریست‌ها مستثتی نخواهند بود. دلیل اینکه مذاکرات ما برای این قطعنامه تا این اندازه طولانی شد و فرایند خسته کننده‌ای پیدا کرد این بود که ما می‌خواستیم به توافق معناداری برسیم زیرا صرفا با صدور حکم و قطعنامه در شورای امنیت امکان برقراری آتش بس وجود ندارد. برقراری آتش بس نیازمند اجرای فرایندی دشوار و طاقت فرسا در میدان عمل است. ما به دنبال آن بودیم که این موضوع در قطعنامه منعکس شود و این اتفاق رخ داد.
وی با اعلام این مطلب که در شورای امنیت به طور مشخص به گروه‌های مختلف اشاره شده است، گفت من به طور دقیق از ترکیب گروه هایی که در غوطه شرقی تحت پوشش این قطعنامه قرار می گیرند، اطلاع ندارم.
نبنزیا درباره درباره زمان بندی قطعنامه و این که آتش بس سراسری بلافاصله از سوی همه طرف‌ها اجرا خواهد شد؟ گفت: در متن قطعنامه عبارت بدون تاخیر آمده است. اما اینکه ما به این اندازه طولانی در مورد این قطعنامه مذاکره کردیم به این دلیل بود که می‌خواستیم مطمئن شویم از این قطعنامه به عنوان بهانه‌ای برای اقدام نظامی استفاده نخواهد شد. ما در روز‌های اخیر و از جمله امروز اظهارات نگران کننده‌ای در این خصوص شنیده بودیم. برخی از این اظهارات بسیار جنگ طلبانه بود. بنابراین ما به صراحت اعلام کردیم به هیچکس اجازه نمی‌دهیم از این قطعنامه به عنوان بهانه‌ای برای اقدام نظامی استفاده کند.
نماینده سوریه در سازمان ملل در پاسخ به این پرسش که در این قطعنامه تمرکز بر غوطه شرقی بوده است آیا منطقه عفرین هم مشمول قطعنامه می‌شود؟ تاکید کرد: ما گفتیم این قطعنامه تنها شامل غوطه شرقی نمی‌شود زیرا باید آن را به همه سوریه تعمیم دهیم. در متن قطعنامه هم به عبارت سراسر سوریه اشاره شده است. ما هم این را گفته ایم. هم در بیانیه ما و هم در متن قطعنامه آمده است به وضع سایر مناطق سوریه که دچار شرایط وخیم انسانی هستند نیز باید رسیدگی شود.
نبنزیا در این خصوص که آیا ترکها باید به عملیات خود پایان دهند، گفت: سعی نکنید سخنان مورد نظر خود را از زبان من جاری کنید. بروید و متن قطعنامه را بخوانید. ما اصرار داشتیم و به شما هم گفتم که آتش بس باید از سوی طرف‌هایی که در میدان هستند اجرا شود و با همه احترامی که برای شورای امنیت قائل هستم می‌گویم آتش بس با حکم شورای امنیت برقرار نمی‌شود. اکنون هم ما ترجیح می‌دهیم آتش بس بلافاصله اجرایی شود. اما باید واقع بین باشیم. ما می‌خواهیم طرف‌های مختلف را به مشارکت در اجرای کامل و فراگیر آتش بس ترغیب کنیم.
وی درباره ترجیح روسیه درباره اعلام پایبندی طرف‌های مختلف به طور علنی گفت: در متن قطعنامه به چیزی در مورد پایبندی اشاره نشده است زیرا به نظر من در شرایط فعلی چنین امکانی وجود نداشت. طرف‌های مختلف می‌توانند به قطعنامه پایبند باشند یا اینکه آن را اجرا نکنند.
سفیر روسیه در سازمان ملل در پایان تاکید کرد کاروان کمک های انسانی باید به همه مناطق در سراسر سوریه برسند و نه فقط به غوطه شرقی.
نمایش موجودیت‌ها