date_range شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۴۳:۴۵ ق.ظ

احیا 46 هزار هکتار از اراضی کشاورزی ایلام تا پایان خردادماه سال‌جاری

احیا 46 هزار هکتار از اراضی کشاورزی ایلام تا پایان خردادماه سال‌جاری
خبرگزاری آریا- مدیرعامل موسسه جهاد نصر از اتمام اجرای شبکه آبرسانی به 46 هزار هکتار از اراضی ایلام تا پایان خردادماه سال جاری خبر داد.
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری آریا به منطقه فکه و دشت عباس ، مهندس یدا... شمایلی در نشست با اصحاب رسانه اظهار داشت: طبق زمان بندی صورت گرفته انتظار می رود تا پایان خردادماه سال جاری 46 هزار هکتار از اراضی احیا شده جنوب ایلام به جهادکشاورزی این استان واگذار شود.
وی به مهیا شدن زیرساخت های کشاورزی در منطقه فکه و کرخه اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با اجرای شبکه آبرسانی به مناطق یاد شده انتظار می رود توسعه کشاورزی در جنوب ایلام بیش از پیش گسترش یابد.
شمایلی در خصوص طرح آبرسانی به جنوب ایلام یادآور شد: سرمایه گذاری در این پروژه برای یک دوره 25 ساله  طراحی شده که می تواند نقش مهمی در افزایش تولیدات کشاورزی این استان داشته باشد.
مدیرعامل موسسه جهادنصرمیزان هزینه صورت گرفته اجرای آبیاری نوین در منطقه فکه، دشت عباس و کرخه در جنوب ایلام را 800 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تا کنون برای اجرای عملیات آبیاری نوین در 46 هزار هکتار از اراضی یاد شده 650 میلیارد پرداخت شده که امیدواریم در آینده نزدیک 150 میلیارد تومان باقی مانده تامین اعتبار شود.
وی به اجرای عملیات تسطح و خاکبرداری در اراضی جنوب ایلام اشاره کرد و افزود: به منظور استفاده بهینه از اراضی یاد شده و همچنین افزایش راندمان تولید  عملیات تسطح در 18 هزار هکتار از اراضی فکه، دشت عباس و کرخه صورت گرفته است.
شمایلی خاطرنشان کرد: با اتمام پروژه تجهیز اراضی کشاورزی جنوب ایلام به آبیاری تحت فشار حدود 6 هزار خانواده بهره بردار در این اراضی مشغول فعالیت می شوند.
وی همچنین اظهار داشت صفر تا صد این پروژه توسط کارشناسان و مهندسین ایرانی صورت گرفته چرا که اعتقاد داریم کشور به نقطه ای از این دانش رسیده که می تواند دانش سد سازی، زهکشی و همچنین اجرای عملیات های آبرسانی، تجهیز اراضی به سیستم های نوین آبیاری در کشورهای دیگر فعالیت نماید.
مدیرعامل موسسه جهاد نصر در ادامه این جلسه در پاسخ به این سوال که با عملیاتی شدن این طرح،چه میزان در مصرف آب صرفه جویی می شود گفت: خوشبختانه با پیشرفت های خوبی که در زمینه آبیاری نوین صورت گرفته انتظار می رود مصرف آب، در اراضی که به این سیستم مجهز شده است به حداقل مصرف برسد.
شمایلی استان های ایلام و خوزستان را قطب کشاورزی کشور خواند و گفت: با توجه به وضعیت آبی کشور، این دو استان پتانسیل خوبی برای توسعه کشاورزی و همچنین افزایش در تولید و تنوع محصولات کشاورزی می تواند داشته باشد.
در خاتمه یادآور می شود: کار خوب و کم نظیر موسسه جهاد نصر در نقطه صفر مرز برای  احیا اراضی  مناطق جنگی ستودنی و قابل تحسین است چرا که با احیای این اراضی بار دیگر شاهد فعالیت مردمان سخت کوش و خونگرم خوزستان و ایلام در توسعه و شکوفایی بخش کشاورزی و به تب آن پیشرفت ایران اسلامی در همه زمینه ها خواهیم بود.

کدM-ch2531


نمایش موجودیت‌ها