date_range یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۲۷:۲۹ ق.ظ

تاکید فرانسه بر اجرای کامل برجام / تحلیل

تاکید فرانسه بر اجرای کامل برجام / تحلیل
خبرگزاری آریا - پارس تودی - رییس جمهوری فرانسه یک روز بعد از تعیین ضرب الاجل همتای آمریکایی خود در ارتباط با توافق هسته ای با ایران، بر اجرای کامل برجام تاکید کرد.
«امانوئل ماکرون» رییس جمهوری فرانسه در گفت و گوی تلفنی با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسراییل گفت، تمامی طرف ها باید به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای پایبند باشند.
این در حالی است که روز جمعه، «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا همزمان با تمدید مجدد تعلیق تحریم های هسته ای علیه ایران، برای اروپایی ها 120 روز وقت گذاشت تا از مواضع واشنگتن در قبال برجام حمایت کنند.
در بیانیه ای که پس از این اقدام ترامپ از سوی کاخ سفید منتشر شد، چهار شرط برای باقی ماندن آمریکا در توافق هسته ای تعیین شده است.
حمایت کامل اروپا از ادامه حیات برجام
رییس جمهوری آمریکا از اروپا خواسته است که اجرای این چهار شرط را به ایران، روسیه و چین تحمیل کند؛ با این حال، اروپا نیز چه پیش از اقدام اخیر ترامپ و چه پس از آن، حمایت کامل خود را از ادامه حیات برجام اعلام کرده است.
یک روز پیش از این که ترامپ در مورد ادامه تعلیق تحریم های هسته ای علیه ایران تصمیم بگیرد، وزرای امور خارجه ایران و سه کشور اروپایی مذاکره کننده در برجام به دعوت «فدریکا موگرینی»، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل نشستی برگزار کردند تا به ترامپ پیام دهند که توافق هسته ای به شکل کامل ادامه یابد.
همچنین بعد از این که ترامپ اعلام کرد اگر 120 روز دیگر شرایط آمریکا محقق نشود، این کشور از برجام خارج خواهد شد؛ ماکرون صراحتا نادیده گرفته شدن تعهدات از سوی هر کشور مذاکره کننده را قویا رد کرد.
«جان هکر» مشاور امنیت ملی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز می گوید: اروپا با تغییر یا لغو توافق هسته‌ای ایران موافقت نمی‌کند.
درخواست های مشابه اروپا و آمریکا از تهران
البته در ماه های اخیر مشخص تر شده است که اروپاییان بر سر موضوعاتی همچون برنامه های دفاعی - موشکی، فعالیت های منطقه ای و رعایت حقوق بشر تقریبا با واشنگتن همسو هستند و درخواست های مشابه واشنگتن را از تهران مطرح کرده اند.
با این حال، اروپا قویا اعلام کرده است که موضوع فعالیت های هسته ای ایران و توافق برجام با هیچ موضوع دیگری از جمله برنامه های موشکی یا فعالیت های منطقه ای ایران ارتباط ندارد؛ اتخاذ این موضع، قدرت مانور آمریکایی ها را برای پیوند زدن برنامه های موشکی ایران به برجام و به نابودی کشاندن آن را دشوار می کند.
برای اروپایی ها، برجام نه فقط یک موضوع اقتصادی و امنیتی که یک موضوع حیثیتی است، به همین دلیل نیز از دو سال پیش تلاش هایی را برای قانع کردن جریان های ضد برجامی در داخل آمریکا انجام داده اند.
البته آمریکایی ها امیدوار هستند از طریق تطمیع و تهدید، سرانجام اروپا را در برابر برجام قرار دهند و زمینه نابودی توافق هسته ای را فراهم کنند؛ موضوعی که اگر رخ دهد، حیثیت اروپایی ها را به عنوان هماهنگ کننده توافق هسته ای با ایران را از بین خواهد برد.115/111
نویسنده: امیرعلی ابوالفتح
نمایش موجودیت‌ها