date_range چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۶:۲۴:۵۵ ق.ظ

واکنش مسکو به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران/ تحلیل

واکنش مسکو به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران/ تحلیل
خبرگزاری آریا - پارس تودی - اعمال تحریم های مختلف علیه کشورهای دیگربه ویژه رقبا و مخالفان واشنگتن، به یکی از ارکان اصلی سیاست خارجی آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ تبدیل شده است.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، 8 مه 2018 ضمن اعلام خروج این کشور از توافق هسته ای برجام تاکید کرد که تحریم های هسته ای علیه ایران در دو مرحله یعنی اوت و نوامبر 2018 به اجرا در خواهند آمد.
با وجود اجرای مرحله اول این تحریم ها اما واشنگتن هم چنان بر گسترش تحریم ها علیه ایران تاکید دارد.
در این راستا وزارت خزانه‌ داری آمریکا در تازه‌ ترین اقدام ضدایرانی خود برخی سازمان‌های تحت نظارت بسیج مستضعفین، سه بانک ملت، پارسیان، مهر اقتصاد، سینا و شرکت‌های فولاد مبارکه و تراکتورسازی ایران را به‌همراه تعدادی شرکت های دیگر تحریم کرد.
در مجموع 20 نهاد، شرکت و بانک ایرانی مشمول تحریم های جدید آمریکا قرار گرفته اند. یک مقام دولت آمریکا اعلام کرد: انتظار ما این است که هرگونه روابط بانکی با آن بانک‌ها در هر جایی خارج از ایران هدف قرار گیرد یا مسدود شود.
دولت ترامپ بر این گمان است که با اعمال تحریم ها خواهد توانست خواسته های خود را بر ایران تحمیل کند. برهمین اساس روند تشدید تحریم ها علیه ایران با هدف تسلیم این کشور در برابر خواسته های زیاده طلبانه واشنگتن تداوم یافته است. با این حال این اقدام آمریکا با واکنش منفی دیگر قدرت های بین المللی مواجه شده است.
در این راستا روسیه که خود اکنون تحت تحریم های شدید آمریکا قرار دارد، مخالفت قاطع اش را با این اقدام واشنگتن اعلام کرده است. «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه بر مخالفت قاطع کشورش با تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران تاکید کرد و گفت: اعمال تحریم‌ها و تنبیه کشورهایی که اقداماتشان مورد رضایت واشنگتن قرار ندارد، به ابزاری در سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده است.
از دیدگاه مسکو، اعمال تحریم‌های یکجانبه و غیرمعمول که به‌ عنوان یک سلاح برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی به‌ کار گرفته می شود، اقدامی غیرقابل قبول است. به گفته ریابکوف، آنچه شاهد هستیم این است که هیچ چیز نمی تواند مانع از آن شود که واشنگتن از اعمال فشار بر کشورهایی که اقداماتشان مورد رضایت آنها قرار ندارد، از جمله ایران، دست بردارد.
درباره ایران، هدف اصلی آمریکا در برهه کنونی با اعمال مجدد و دو مرحله ای تحریم های هسته ای، ممانعت از فروش نفت و نیز هرگونه تعاملات مالی، بانکی، تجاری و اقتصادی بین ایران و دیگر کشورها و در نهایت فروپاشی اقتصاد ایران است. برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تاکید کرد: واشنگتن در تحریم ایران جدی است.
در واقع آمریکا وارد مرحله جنگ اقتصادی گسترده ای با ایران شده است.
این مساله موجب نگرانی شدیدی در سطح بین المللی شده و هشدارهای جدی درباره تبعات این اقدام واشنگتن ابراز شده است. رویکرد آمریکا در این زمینه صرفا بر تهدید، زور و اجبار مبتنی است. با این حال ایران ظرف 40 سال گذشته همواره در مقابل تحریم های آمریکا ایستادگی و عملا توطئه های واشنگتن را خنثی و بی اثر کرده است.
نویسنده: سید رضا میرطاهر
141/118
کلیدواژه ایران آمریکا روسیه تحریم
نمایش موجودیت‌ها