date_range دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۹:۳۹:۰۰ ق.ظ

تحلیل القدس العربی از وضعیت کنونی احمدی‌نژاد و مواضع او علیه برادران لاریجانی/همزمانی تندروی‌های احمدی‌نژاد با رفع تدریجی و گام به گام حصر معنی‌داراست

تحلیل القدس العربی از وضعیت کنونی احمدی‌نژاد و مواضع او علیه برادران لاریجانی/همزمانی تندروی‌های احمدی‌نژاد با رفع تدریجی و گام به گام حصر معنی‌داراست
منبع خبر: روزنو

نظام به این نتیجه رسیده که با کاهش محدودیت برای فعالیت اصلاح‌طلبان می‌تواند توازن و تعادل قوا را بازگرداند.

تحلیل القدس العربی از وضعیت کنونی احمدی‌نژاد و مواضع او علیه برادران لاریجانی/همزمانی تندروی‌های احمدی‌نژاد با رفع تدریجی و گام به گام حصر معنی‌داراست
«نجاح محمد علی» تحلیلگر سیاسی جهان عرب و مسائل ایران در روزنامه «القدس العربی» در یادداشتی تحلیلی درباره رویدادهای اخیر مرتبط با موضع گیری های احمدی نژاد و پیامدهای آن می نویسد:«زمستان سرد برای احمدی نژاد رییس جمهوری سابق و معاونان اش به خصوص بقایی به اتهام فساد و خیانت در جریان است. 
به گزارش سایت روزنو ، بقایی با حکم ۶۳ سال زندان از سوی دادگاه متهم شده است. تنها اتهام مطرح شده مرتبط با حساب های بانکی مربوط به بقایی نیست بلکه گفته شده که علیه «علی اکبر جوانفکر» مشاور رسانه ای و یار دیرینه احمدی نژاد نیز اتهام «دروغ پراکنی» مطرح شده است. این وضعیت اما می تواند به بهبود فضا برای رقبای اصلاح طلب احمدی نژاد بیانجامد چنان چه «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که میر حسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران اصلاح طلبان که از سال ۲۰۱۱ میلادی در حصر به سر می برند به تدریح وضعیت شان بهبود یافته و حصر به گونه ای تدریجی رفع می شود». 

تحلیلگر «القدس العربی» در ادامه می افزاید:«احمدی نژاد پیش از رویارویی کنونی با برادران لاریجانی که روسای مجلس و قوه قضاییه هستند با ایت الله «هاشمی رفسنجانی» رییس جمهوری سابق و اعضای خانواده او درگیری و رویارویی مستقیم داشت. 
در همان زمان در سال ۲۰۰۹ میلادی او در برابر «میرحسین موسوی» نخست وزیر سابق و «زهرا رهنورد» همسر او قرار گرفت. احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی سعی داشت خود را پسر فقیری نشان دهد که با خانواده های ثروتمند در افتاده و مواجهه دارد تا وجهه ای مردمی را از خود نشان دهد. 
با این حال، او در دور دوم ریاست جمهوری بیش تر آن چیزهایی که در دور نخست پنهان کرده بود را از خود نشان داد. هفته گذشته «صادق لاریجانی» مستقیما احمدی نژاد را به تحریک جامعه و دامن زدن به تنش متهم کرد و او را متهم به ارتباط با بابک زنجانی و فعالیت های غیر قانونی نفتی او کرد. 
این تنها آیت الله صادق لارجیانی رییس قوه قضاییه نبود که علیه احمدی نژاد سخن گفت بلکه «غلامحسین محسنی اژه ای» سخنگوی قوه قضاییه نیز احمدی نژاد را «دروغگو» خوانده است. در ماه اکتبر گذشته‌ شاهد طرحی بودیم که برخی از اعضای هیئت رئیسه مجلس خواستار آن شده بودند که احمدی نژاد از مجمع تشخیص مصلحات نظام کنار گذاشته شود. 
این موضوع پس از آن مطرح شد که گزارشی از دیوان عدالت اداری نشان می داد که او دچار انحرافات مالی شده است. احمدی نژاد قوه قضاییه را به مبارزه فرا می خواند و این گونه حتی در برابر مقام رهبری نیز ایستاده است آن هم پس از آن که ایشان فرموده بودند که به احمدی نژاد توصیه کردند که در انتخابات نامزد نشود. 
رسانه های ایران رد صلاحیت احمدی نژاد را به عنوان پایانی بر حیات سیاسی او و خروج اش از صحنه سیاست قلمداد کردند. با این حال، در رویدادی مقام رهبری ایران عضویت او را در ماه آگوست در مجمع تشخیص مصلحت نظام تجدید کردند این رویداد پس از آن رخ داد که احمدی نژاد سکوت کرد و نسبت به رد صلاحیت اش اعتراض عمده ای نکرد تا بتواند زیر چتر نظام باقی بماند. 
با این حال، احمدی نژاد از زمان ورود به صحنه سیاست نشان داده است که توانایی به چالش کشیدن را دارد به خصوص پس از بست نشینی او در خانه در واکنش به نظرات مخالف مقام های ارشد نظام درباره وزارت اطلاعات و وزیر مدنظر احمدی نژاد.
 احمدی نژاد همواره این احساس را منتقل کرده است که اسناد زیادی را برای فاش کردن در اختیار دارد و همین موضوع سبب شد تا بدون پاسخگویی در زمان ریاست جمهوری خود در قدرت باقی بماند او کار را تا جایی پیش برده است که برادران لاریجانی ریاست قوه قضاییه و رییس مجلس را تهدید کرده است و دو هفته پیش گفت که می خواهد کشور را از سوء‌ مدیریت نجات دهد». 

نجاح محمد علی در ادامه می نویسد:«از سوی دیگر تلاش در راستای کاهش محدودیت ها برای رهبران اصلاح طلب که در حصر به سر می برند در جریان است و دبیر شورای عالی امنیت ملی گفته است که حصر به تدریج رفع خواهد شد.
 او در مورد چگونگی برداشته شدن حصر توضیح بیش تری نداد اما از رسانه ها خواست تا از ایجاد تشنج و تنش در جامعه در این باره خودداری کنند. اشاره او به اقدامات اخیر احمدی نژاد علیه برادران لاریجانی نیز بود.
 به نظر می رسد مقام های عالی رتبه نظام نیز دریافته اند که می توان از این فرصت برای ایجاد توازن و تعادل در نظام استفاده کرد که این موضوع به نفع اصلاح طلبان تمام خواهد شد. در این میان لابی گری در جریان است. برای مثال، «علی مطهری» نائب رییس مجلس گفت که باید حصر علیه رهبران اصلاحات برداشته شود و طبق قانون اساسی باید با آنان رفتار شود.
 او در سخنرانی ای در روز دانشجو گفت که انعطاف پذیری ای از سوی نهادها نسبت به این موضوع دیده شده است او همزمان از رسانه ها خواست تا در این باره ارامش را حفظ کنند وفضای جامعه را متشنج نکنند. او گفت که ما باید با همکاری با یکدیگر در فضایی دوستانه موضوع را حل و فصل کنیم. 
مقام های ایرانی از دوران پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۹ میلادی میرحسین موسوی و همسر او زهرا رهنورد و مهدی کروبی را تحت حصر خانگی قرار داده اند. پس از انتخابات ایران در زندان کهریزک نیز بازداشتی های معترض به نتایج انتخابات در مواردی حتی جان خود را از دست داده بودند.
 مقام عالی رهبری ایران بعدا دستور تعطیلی آن بازداشتگاه را صادر کردند. مقام های ایرانی می گویند که تصمیم اعمال حصر خانگی از فوریه ۲۰۱۱ میلادی به دستور شورای امنیت ملی تحت نظر و ریاست احمدی نژاد صورت گرفته بود». 
تصویرها
تحلیل القدس العربی از وضعیت کنونی احمدی‌نژاد و مواضع او علیه برادران لاریجانی/همزمانی تندروی‌های احمدی‌نژاد با رفع تدریجی و گام به گام حصر معنی‌داراست
نمایش موجودیت‌ها