date_range شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۴۴:۴۸ ب.ظ

توسعه همه‌جانبه زیرساخت‌ها و جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی ملموس است

توسعه همه‌جانبه زیرساخت‌ها و جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی ملموس است
منبع خبر: جماران
دسته خبری: سیاست|مجلس

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: توسعه همه جانبه زیر ساخت‌ها و جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی ملموس است.

به گزارش ایلنا از بندرانزلی، کاظم جلالی از طراح‌های توسعه‌ای، زیرساختی ایجاد شده و در حال احداث در منطقه آزاد انزلی بازدید به عمل آورد و با رضا مسرور و معاون و مدیران منطقه درباره حوزه‌های همکاری مرکز تحت مدیریت خود با این سازمان به گفتگو پرداخت.

نماینده مـردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در مجلس ابتدا به مقایسه تفاوت‌های ایجاد شده در منطقه آزاد انزلی طی بازدید گذشته و فعلی خود پرداخت و تصریح کرد: توسعه همه‌جانبه زیر ساخت‌ها و جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این منطقه ملموس است و تصور نمی‌کردم طی این مدت چندساله، طرح های عمرانی وسیعی در این ابعاد صورت گرفته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اقدامات سازمان منطقه آزاد انزلی در حوزه زیرساخت‌های حضور و جذب توریست را حائز اهمیت ارزیابی کرد و گفت: علاوه بر امکانات لازم، جاذبه‌های تفریحی، گردشگری بسیار خوبی برای جذب توریسم در این منطقه ایجاد شده و آمارهای مثبت موجود از عملکرد این منطقه در شاخص حضور گردشگران ورودی به منطقه، موید این نکته است که رتبه کشوری منطقه آزاد انزلی در این شاخص در مسیر رشد قرار دارد.

کاظم جلالی در ارزیابی عملکرد منطقه آزاد انزلی در حوزه اقتصادی گفت: زیرساخت‌های بسیار خوبی در بخش‌های اقتصادی در سطح منطقه احداث شده و این زیرساخت‌ها در بخش‌های ارتباطی و ترانزیتی از ویژگی و برتری بیشتری برخوردار است. با توجه به بازدیدی که از اسکله و بندر کاسپین انجام شد، به نظر بنده سازمان منطقه آزاد انزلی کارهای بزرگی در این زمینه انجام داده است.

وی با تاکید بر کارهای بزرگ انجام شده چنین توضیح داد: تلاش به‌منظور افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا حائز اهمیت است و این مهم زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که توجه داشته باشیم ایران در حاشیه دریای خزر قرار گرفته و این طرح‌ها زمینه افزایش ظرفیت های همکاری با کشورهایی این منطقه در بخش‌های ترانزیتی و مبادله کالا را فرآهم می‌کند.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس بااشاره‌ به استراتژی کشور چین برای ایجاد مسیرهای ترانزیتی دیگر با اروپا در ارتباط با مسیر تجاری جدید چین، قزاقستان و ایران (بندر کاسپین) که سازمان منطقه آزاد انزلی ایجاد کرده تصریح کرد: چینی‌ها دنبال طراحی مسیرهای موازی ارتباطی با اروپا بوده و ایجاد کریدور جدید تجاری میان ایران و چین از سوی منطقه آزاد انزلی، نقطه قوتی است، به‌ویژه اینکه نخستین محموله باری آن در بندر کاسپین تخلیه شده و باید تاکید کرد فعال‌شدن این کریدور جدید نکته بسیار قابل توجهی است که در آینده می‌تواند استمرار و نقش بیشتری داشته باشد.

کاظم جلالی اضافه کرد: می‌توان از کریدور جدید برای توسعه همکاری‌های ترانزیتی با کشورهای قزاقستان، روسیه و جمهوری آذربایجان بهره برد.

وی پیشنهاد سواپ نفت با توجه به زیرساخت‌های موجود از طریق منطقه آزاد انزلی را به‌منظور تنوع بخشی به حوزه‌های همکاری با کشورهای منطقه را مطرح کرد و افزود: از سوی دیگر می توان از ظرفیت‌های کریدوری شرق به غرب و شمال جنوب منطقه آزاد انزلی نیز استفاده کرد، چراکه جایگاه و ظرفیت‌های این منطقه، در حوزه ترانزیت بین‌المللی، آینده درخشانی را برای منطقه آزاد انزلی نوید می‌دهد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در پایان با تصریح بر اینکه نشاط عمرانی و اقتصادی بالا و شهرک‌های صنعتی فعال از مهمترین ویژگی‌های منطقه‌آزاد انزلی است اظهار داشت: استفاده از توانمندی‌های بخش خصوصی در پروژه‌های عمرانی- زیرساختی ویژگی متمایز این منطقه است که این نکته بسیار خوبی برای حمایت عملی از ظرفیت‌های بخش خصوصی ارزیابی می‌شود.

انتهای پیام
نمایش موجودیت‌ها