date_range دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۰۰:۰۰ ق.ظ

با کدام بودجه، دولت باید نفری یک‌میلیون یارانه بدهد؟!

با کدام بودجه، دولت باید نفری یک‌میلیون یارانه بدهد؟!
منبع خبر: روزنو
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

مهدی آیتی: احمدی‌نژاد خود را منجی بشریت می‌داند هیچ‌گاه نمی‌توان حتی لحظه‌ای تصور برد که احمدی‌نژاد دست از تلاش و سفر برای خودنمایی بردارد. او همچنان پس از پایان دولت شوک آورش بازهم به سفرهای استانی خود به‌ویژه در بزنگاه‌های انتخاباتی ادامه داد و اکنون هم مدتهاست که سفرهای فله‌ای و مارکوپولویی خود را پس از تشدید مشکلات اقتصادی و افزایش نارضایتی‌ها و انتقادها به دولت روحانی از سرگرفته و همچنان تصور می‌کند که مردم نمک‌گیر یارانه نقدی او هستند و از او استقبال شکوهمندی خواهند کرد! او اخیرا در حصارک کرج عنوان کرد «اگر طرح هدفمندی یارانه‌ها را درست اجرا می‌کردند، اکنون می‌شدبه هر ایرانی یک‌میلیون تومان پرداخت کرد.» این در حالی است که قانون هدفمندی یارانه‌ها از همان زمان دولت او به درستی اجرا نشده است و از سویی با توجه به منابع محدود دولت، امکان افزایش یارانه‌ها به هیچ روی وجود ندارد. علاوه بر این، احمدی‌نژاد چنان با شور و شعف از یارانه نقدی سخن می‌گوید که فراموش کرده است که با پول پاشی و وعده آوردن نفت به سفره‌های مردم منجر به ایجاد مشکلات بسیار خسارت‌باری در ایران شده است.

مهدی آیتی: احمدی‌نژاد خود را منجی بشریت می‌داند
هیچ‌گاه نمی‌توان حتی لحظه‌ای تصور برد که احمدی‌نژاد دست از تلاش و سفر برای خودنمایی بر‌دارد. او همچنان پس از پایان دولت شوک آورش بازهم به سفرهای استانی خود به ویژه در بزنگاه‌های انتخاباتی ادامه داد و اکنون هم مدتهاست که سفرهای فله‌ای و مارکوپولویی خود را پس از تشدید مشکلات اقتصادی و افزایش نارضایتی‌ها و انتقادها به دولت روحانی از سر گرفته و همچنان تصور می‌کند که مردم نمک‌گیر یارانه نقدی او هستند و از او استقبال شکوهمندی خواهند کرد! او اخیرا در حصارک کرج عنوان کرد «اگر طرح هدفمندی یارانه‌ها را درست اجرا می‌کردند، اکنون می‌شد به هر ایرانی یک میلیون تومان پرداخت کرد.» این در حالی است که قانون هدفمندی یارانه‌ها از همان زمان دولت او به درستی اجرا نشده است و از سویی با توجه به منابع محدود دولت، امکان افزایش یارانه‌ها به هیچ روی وجود ندارد. علاوه بر این، احمدی‌نژاد چنان با شور و شعف از یارانه نقدی سخن می‌گوید که فراموش کرده است که با پول پاشی و وعده آوردن نفت به سفره‌های مردم منجر به ایجاد مشکلات بسیار خسارت باری در ایران شده است.
 
> سفرهای فله‌ای احمدی‌نژاد
به گزارش روز نو : محمود احمدی‌نژاد، فردی است که هرگز از قافله عقب نمی‌ماند و او هم مانند برخی اصولگرایان و دلواپسان مهره‌های شانس خود را در سوار شدن بر موج انتقادات، مظلوم نمایی، ژست حق طلبی و آزادی خواهی و تخریب دولت روحانی می‌داند. به همین دلیل هم طی ماه‌های اخیر پس از اینکه از شوک بازداشت بقایی و مشایی دو یار گرمابه و گلستانش خارج شد، موج تازه‌ای از سفرهایش را به تبریز، تالش در استان گیلان و بجنورد در استان خراسان شمالی آغاز کرد. او همچنین طی روزهای اخیر سفر پر حاشیه‌ای به کهگیلویه و بویراحمد داشت تا آنجا که سفر و سخنرانی بدون مجوز او حتی تعجب مسئولان سیاسی و امنیتی این استان را نیز برانگیخت. در این سفر پرحاشیه، حامیان احمدی‌نژاد که زمانی او را تنها منجی ایران می‌دانستند با دستپاچگی و هیجان به تبلیغ و استقبال از وی پرداختند. او پس از سفر به شهرستان بهمئی در استان کهگیلویه و بویراحمد، عصر روز جمعه به حصارک کرج رفت و در مسجد حضرت زینب (س) این شهر با گرفتن ژست آزادی خواهی در بخشی از سخنان خود به انتقاد از عملکرد دولت روحانی در رابطه با نحوه اجرای یارانه پرداخت!
 
> هر ایرانی یک میلیون تومان!
رئیس جمهور قانون گریز سابق در بخشی از سخنان خود در حصارک کرج مدعی شد: « اگر میگن پول نیست یک تماس با من بگیرند تا من جا‌هایی که پول‌ها خوابیده را نشون میدم! اگر طرح هدفمندی یارانه‌ها را درست اجرا می‌کردند، اکنون می‌شد به هر ایرانی یک میلیون تومان پرداخت کرد. » از این رو، این پرسش ایجاد می‌شود که محمود احمدی‌نژاد حتی پس از اینکه نتوانست با وعده 250 هزار تومان یارانه نقدی در انتخابات 96 حضور یابد؛ چرا امروز از افزایش هدفمندی یارانه‌ها و اجرای درست آن سخن می‌گوید؟! او که می‌داند مردم در تنگنای اقتصادی به سر می‌برند. آیا جز این است که رئیس دولت بهار از این طریق به دنبال جریحه دار کردن احساسات مردمی علیه روحانی و در انتظار شنیدن درود بر احمدی‌نژاد! زنده باد دولت بهار است! از سویی او چگونه از افزایش یارانه نقدی آنه م امکان واریز یک میلیون تومان به هر ایرانی سخن می‌گوید در حالیکه می‌داند با توجه به منابع محدود کشور امکان افزایش یارانه به یک میلیون تومان وجود ندارد و از سویی طرح هدفمندی یارانه یک طرح شکست خورده در ایران است و تنها در بخشی از جامعه آن هم در میان کارگران کم درآمد، کشاورزان فرودست و روستاییان بدون درآمد و شغل طرفدار دارد، با این همه از افزایش یارانه‌ها و نحوه اجرای درست آن توسط دولت روحانی سخن می‌گوید!
 
> توهم نمک گیر شدن مردم
احمدی‌نژاد هر بار با این توهم که یارانه نقدی‌اش راهگشا بوده و مردم به ویژه قشر فرودست، کارگران و روستاییان را سخت نمک‌گیر خود کرده است و به این خیال که هنوز ضعفا و فرودستان نمک‌گیر یارانه نقدی، از او مانند قبل استقبال خواهند کرد و او را خواهند ستود، به سفرهای استانی اش ادامه می‌دهد! در حالی که یارانه نقدی با خود مشکلات بسیاری ایجاد کرد از جمله افزایش شکاف طبقاتی، گرانی و تورم 40 درصدی، افزایش نرخ حامل‌های سوخت و انرژی و... از نتایج همان هدفمندی یارانه‌هاست. با این همه، رئیس دولت بهار بازهم تصور می‌کند مردم را با نه هدفمندی یارانه‌ها بلکه با توزیع پول حتی در میان دهک بالا و اقشار پردرآمد جامعه نمک‌گیر خود کرده است.
 
> یارانه؛ بلای خانمان‌سوز اقتصاد
احمدی‌نژاد به جای ایجاد شغل و حل مشکلات اقتصادی، با قانون هدفمندی یارانه‌ها نه تنها در بخش‌هایی از جامعه نسبت به این طرح وابستگی ایجاد کرد بلکه بلای خانمان سوز را به جان اقتصاد این کشور انداخت تا آنجا که بسیاری از اقتصاددانان در ایران همچنان این طرح را مهمترین عامل تحول منفی اقتصادی و شکاف طبقاتی در ایران می‌نامند و معتقدند که این طرح نه تنها باعث بهبود وضعیت اقتصادی نشده بلکه تبعات سنگین اجتماعی و اقتصادی برای کشور به دنبال داشته است و سطح انتظارات جامعه را افزایش و گاه غیرمنطقی ساخت. زیرا علیرغم اینکه دولت روحانی همه تلاش خود را نخست در جهت حذف این قانون شکست خورده و سپس در سال گذشته در جهت هدفمند سازی یارانه‌ها و اختصاص دادن آن تنها به دهک ضعیف و نیازمند جامعه به کار برده است اما به دلیل افزایش سطح انتظارات در جامعه و همچنین اعتراضات دی‌ماه 96 در برابر برنامه دولت برای هدفمندسازی یارانه‌ها و افزایش نرخ انرژی؛ روحانی موفق به تحقق طرح هدفمندسازی یارانه و اختصاص دادن آن به دهک‌های پایین جامعه نگردید.
 
> فرار رو به جلو از نوع احمدی‌نژادی
احمدی‌نژاد در حالیکه می‌داند که طرح هدفمندی یارانه‌ها از همان ابتدا در دولت او به دلیل قانون‌گریزی درست اجرا نشد و به جای اختصاص یافتن تنها به دهک‌های پایین جامعه حتی به حساب دهک‌های بالاو متوسط هم واریز می‌شد بازهم ژست مظلوم نمایی به خود می‌گیرد و از اجرای درست یارانه‌ها سخن می‌گوید! از سویی او در حالیکه می‌داند که ایده یارانه نقدی اش نه تنها آرامشی برای مردم ایران ایجاد نکرد بلکه منجر به ایجاد بحران و خسارت‌های بسیار عدیده و جبران ناپذیری در عرصه اقتصادی، اجتماعی اعم از افزایش بیکاری، تورم و گرانی و هدر رفت منابع ملی گردیده است. با این همه او امروز با انتقاد به دولت روحانی مدعی امکان افزایش یارانه نقدی آن هم اختصاص یافتن یک میلیون تومان به هر ایرانی و نحوه اجرای درست یارانه‌ها شده است. او با این سخنان به دنبال فرار رو به جلو و درصدد مبرا ساختن خود از اشتباهاتی است که طی دو دولت نهم و دهم به دلیل این طرح خانمان سوز برای کشور ایجاد کرد.
 
> نقشه فرا انتخاباتی برای آینده
احمدی‌نژاد با وجود اینکه می‌داند دیگر برای حضور در انتخابات با توجه به تخلفاتش شانسی ندارد با این همه بازهم به سفرهای فله‌ای و شعارها و سخنان پوپولیستی اش ادامه می‌دهد. بدیهی است که او دو هدف مشخص دارد. نخست؛ دامن خود را از اشتباهات و انتقاداتی که متوجه او و دو دولت نهم و دهم است، پاک کند. سپس با شعارهای پوپولیستی و جلب اعتماد مردم، به فرآیندی بالاتر از انتخابات 1400 می‌اندیشد. او توهم قدرت دارد و این مهم را می‌توان از سخنان، موضع گیری‌هایش نسبت به سه قوه و سفرهایش به درستی دریافت. حال آنکه او نیک می‌داند دیگر شعارهای پوپولیستی و پول پاشی در میان ملت جواب نمی‌دهد.
 
> افزایش یارانه، سخنی غیر کارشناسی
مهدی پازوکی اقتصاددان و استاد دانشگاه درباره انتقاد احمدی‌نژاد از روحانی منبی بر عدم نحوه اجرای درست قانون هدفمندی یارانه‌ها و امکان اختصاص یافتن یک میلیون تومان به هر ایرانی به آفتاب یزد گفت: سخنان احمدی‌نژاد کاملا بی ربط و غیر کارشناسی است. زیرا آغاز اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها مربوط به سال 82 است و یارانه‌ها از همان دوره احمدی‌نژاد هم هدفمند نبوده است بلکه بیشتر به نحوی توزیع پول در میان اقشار مختلف جامعه صورت می‌گرفت. او افزود: حتی تا به امروز هم در دولت روحانی یارانه‌ها هدفمند نشده و فارغ از عدم هدفمندی، این طرح هزینه خسارت باری را به دولت‌های بعدی تحمیل کرده است. زیرا در دولت احمدی‌نژاد بیش از 90 درصد مردم یارانه نقدی دریافت می‌کردند به همین دلیل روحانی ناگزیر به ادامه دادن این طرح شد. این اقتصاددان ادامه داد: این طرح به کاهش تخصیص بودجه‌های عمرانی و محدود شدن فعالیت عمرانی دولت منجر گردید که این خود یکی از عوامل مهم بیکاری در کشور قلمداد می‌شود. پازوکی اظهار کرد: روحانی در لایحه بودجه 97 پیشنهاد حذف یارانه نقدی چهار دهک جامعه و همچنین افزایش حامل‌های سوخت را داد که مجلس قبول نکرد. این اقتصاددان افزود: در حالیکه عدم موافقت مجلس با افزایش قیمت بنزین و همچنین قیمت بالای دلار منجر به افزایش قاچاق بنزین گردیده و این مهم تبدیل به قاچاق مقرون به صرفه‌ای برای قاچاقچیان شده است، سیاست سرکوب قیمت‌ها که از دولت احمدی‌نژاد شروع شد یک سیاست ضد تولید است. حال آنکه راه حل مبارزه با تورم سیاست پولی مناسب است. این استاد دانشگاه تاکید کرد: سخنان احمدی‌نژاد کاملا پوپولیستی است. زیرا ماهانه چهار هزار میلیون تومان و سالانه 50 هزار میلیارد تومان یارانه به حساب یارانه بگیران واریز می‌شود. در حالیکه کل بودجه کشور 386 هزار میلیارد تومان است چگونه دولت با این بودجه محدود می‌تواند یارانه 45 هزار تومانی را به یارانه یک میلیونی افزایش دهد. پازوکی در پایان گفت: سخنان پوپولیستی احمدی‌نژاد به شدت به اقتصاد ایران ضربه زده است و این تفکر چیزی جز عقب گرد به دنبال نداشت. این چه عدالتی است که حتی پزشکی‌که ماهانه درآمد صد میلیونی دارد باید یارانه 45 هزار تومانی بگیرد! بخشی از عوام هم تصورشان بر این است که احمدی‌نژاد این پول را می‌تواندپرداخت کند!
 
> توهم ایدئولوژیک احمدی‌نژاد
مهدی آیتی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال سیاسی اصلاح طلب درباره انتقاد احمدی‌نژاد از روحانی منبی بر عدم نحوه اجرای درست قانون هدفمندی یارانه‌ها و امکان اختصاص یافتن یک میلیون تومان به هر ایرانی، به آفتاب یزد گفت: احمدی‌نژاد مانند ترامپ یک پدیده‌ای خاص در عالم سیاست است. به عبارتی افرادی که خارج از قوانین، گفتارها و چارچوب‌های متعادل سیاسی و دیپلماتیکی رفتار می‌کنند آنها پدیده‌های خاص محسوب می‌شوند و از روش‌های شوک آور در فتار و گفتارشان استفاده می‌کنند. او افزود: احمدی‌نژاد در دولت خود اعلام می‌کرد که خبرهای جدید و خوشی داریم و همواره مردم را منتظر و در حالت شوک نگاه می‌داشت. امروز چیزی که احمدی‌نژاد را از سایر سیاستمداران داخلی ایران متمایز می‌کند اعتقادات ایدئولوژیک اوست. این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: احمدی‌نژاد تحت تاثیر اقدامات افرادی نظیر مشایی است. زیرا مشایی اعتقاد شدید به این مسئله دارد که ظهور نزدیک است و به زودی ایران به دست صاحب اصلی خود حضرت قائم خواهد رسید و حکومت از آن ما یاران امام زمان خواهد بود. او اظهار کرد: در حالیکه این اعتقادات ایدئولوژیک برای احمدی‌نژاد و حلقه او یک افکار غیر علمی و توهم ایجاد کرده است و احمدی‌نژاد به این مسائل دلخوش بوده و به همین دلیل هم دست به سفرهای استانی می‌زند. احمدی‌نژاد این افکار را به جامعه القا می‌کند و می‌گوید مردم منتظر بهار باشند! این تحلیلگر مسائل سیاسی اذعان کرد: توهم ایدئولوژیک قطعا برای هر انسانی یک شبهه ایجاد می‌کند و تصورشان بر این است که منجی بشریت هستند. وی در پایان گفت: قذافی هم مدعی بود من هستم که جهان عرب را نجات خواهم داد. اکنون این توهم ایدئولوژیک در احمدی‌نژاد و حلقه او بسیار زیاد است و معتقدند که ایران در آینده وارد یک فاز عظیمی خواهد شد.


آفتاب یزد
نمایش موجودیت‌ها