date_range یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ access_time ۰۷:۱۶:۰۰ ق.ظ

انتقاد از رویکرد ضد برجامی صدا و سیما

انتقاد از رویکرد ضد برجامی صدا و سیما
منبع خبر: روزنو

وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای، به اقدام تامل برانگیز سیمای جمهوری اسلامی ایران در دومین سالروز اجرای توافق هسته‌ای واکنش نشان داد. در حالی که رسانه ملی هفته گذشته میزبان مناظره جنجالی موافقان و منتقدان برجام در دومین سالگرد اجرای آن بود، سید یاسر جبرائیلی، کارشناس سیاسی پژوهشی سابق خبرگزاری فارس که در مقابل مهدی رحمانیان، مدیرمسئول روزنامه شرق به عنوان مدافع برجام در برنامه «ثریا» نشسته بود، مدعی شد متن توافق هسته‌ای 14 ماه پیش از نهایی شدن آن از سوی یک مؤسسه مطالعاتی امریکا نگارش شده بود و مذاکره کنندگان امریکایی این متن را به سایر طرف‌های توافق دیکته کرده‌اند. وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای شدیداللحن که از سوی روابط عمومی این وزارتخانه منتشر شد، به این ادعا پاسخ گفت. این بیانیه با اعلام اینکه زمان این تردستی‌های ژورنالیستی مدت‌هاست که گذشته و مردم ما فریب این صحنه‌سازی‌های سیاسی توسط تازه از راه رسیدگان ناشی و کم اطلاع را نخواهند خورد، اعلام کرد: «دو سال پس از اجرایی شدن برجام هنوز عده‌ای دست از عقده‌گشایی برنداشته و با استفاده از فرصتی که متاسفانه رسانه ملی سخاوتمندانه در اختیارشان قرار می‌دهد، بی محابا به ملت شریف ایران و همه ارکان نظام که از جزء به جزء مذاکرات و دشواری‌های آن آگاهی داشته و دارند، توهین کرده و از آن مهم‌تر عزت و استقلال کشور را ملعبه اغراض سیاسی و جناحی خود قرار می‌دهند.»
‎این اطلاعیه با اشاره به اینکه «در مورد این ادعای مضحک پیش از این مفصلاً توضیح داده شده است»، افزود: «برجام محصول ۲۸ ماه مذاکره فرزندان امین، غیور، شجاع و متدین همین مردم است و اینکه در میانه راه یک مؤسسه مطالعاتی پیشنهادهایی را برای پایین آمدن مذاکره کنندگان امریکایی از مواضع خود مطرح نماید و آنها هم قبول نمایند، اتفاقاً نقطه قوت مذاکره کنندگان ایرانی است. اینکه طرف امریکایی از همه خواسته‌های اصلی خود برای «غنی‌سازی صفر»، «عدم وجود رآکتور آب سنگین»، «تعطیلی فردو» و... کوتاه آمده و مجبور شود پرونده اتهامی جعلی خود علیه ایران (پی.ام.دی) را به طور کامل کنار بگذارد، قطعنامه‌های گذشته شورای امنیت را لغو کرده و در قطعنامه جدید به غنی‌سازی در ایران رسمیت بخشد، بخوبی نشان می‌دهد این اراده مردم بزرگ ایران بوده است که بر امریکا تحمیل شده است. برجام همان توافقی است که باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق امریکا زمانی که نهایتاً به آن تن داد، گفت اگر می‌توانست اجازه نمی‌داد حتی یک پیچ و مهره از تاسیسات هسته‌ای ایران باقی بماند یا رئیس جمهوری فعلی امریکا آن را بدترین و ننگین‌ترین توافق در طول حیات سیاسی امریکا خواند و گفت اگر او بود، هرگز به چنین توافقی که باعث تحقیر این ابرقدرت در جهان شده است، تن نمی‌داد.»
‎اطلاعیه روابط عمومی وزارت امور خارجه می‌افزاید: «چه دلیلی دارد برخی که داعیه ضدامریکایی بودن آنها گوش فلک را کر کرده است، برعکس اصرار دارند به مردم ایران ثابت نمایند که امریکا قادر به شکست نظام جمهوری اسلامی در مذاکرات شده است؟ چرا برخلاف آنچه امام راحل ما بحق فرمود که «امریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند»، این آقایان تلاش دارند اثبات نمایند که اتفاقاً امریکا هر کاری خواسته با مردم ایران چه در تحریم‌ها و چه در مذاکرات کرده است؟ چه برنامه‌هایی پشت پرده وجود دارد آنهایی که شعارهای ضدامریکایی آنها از همه بلندتر است، اصرار دارند امید و اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی را از بین ببرند و امریکا را در ذهن مردم قدرتمند جلوه دهند؟ چنین تلاشی با خواست و اراده صهیونیست‌ها، جنگ‌طلبان امریکا و برخی مرتجعین منطقه چه تفاوتی دارد؟»
‎روابط عمومی وزارت امور خارجه در ادامه خاطرنشان کرد: «سؤال از مسئولان ارشد رسانه ملی آن است که در هنگامه‌ای که استحکام درونی برجام و پشتوانه حقوقی و بین‌المللی آن، موجب صف‌بندی جامعه جهانی در کنار جمهوری اسلامی و در مقابل امریکایی‌ها شده و آنها را در معرض انزوای سیاسی بی سابقه‌ای در جهان و حتی نزد متحدین سنتی خود قرار داده است، پخش چنین دیدگاه‌های متوهمانه و یا مصاحبه‌های سخیفِ ساختگی علیه برجام که نتیجه آنها جز تحقیر ملت رشید ایران و زیر سؤال بردن حیثیت ملی و استقلال کشور نیست، چه سودی دارد؟ و آیا چنین همنوایی با دشمنان قسم خورده این مرز و بوم جای شگفتی ندارد؟» روابط عمومی وزارت امور خارجه در پایان با ابراز تاسف از تداوم چنین رویکردی در برخی از رسانه‌ها، تاکید کرده است که قصد پیگیری حقوقی این قبیل دروغ‌ها و تهمت‌ها را ندارد اما مرتکبین را به جدّ به ترجیح منافع ملی بر منافع کوچک جناحی توصیه می‌نماید. البته مسئولیت نهادهای ذیربط نسبت به تشویش اذهان عمومی، ارتباطی به پیگیری حقوقی وزارت امور خارجه ندارد.»
توضیح جبرائیلی
این بیانیه در حالی منتشر شد که جبرائیلی در گفت‌وگو با ایسکانیوز، در واکنش به بیانیه وزارت خارجه مدعی شد: «متنی که وزارت امور خارجه منتشر کرده است، شواهد و اعترافات قابل توجهی را درباره برجام در خود دارد.» او تاکید کرد: «بحثی که در آن مناظره صورت گرفت، کاملاً فنی بود و تردستی و جادو نکردیم؛ کسانی تردستی و جادو کردند که ادعا کردند تمامی تحریم‌ها روز اجرای برجام به صورت یکجا لغو خواهد شد و ادعا کردند که مشکل آب خوردن مردم نیز با اجرایی شدن برجام برطرف خواهد شد.»

 جام جم همچنان مخالف برجام

سالگرد دو ساله شدن اجرای برجام فرصت جدیدی برای حمله دوباره سیاستگذاران صدا و سیما به این دستاورد دولت اعتدال فراهم کرد. حمله‌ای که از استهزای برجام در گزارش‌های مردمی که حالا دیگر پس از رسوایی گزارش درباره فیلترینگ تلگرام بیش از هر زمان مستند بودن آن زیر سؤال رفته است. نوبت تکرار پخش ادعاهای نامستند و مخرب منافع ملی  رسیده است.
سه‌شنبه هفته گذشته بود که عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه که از مذاکره کنندگان ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای بود در جمع صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با تاکید بر اینکه تحریم‌های هدف برجام کاملاً برداشته شده است و باید به فضای منفی علیه برجام پایان داد؛ خاطره یکی از استانداران را بازگو کرد و گفت: «زمانی یکی از سرمایه‌گذاران خارجی 200 میلیون دلار در استانی سرمایه‌گذاری کرده بود اما بعد کمی دچار تردید شده بود، وقتی دلیل این تردید را جویا شدیم، سرمایه‌گذار گفته مترجم من می‌گوید صدا و سیمای ایران دائم می‌گوید تحریم‌ها باقی مانده و ایران از برجام هیچ دستاوردی نداشته است؛ حالا چگونه من در این شرایط سرمایه‌ام را به ایران منتقل کنم.»
اما مدت‌ها است که برای سیاستگذاران و برخی برنامه سازان سازمان صدا و سیما؛ اینکه رویکردها و اقدامات‌شان چه تاثیری بر فضای داخی و روابط خارجی می‌گذارد، چندان محلی از اعراب نداشته است و در مورد برجام که متاسفانه باوجود ملی بودن به  نقطه ثقل  تهاجم جناحی تبدیل شده، این مساله دوچندان است . برنامه ثریا شامگاه جمعه دو میهمان داشت یکی مهدی رحمانیان مدیر مسئول روزنامه «شرق» و دیگری یاسر جبرائیلی، پای ثابت انتقاد از دولت و برجام و مافیهما که در انتخابات اخیر با عنوان فعال رسانه‌ای در فهرست حامیان جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی) حضور داشت و با عنوان کارشناس اقتصاد سیاسی و دانشجوی دکترای اندیشه سیاسی نیز معرفی می‌شود. جبرائیلی با آمادگی‌ای در استودیو حضور پیدا کرده بود و از اطلاعات ذخیره شده در لب تاپ روبه‌رویش تا پرینت صفحات اول روزنامه شرق در ایام تصویب برجام را به همراه داشت .  مرور سردستی سابقه صدا و سیما در مواجهه با برجام از رویکردی اعتراض برانگیز حکایت دارد.هنوز عملکرد صدا و سیما در ماجرای پخش جلسات کمیسیون ویژه مجلس برای بررسی «برجام» فراموش نشده است. رسانه ملی که موظف شده بود برای آگاهی بیشتر مردم از محتوای برجام جلسات بحث و بررسی این کمیسیون را پخش کند، پس از پخش گزینشی جلساتی که اغلب به طرح انتقادات و دیدگاه‌های مخالفان برجام گذشت، از پخش جلسه‌ای که با حضور دولتمردان و اعضای تیم مذاکره کننده برگزار می‌شد، خودداری کرد. اقدامی که حتی با واکنش حجت‌الاسلام ابوترابی فرد نایب رئیس اصولگرای وقت مجلس مواجه شد  که  معترض شد و گفت: «چرا فقط وقتی جلیلی حضور دارد، دوربین‌های صدا و سیما می‌آیند؟»
همزمان در همان روزها  صدا و سیما با انتشار مستند گونه‌ای علیه برجام سعی کرد تا با حضور افراد ناشناس و غیر کارشناس القا کند که «مردم یا نمی‌دانند چه کلاهی(!) سرشان رفته یا می‌دانند و مخالف برجام هستند»؛ مستندی که حضور نداشتن حتی یک کارشناس موافق برجام یا دست‌کم مسلط به موضوع در آن سؤال برانگیز بود.
همان زمان سیروس ناصری، کارشناس که به برنامه «ثریا» دعوت شده بود، با انتقاد از سنگ‌اندازی در مسیر برجام به عدد زیان مالی حاصل از آن تاخیر اشاره کرد و گفت:«صدا و سیما با پول مردم علیه آنان عمل می‌کند.» ناصری در آن برنامه ثریا که مجری به جای طرف مناظره به محاجه با او و مخالفت با برجام ایستاده بود، گفت: «باید اسم برنامه ثریا را بگذارید مریخ و سنگلاخ، کار شما سیاه نمایی و امیدزدایی است.»
مرور این مشت نمونه خروار نشان از آن دارد که از رویکرد تخریبی علیه برجام در دومین سال اجرای آن نباید تعجب کرد. عجیب نیست برجام که حتی «نانوشته‌اش» نیز با مخالف‌خوانی و دلواپسی مواجه بود امروز که امریکای تحت رئیس جمهوری ترامپ سعی دارد در مسیر اجرای آن دست‌انداز ایجاد کند از رجزخوانی مخالفانی چون جبرائیلی در امان بماند. رئیس جمهوری هم در نوبت‌های مختلف نسبت به رویکرد صدا و سیما به برنامه‌های دولت انتقاد کرده است چنانکه در جلسه شورای اداری اردبیل به گلایه گفت: «چرا صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی و رسانه‌های خارجی باید بگویند که کار دولت ایران در عرصه اقتصاد در تاریخ کشورهای در حال توسعه کم‌نظیر بوده و چرا صدا و سیما نگوید؟» او در ایام تبلیغات انتخابات هم صریح‌تر سخن گفت و تاکید کرد که صدا و سیما گرفتار یک باند سیاسی شده است.علی لاریجانی، رئیس مجلس هم  در آیین تکریم و معارفه رئیس صدا و سیما گفته بود: «ممکن است برخی نظرات مخالف هم در رابطه با برجام و مذاکرات درست باشد اما با چالش درست کردن بهره‌ای نمی‌بریم و من با آن کیفیتی که در صدا و سیما وجود داشت، موافق نبودم.» 

نمایش موجودیت‌ها