date_range چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۲۲:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

آخوندی و یک پرونده خاکستری

آخوندی و یک پرونده خاکستری
منبع خبر: روزنو

وزیری حاشیه‌ساز و آقازاده که مدت‌هاست می‌کوشد با لابی‌ها و فشارهای سیاسی سرکار بماند. برخی او را سلطان استیضاح می‌خوانند و می‌گویند که هر اقدامی انجام می‌دهد تا از دور کنار نرود. عباس آخوندی، از نوادگان علمای بزرگ تشیع، باجناق علی‌اکبرناطق نوری و سیدمحمدعلی شهیدی محلاتی است. البته برخی می‌گویند که دلیل حمایت از این فرد روابط نسبی وی نیست. در همین راستا به خاطر داریم زمانی که صحبت از استیضاح آخوندی بود و او را نمایندگان به مجلس کشانده‌بودند، الیاس‌حضرتی از نمایندگان نزدیک به وزیر گفته بود که من امروز نمی‌خواهم از شخص آخوندی دفاع بکنم و بگویم ایشان نوه آیت‌ا… امینی و فرزند آیت‌ا… آخوندی است، من می‌خواهم از ضرورت مدیریت پویا دفاع کنم. آقای آخوندی به جای اینکه خود را به بودجه عمرانی صفر محدود کند به جذب سرمایه‌گذاری خارجی اقدام کرده است.

وزیری حاشیه‌ساز و آقازاده که مدت‌هاست می‌کوشد با لابی‌ها و فشارهای سیاسی سرکار بماند. برخی او را سلطان استیضاح می‌خوانند و می‌گویند که هر اقدامی انجام می‌دهد تا از دور کنار نرود. عباس آخوندی، از نوادگان علمای بزرگ تشیع، باجناق علی‌اکبرناطق نوری و سید محمدعلی شهیدی محلاتی است.البته برخی می‌گویند که دلیل حمایت از این فرد روابط نسبی وی نیست. در همین راستا به خاطر داریم زمانی که صحبت از استیضاح آخوندی بود و او را نمایندگان به مجلس کشانده‌بودند، الیاس‌حضرتی از نمایندگان نزدیک به وزیر گفته بود که من امروز نمی خواهم از شخص آخوندی دفاع بکنم و بگویم ایشان نوه آیت ا... امینی و فرزند آیت ا... آخوندی است، من می‌خواهم از ضرورت مدیریت پویا دفاع کنم. آقای آخوندی به جای اینکه خود را به بودجه عمرانی صفر محدود کند به جذب سرمایه گذاری خارجی اقدام کرده است.
 
دوباره استیضاح
 
به گزارش روز نو : دوباره خبر استیضاح وی بر سر زبان‌ها افتاده است. فردی که برخی می‌کوشیدند از وی باج‌خواهی کنند تا به راهش ادامه دهد ولی نمایندگان اجازه این اتفاق را نخواهند داد. در همین حال رییس کمیسیون عمران مجلس، از ارجاع طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی جهت بررسی به کمیسیون عمران خبر داد و گفت که در حال حاضر این استیضاح ۵۰ امضا دارد و در میان متقاضیان استیضاح آخوندی، همه جریان های سیاسی درون مجلس حضور دارند.
 
تلاش مذبوحانه
 
برخی از جمله شخص آخوندی سعی دارد دلایل استیضاح را به موضوع انتخابات نظام مهندسی ارتباط دهد و در همین راستا روز دوشنبه در یادداشتی که برای رسانه‌های طرفدار خود ارسال کرده بود مدعی شد:« من به عنوان سیاست‌گذار و حافظ حقوق عمومی باید به اصلاح وضعیت سازمان نظام مهندسی ورود می‌کردم که بسیار پرهزینه بود. چون مستقیم منافع افراد، آن هم در درون دولت را به چالش می‌کشیدم. در راس شاکیان، رییس اسبق شورای مرکزی قرارداشت که در آن ‌زمان رییس کمیسیون عمران مجلس بود که خود متضمن تعارض منافع دیگری نیز بود. ایشان اعلام کرد من جانمازم را در دیوان عدالت اداری پهن خواهم کرد تا این بخشنامه را ابطال کنم. البته این کار ایشان برای رضای خدا و بهبود ارائه خدمات به مردم بود! که در نهایت موفق نشد. رییس اسبق شورای مرکزی که تیرش به سنگ خورد با استفاده از موقعیت‌اش به عنوان رییس کمیسیون عمران مجلس به همراهی یک جریان سیاسی دست به‌کار استیضاح من شد و شخصا در جریان استیضاح علیه من سخن گفت. در اقدام بعدی حذف مشارکت سازمان‌های نظام مهندسی در دسترنج مهندسان را مدنظر قرار دادم که به تجویز وزیر مسکن و شهرسازی وقت بود بنابراین، لغو آن در اختیار وزیر راه و شهرسازی بود. این کار را کردم و مداخله سازمان در امور کسب‌وکار حرفه‌ای مهندسان را ابطال کردم. می‌دانستم که با مقاومت روبه‌رو خواهد شد ولی نه تا این حد! معلوم شد سازمان‌ها از دسترنج مهندسان درآمدهای میلیاردی داشتند. باز فریادها به آسمان رفت و کمپین‌ها تشکیل شد. باز هم در راس مخالفان رییس شورای مرکزی و همزمان عضو کمیسیون عمران مجلس قرار گرفت. به دلیل قانونی بودن و به رغم شکایت‌ها خدشه‌ای به اقدام صورت گرفته وارد نشد. رییس شورای مرکزی با استفاده از موقعیت نمایندگی خود در مجلس‌ به تمام استان‌ها ابلاغ کرد که بخشنامه‌های وزیر را اجرا نکنید و در راس متخلفان قرار گرفت.حال در برابر سوالی مکرر قرار گرفتم که چرا با رییس شورای مرکزی که رسما و آشکار فرمان تخلف از مقررات می‌دهد برخورد نمی‌کنید و به پایین‌دست‌ها می‌پردازید؟ البته که پرسش درستی است. انجام اصلاحات و مبارزه با فساد راهی پرسنگلاخ است».
 
32 بند و محور ناکارآمدی
 
این مظلوم‌گرایی آخوندی در حالی بیان می‌شد که سیدمهدی فرشادان، نماینده مردم سنندج با اشاره به موضوع استیضاح، گفت: این طرح استیضاح دارای 32 بند و محور بوده و تمام مشکلات و مطالبات را در بر می‌گیرد. وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی و زمان بندی، هیات رییسه مجلس طرح استیضاح آخوندی را به کمیسیون عمران ارجاع داده و در نهایت طرح پس از بررسی یک هفته ای کمیسیون و در صورت عدم اقناع استیضاح‌کنندگان، به صحن علنی خواهد آمد و محورهای استیضاح وزیر راه و شهرسازی به این شرح است.
 
1- وضعیت نامناسب زیر ساخت جاده‌ای و ریلی کشور.
 
2- وضعیت نامناسب احداث و ساخت راه‌های روستایی در زمان مسئولیت ایشان.
 
3- محدود کردن اختیارات معاون راه‌های روستایی و ادغام این معاونت در سایر بخش‌ها.
 
4- تفکیک راهداری و راهسازی که باعث سردرگمی مردم و پرسنل، کاهش کیفت کار و افت شدید فعالیت‌ها شده است.
 
5- ناکارآمدی و ضعف عملکرد در توسعه یکپارچه شبکه حمل و نقل ایران در قالب کریدور جاده ای.
 
6- رها کردن پروژه‌های راهسازی و عدم توان مدیریت در امور مربوطه.
 
7- ضعف عملکرد در احداث، توسعه و کیفیت تعاونی‌های مسکن مهر محلی.
 
8- کاهش عملکرد در زمینه تکمیل شبکه راه‌های کشور و عدم رشد متوازن آزاد راه‌ها، بزرگراه‌ها و راه‌های اصلی و فرعی روستایی.
 
9- عدم توانایی در مدیریت بحران شهری و برون شهری.
 
10- عدم توان در مدیریت بافت‌های فرسوده کشور.
 
11- ناتوانی در بهسازی و ارتقای مسکن متقاضیان با همکاری بانک مسکن.
 
12- ایجاد تنش و ناهماهنگی‌ و نارضایتی در بین مهندسان ساختمان با ابلاغ بخشنامه‌های غیرکارشناسی.
 
13- کاهش سهم ترانزیتی و نقش بین‌المللی سیستم حمل و نقل کشور.
 
14- استفاده از مدیران ناکارآمد و ناتوان در مجموعه.
 
15- کیفیت پایین پروژه‌های راهسازی و ریلی.
 
16- عدم رسیدگی به امر توسعه مسکن روستایی.
 
17- ضعف در اجرای طرح‌های هادی روستایی.
 
18- کاهش ظرفیت اشتغال با استفاده از کسب و کار نوپا در حوزه‌های حمل و نقل، مسکن و توسعه شهری هوشمند.
 
19- کاهش یا ضعف گسترده در توسعه حمل و نقل.
 
20- ضعف عملکرد در روکش جاده‌های روستایی.
 
21- عدم توان بهره‌مندی و استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی در امور ریلی، ناوگان هوایی و غیره.
 
22- نبود برنامه مشخص و ضعف گسترده و ناتوانی در امر اجرای قوانین مصوب از جمله برنامه ششم توسعه.
 
23- عدم توانایی در رابطه با فراهم آوردن زمینه تولید مسکن اجتماعی به‌خصوص برای اقشار کم درآمد و افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (س) و گروه‌های کم درآمد.
 
24- عدم رسیدگی مناسب به نقاط حادثه خیز کشور که باعث تلفات سنگین جاده‌ای در کشور شده است.
 
25- کاهش شدید کیفیت خدمات هوایی و نارضایتی شدید مردم در این رابطه.
 
26- ضعف گسترده در برقراری خطوط دریایی و هوایی و زمینی گردشگری و ریلی در بین ایران و سایر کشورها.
 
27- کاهش شدید کیفیت جابه‌جایی بین مرزی در حوزه بار و گردشگری.
 
28- عدم توانایی در ایجاد منابع مالی پایدار جهت توسعه حمل و نقل.
 
28- عدم توانایی در ایجاد منابع مالی پایدار جهت توسعه حمل و نقل.
 
29- عدم هماهنگی مناسب وزیر و بدنه مدیریت ایشان با مجلس و عدم توجه به تذکرات و ...
 
30- بی‌توجهی به سوالات و تذکرات نمایندگان مجلس و عدم حضور در جلسات مجلس جهت جوابگویی به سوالات قانونی نمایندگان.
 
31- محدود بودن حلقه مدیریتی و عدم استفاده از نیروهای توانمند و جوان و بهره‌گیری از نیروهای بازنشسته.
 
32- ضعف گسترده در امور راهداری و برف‌روبی جاده‌های بین شهری و روستایی.
 
کری‌خوانی برای آخوندی
 
بلافاصله بعد از ادعای آخوندی، رسانه‌های دیگری سراغ اکبرترکان رفتند؛ فردی که به نظر می‌رسد رابطه خوبی با آخوندی ندارد. نماینده ویژه روحانی در نوسازی بافت‌های فرسوده با بیان اینکه رفتن آقای آخوندی از وزارت راه و شهرسازی خبر خوبی است، گفت: هر فردی که برخلاف اندیشه های آخوندی فکر کند، حذف می شود و وزیر راه وشهرسازی نظارت استصوابی بر انتخابات نظام مهندسی دارد. اکبر ترکان در گفت وگو با ایلنا با اشاره به درخواست وی از وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تعویق در برگزاری انتخابات نظام مهندسی اظهار داشت: به نظر می‌رسد در مرحله برگزاری انتخابات نظام مهندسی برخی افراد که با اندیشه‌های آخوندی مخالف هستند حذف شده‌اند و آخوندی نظارت استصوابی اعمال کرده است. وی با بیان این ادعا که کسانی که برای انتخابات نظام مهندسی از مرحله رد صلاحیت عبور کرده‌اند، منتخب وزیر راه و شهرسازی هستند، ادامه داد: در قانون رد صلاحیت افراد توسط وزیر راه و شهرسازی پیش بینی نشده و این اقدام وزیر مداخله محسوب می‌شود. ترکان گفت: عده‌ای در پرونده‌های افراد ورود می‌کنند، جست‌وجو کرده و دلایلی سرهم می‌کنند تا برخی‌ها را رد صلاحیت کنند. نماینده ویژه رییس دولت در نوسازی بافت‌های فرسوده افزود:‌ جایگاه تایید صلاحیت توسط وزارت، ابتکار آخوندی است وگرنه در قانون چنین چیزی پیش بینی نشده است و هیچ منع قانونی برای موافقت با درخواست بنده وجود ندارد. وی گفت: آخوندی که گفته است درخواست بنده غیر قانونی بود،‌ لطف‌کند بگوید به استناد کدام قانون درخواست بنده غیر قانونی است. ترکان تاکید کرد: در تبصره ماده 13 قانون نظام مهندسی آمده است که اولین دوره انتخابات را وزارت شهرسازی برگزار کند چراکه در آن زمان سازمان نظام مهندسی به تازگی تشکیل شده بود. این قانون برای برگزاری اولین دوره است و مجری برگزاری دوره‌های بعدی باید سازمان نظام مهندسی باشد و جایگاه وزارت راه وشهرسازی برای برگزاری دوره‌های بعدی انتخابات،‌ نظارت است. وی همچنین درباره احتمال برکناری، جابه جایی یا استیضاح وزیر راه و شهرسازی در آینده نزدیک گفت: اطلاعی از این موضوع ندارم اما خبر رفتن اخوندی از وزارت راه و شهرسازی خبر خوبی است. ترکان همچنین درباره این سوال که گفته می‌شود یکی از گزینه‌های سرپرستی یا وزارت راه وشهرسازی شما هستید، گفت: تا کنون پیشنهادی در این باره به بنده داده نشده است.
 
ورود مجلس به پرونده‌ای مبهم
 
شادمهر کاظم زاده، عضو کمیسیون عمران مجلس از ورود این کمیسیون به پرونده انتخابات هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی خبر داد. وی با اشاره به ورود کمیسیون عمران مجلس به موضوع برگزاری انتخابات هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی کل کشور، گفت: افراد بسیاری نسبت به نحوه برگزاری انتخابات و رد صلاحیت کاندیداهای هیات مدیره سازمان‌ها اعتراض داشتند. نماینده مردم دهلران، آبادانان و دره شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این افراد معتقد بودند که نحوه و روند رد صلاحیت کاندیداهای تصدی هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی کل کشور، به نوعی مهندسی کردن انتخابات است. وی افزود: در شرایط کنونی درخواست‌هایی از سوی سازمان نظام مهندسی کشور از وزیر راه و شهرسازی مبنی بر توقف دو ماهه انتخابات هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی کل کشور مطرح شده و حتی اعضای کمیسیون عمران مجلس نیز خواستار توقف روند انتخابات تا تعیین تکلیف مسائل هستند. عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: با توجه به حضور آخوندی وزیر راه و شهرسازی در نشست این کمیسیون، موضوع برگزاری انتخابات هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی کل کشور بررسی خواهد شد.
 
پرونده خاکستری آقای وزیر
 
اهانت به خبرنگار، قبول نکردن مسئولیت رویدادهایی که در حوزه‌وظایف وزیر است و ده‌ها مساله‌دیگر که 32 مورد آن را نمایندگان در پرونده استیضاح اعلام کرده‌اند در اذهان عمومی خود نمایی می‌کند و مردم این امتیازهای منفی را در پرونده عباس‌آخوندی درج کرده‌اند. اگر استیضاح اعلام وصول شد، نمایندگان بدون بازی‌های سیاسی و جناح بندی‌هایی که وجود دارد تنها برای حقوق ملت تصمیم بگیرند و این ،بار اگر قرار است استیضاح به نتیجه برسد، پرونده را ببندند در غیر این صورت چندی بعد و زمانی که باج‌خواهی‌ها به نتیجه نمی‌رسد دوباره شروع به حاشیه‌سازی نکنند زیرا مردم می‌بینند و در زمان لازم تصمیم‌می‌گیرند.

قانون

نمایش موجودیت‌ها