date_range جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۲۶:۳۸ ب.ظ

انتقاد تند ترامپ از متحدان اروپایی آمریکا/ تهدید ترامپ جواب می‌دهد؟

انتقاد تند ترامپ از متحدان اروپایی آمریکا/ تهدید ترامپ جواب می‌دهد؟
خبرگزاری آریا- رئیس‌جمهور آمریکا از اعضای ناتو به دلیل عدم پرداخت سهمشان از هزینه‌های دفاعی و نظامی و پرداخت این هزینه از سوی آمریکا به شدت انتقاد کرد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا، ترامپ به طور خاص از آلمان و صدراعظم این کشور انتقاد کرد و گفت که چرا باید آمریکا هزینه دفاع از اروپا را بدهد اما آنها با روسیه قراردادهای انرژی و گازی ببندند.
به گزارش آسوشیتدپرس، رئیس جمهور آمریکا گفت: برخی اوقات متحدان ما بدتر از دشمنان ما بوده اند.آنها از ما به منافع زیادی رسیده اند.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی گفت: ما بیش از این نمی توانیم هزینه های دفاع از اروپا را پرداخت کنیم.ما تنها کشوری هستیم که در میان اعضای ناتو چهار درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به این امر اختصاص داده ایم.آنگلا مرکل! من بیش از این نمی توانم از تو و آلمان دفاع کنم.همه باید سهم خود را به طور برابر پرداخت کنند.
ترامپ افزود: برخی اوقات متحدان ما بدتر از دشمنان ما بوده اند.آنها از ما به منافع زیادی رسیده اند.
رئیس جمهور آمریکا در ادامه گفت: به پنتاگون دستور داده ام که واحدی جدید به نام نیروی فضایی تشکیل دهد. ما باید در کنار نیروهای دیگر خود در پنتاگون نیروی فضایی هم داشته باشیم.
وی در بخشی از انتقادها از هزینه‌های بالای پرداختی آمریکا در ناتو اینطور گفت: «ناتو در حال از بین بردن و کشتن ما است».
ترامپ سپس از روابط خوب خود با «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو سخن گفت و مدعی شد که به دنبال آغاز به کار او به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، هزینه‌های اعضای ناتو در مسائل دفاعی و نظامی افزایش زیادی داشته اما این افزایش، به اندازه کافی نبوده است و باید بیشتر شود.

تهدید ترامپ جواب می دهد؟
مقامات عالی رتبه آلمان وعده دادند بودجه نظامی این کشور را افزایش دهند.
به گزارش خبرگزاری رویترز؛ آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و وزیر دفاع این کشور وعده دادند به تقویت بودجه نظامی آلمان بعد از سال ها کاهش این بودجه ادامه دهند.
کاهش این بودجه موجب شده است آمادگی ارتش این کشور کاهش یابد و خشم برخی از شرکای این کشور در ناتو از جمله آمریکا برانگیخته شود.
مرکل در گفتگو با نمایندگان آلمان گفت از افزایش بودجه دفاعی که همین حالا توسط ارتش برنامه ریزی شده است استقبال می کند اما این افزایش در مقایسه با درصد تولید ناخالص ملی که دیگر کشورها در مسائل دفاعی خود خرج می کنند ناکافی است.
مرکل و اورسولا فان در لین وزیر دفاع آلمان وعده داده اند بودجه نظامی آلمان را تا سال 2024 به 1.5 درصد تولید ناخالص ملی این کشور برسانند.
پیش از این با تشدید تنش‌های اخیر میان آمریکا و کشورهای اروپایی در موضوعات مختلف، صدر اعظم آلمان گفته بود بر کسی پوشیده نیست که روابط فراآتلانتیک در معرض آسیب است.
به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، صدر اعظم آلمان گفته بود با اینکه تنش‌هایی میان آمریکا و اتحادیه اروپا وجود دارد، وجود پیمان آتلانیتک شمالی (ناتو) برای دفاع از این کشور حیاتی است و برای امنیت مشترک آلمان و متحدانش با اهمیت است.
اخیرا در مسایلی همچون بودجه ناتو، تعرفه آلومینیوم و فولاد، همچنین حفظ برجام میان آمریکا و متحدان اروپایی‌اش اختلاف نظرهایی بروز کرده است. مقام‌های اروپایی هشدار داده‌اند که این اختلافات می‌تواند آثار طولانی‌مدتی بر روابط فراآتلانتیک داشته باشد.
مرکل همچنین گفته بود: اتحادیه اروپا به صورت جدی و متحد به اقدام آمریکا در ایجاد تعرفه برای واردات فولاد و آلومینیوم، پاسخ خواهد داد.

اتحاد اروپا با چین در جنگ تجاری با آمریکا
تحلیلگران معتقدند چین از اروپا به عنوان شریک اصلی خود ، در جنگ تجاری روزافزون با آمریکا حمایت می کند.
کارشناسان که این اظهارات را در آستانه سفر لی کچیانگ نخست وزیر چین به اروپا بیان می کردند می گویند تشدید اختلافات تجاری با آمریکا موجب شده است چین و اتحادیه اروپا ضمن تقویت مشارکت خود، در صدد همکاری در زمینه های جدید برآیند.
لی کچیانگ قرار است در هفتمین نشست سران چین و کشورهای اروپای مرکزی و شرقی در صوفیه، پایتخت بلغارستان، شرکت کند و ریاست مشترک پنجمین دور رایزنی های بین دولتی بین چین و آلمان را از پنجم تا دهم ژوئیه بر عهده خواهد داشت.
تحلیلگران معتقدند چین سعی دارد از اقتصاد جهانی در برابر حملات خطرناک آمریکا محافظت کند. همه اینها تاییدی بر این مسئله است که چین همچنان به تجارت آزاد معتقد است و آن را محرکی برای توسعه روابط چین و اتحادیه اروپا و نیز رشد اقتصاد جهانی می بیند.
یوری روبینسکی از موسسه اروپا گفت آمریکا شکافی در روابط خود با اتحادیه اروپا ایجاد کرده است. در چنین شرایطی، اروپا به دنبال تفاهم با چین در خصوص منافع خود خواهد بود و چین نیز به نوبه خود از این شرایط بهره برداری خواهد کرد.
وی افزود با تشدید اختلافات در زمینه تجارت و سرمایه گذاری بین آمریکا و اتحادیه اروپا از یک سو و آمریکا و چین از سوی دیگر، اروپایی ها وظیفه بسیار دشواری در حفاظت بهتر از منافعشان پیش رو دارند. آنها به دنبال اولویت ها هستند ، اینکه با چه کسی می توان به توافق بهتری دست یافت، آمریکا یا چین.
 
نمایش موجودیت‌ها