date_range یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۲:۲۳:۳۰ ب.ظ

افتتاح پروژه پایلوت زیست پالایی تالاب اصلا مخفیانه نبود تلاش برای احیای تالاب انزلی برای تبدیل نشدن به دریاچه اورمیه‌ای دیگر

افتتاح پروژه پایلوت زیست پالایی تالاب اصلا مخفیانه نبود تلاش برای احیای تالاب انزلی برای تبدیل نشدن به دریاچه اورمیه‌ای دیگر
منبع خبر: جماران
دسته خبری: جامعه|محیط زیست

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: در طول دو دهه، اقدامات زیادی در راستای احیا و نجات تالاب انزلی از خطر تبدیل شدن به دریاچه ارومیه ای دیگر، انجام شده که بعضی از آن کارها موفق و برخی هم منتج به نتیجه دلخواه نشده است.

به گزارش ایلنا از رشت، قربانعلی محمدپور گفت: تالاب انزلی به عنوان یکی از ارزشمندترین زیست بوم‌های کشورمان از اهمیتی بین المللی برخوردار است و این موضوع حساسیت بیشتر مسئولان، کارشناسان و دست اندرکاران محیط زیست را طلب می کند.

وی افزود: این اکوسیستم منحصر بفرد  درحال حاضر به جهت کاهش تراز آب دریای خزر و ورود حجم زیاد رسوبات معدنی و آلی با کاهش عمق قابل توجهی مواجه شده و ورود انوع آلاینده‌های شیمیایی و صنعتی کیفیت آب آن را برای حیات زیستمندان و آبزیان ارزشمند موجود دراین تالاب به مرز خطر رسانده است.

محمدپور ادامه داد: رویکرد هم افزایی و بهره مندی از همه ظرفیتهای علمی، تحقیقاتی و اجرایی کشور آن هم در شرایط تحریم های ظالمانه، برای برون رفت از این وضعیت گام های موثری برداشته شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: در طول دو دهه، اقدامات زیادی در راستای احیاء و نجات تالاب انزلی از خطر تبدیل شدن به دریاچه ارومیه ای دیگر، انجام شده که بعضی از آن کارها موفق و برخی هم منتج به نتیجه دلخواه نشده است.

وی افزود: با روی کار آمدن دولت تدبیر، تاکید مقامات عالی کشور و همچنین سازمان حفاظت محیط زیست بر استفاده از توان علمی کشور برای حفظ و احیاء تالاب انزلی بوده و پروژه اخیر نیز در همین راستا به انجام خواهد رسید.

محمدپور تصریح کرد: به نظر می رسد مجددا" برای درک بهتر عموم از پروژه ای که برخلاف مطالب عنوان شده در روزهای اخیر، هنوز اجرایی نشده و در مرحله پایلوت و بررسی قرار دارد به صورت کارشناسی و تخصصی مطالب دقیق تری از روند مطالعات و چرایی انتخاب این مسیر به آگاهی رسانده شود. این پروژه با عنوان (کاهش میزان عمق لجن تالاب انزلی به روش بایوجمی) ابتدا در کمیته مدیریت تالاب انزلی مطرح و نهایتا برای اجرای پایلوت در استخرهای حاشیه تالاب با نظارت پژوهشکده آبزی پروری به تصویب رسید.

وی خاطرنشان کرد: پس از برگزاری جلسات و بررسی های کارشناسی درسطح ملی به محوریت سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور اساتید و صاحبنظران اهل فن نهایتا مقرر شد، این پروژه پس از ارزیابی ریسک اثرات زیستمحیطی بصورت محدود در تالاب انزلی انجام شود.

محمدپور تصریح کرد: مطالعات پهنه بندی از نظر اکولوژیکی جهت تهیه گزارش های چندگانه ارزیابی  ریسک خاص هر پهنه بمنظور اجرای پروژه توسط دانشگاه تهران انجام گرفت.

وی گفت: براساس مطالعات پژوهشکده آبزی پروری که یکی از مراجع تخصصی رسمی کشور دراین زمینه است، نتایج حاکی از آنست که در محدوده اجرای پروژه زیست پالایی در استخرهای شیلات در حاشیه تالاب هیچ گونه اثر منفی بر روی زیستمندان مشاهده نشد و در عین حذف لجن، بهبود شرایط محیطی رشد برای زیستمندان از جمله ماهیان فراهم شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان ادامه داد: ارزیابی اثرات ریسک به صورت جامع و بویژه اثرات مواد بکارگرفته شده و فلزات سنگین بر بافت آبزیان تالاب بویژه ماهیان (پوست ،گوشت،برانش ، خون و اندام داخلی) که بصورت تخصصی در آزمایشگاه های معتبر داخلی و خارجی در حال انجام است. نتایج این آزمایشات در اجرای این پروژه تعیین کننده خواهد بود.

وی گفت: نحوه اجرای این پروژه توسط محقیق و نخبگان کشورمان پیشنهاد شده و قطعا روند اجرایی فوق الذکر هم در راستای بها دادن به اندیشه و ایده های جوانان این مرز بوم و در راستای عمل به اصول اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خاطرنشان کرد: افتتاح پروژه پایلوت زیست پالایی تالاب در اسفند ماه سال ۹۷همزمان باسفر ریاست جمهوری به استان گیلان، با حضور معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور و برخی از مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح شد و تاکنون هیچ فعالیت یا بازدید مخفیانه ای از این پروژه انجام نشده است و آخرین بازدید درهفته گذشته باحضور ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار گیلان، معاون وزیر علوم و تحقیقات و فناوری، معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری گیلان، معاون محیط زیست دریایی و مدیرکل اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست ،رئیس پارک علم و فن آوری گیلان، معاون پژوهشی دانشگاه گیلان ، رئیس پژوهشکده خزر، نماینده پژوهشکده آبزی پروری، رئیس مرکز رشد فناوری انزلی و سایر مسئولان مربوط  پس از برگزاری جلسه در محل قلم گوده انزلی از روند پیشرفت پروژه پایلوت  به عمل آمده است .

وی ادامه داد: حال چرا برخی مقامات شهرستانی  این بازدید را مخفیانه عنوان کردند و با اظهارات غیرمسئولانه و غیرمستند  زمینه تشویش و بدبینی عمومی را نسبت به مسئولین نظام فراهم آوردندجای بسی تعجب  دارد بخصوص در شرایطی که نیازمند همدلی و اتحاد هستیم ، با اظهارات غیر واقعی و شتابزده موجبات تشویش افکارعمومی نشویم.

 

 

 

انتهای پیام
نمایش موجودیت‌ها