date_range چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۴۷:۲۸ ق.ظ

سرفصل‌های جدید همکاری بین کشورهای حاشیه دریای خزر ایجاد شد

سرفصل‌های جدید همکاری بین کشورهای حاشیه دریای خزر ایجاد شد
خبرگزاری آریا - ساری-ایرنا-استاندار مازندران با بیان اینکه شرائط امروز سیاسی و اقتصادی دنیا سبب شد تا سرفصل های جدید همکاری بین کشورهای حاشیه دریای خزر ایجاد شود، گفت: ثبات اقتصادی و امنیت کشورها باید بر اساس منافع مشترک باشد.
سرفصل‌های جدید همکاری بین کشورهای حاشیه دریای خزر ایجاد شد
محمد اسلامی روز سه شنبه در همایش بین المللی صادرات ازمسیر دریای خزر در ساری افزود: امروز کشورهای منطقه باید با تعاملات بیشتر با هدف کسب منافع مشترک روابط سیاسی و اقتصادی را دوچندان کنند.
وی فرصت جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران را پایه امنیت گسترش روابط بین المللی دانست و گفت: کریدور شمال به جنوب در مسیر دریای خزر که استان های شمالی را در بر می گیرد ، مهمترین و اصلی ترین ظرفیت توسعه ای است.
استاندار مازندران به اهمیت گفت و گو بین کشورهای حاشیه دریای خزر بر اساس توسعه تبادلات اقتصادی منطقه اشاره کرد و بیان داشت: همکاری ها باید بر پایه منافع مشترک رقم بخورد.
اسلامی گفت: امروز اراده در کشورهای حاشیه دریای خزر برای توسعه روابط وجود دارد و همسو با این رویکرد بنادر شمالی دریای خزر در ایران روز به روز در حال توسعه و تجهیز است.
وی از بندر امیر آباد به عنوان منطقه ویژه اقتصادی یک فرصت استثنایی برای سرمایه گذاری نام برد و گفت: یکهزار هکتارزمین پشتیبان این بندر برای واگذاری به سرمایه گذاران اماده است.
استاندار مازندران با بیان اینکه بندر امیر آباد به خط راه آهن متصل است، افزود: با توجه به طرح برقی کردن این خط ظرفیت حمل و جابجایی خط راه آهن شمال از 2.5میلیون تن در سال به 10 میلیون تن قابل افزایش است.
اسلامی به دریانوری ، ایجاد صنایع کشتی سازی و گردشگری دریایی به عنوان دیگر ظرفیت های حاشیه دریای خزر در شمال ایران اشاره کرد و گفت: امروز همه این ظرفیت ها قابل استفاده است.
در همایش بین المللی صادرات از مسیر دریای خزر کارشناسان حدود 14 کشور خارجی از جمله عراق و افغانستان ، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان نیز حضور دارند.
6990/6982/1899
انتهای پیام /*
تصویرها
سرفصل‌های جدید همکاری بین کشورهای حاشیه دریای خزر ایجاد شد
نمایش موجودیت‌ها