date_range دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ access_time ۱۰:۵۲:۰۰ ق.ظ

«آبچلیک نوک سربالا» برای نخستین‌بار در تالاب گندمان مشاهده شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: با مشاهده و شناسایی «آبچلیک نوک سربالا» برای نخستین بار در تالاب گندمان، تعداد گونه‌های مشاهده شده در استان به 270 نوع رسید.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری - شهرام احمدی اظهار کرد: آبچلیک نوک سربالا  با نام علمی  ( Xenus cinereus )پرنده ‌ای است از تیره آبچلیک که برای نخستین بار در تالاب گندمان توسط محیط‌بان "کرامت حافظی" مشاهده شده است.
وی افزود: آبچلیک نوک سربالا پرنده‌ای با طول بدن 22 سانتی‌متر است که به وسیله منقار دراز و تیره رنگ و سر بالا و پاهای نارنجی روشن مشخص می‌شود، در زمستان سطح پشتی آن خاکستری کمرنگ و در تابستان قهوه‌ای‌تر است با دو نوار پهن نامنظم و سیاه رنگ در طرفین پشت و در پایین بهم می‌‌پیوندد.
احمدی ادامه داد: این پرنده سطح شکمی سفید با رگه‌های کمرنگ روی گردن و سینه دارد و در پرواز دمگاه کمرنگ و سفیدی حاشیه عقبی بال آن بخوبی پیداست، همچنین حرکت متناوب بالا و پایین کردن سر و دم آن شبیه آبچلیک آوازخوان جلوه می‌دهد، ولی جثه کوچکتر و پای بلندتری دارد.
این مقام مسئول عنوان کرد: آبچلیک نوک سر بالا پرنده‌ای‌ است که در گذشته نه چندان دور به صورت مهاجر عبوری از پراکندگی نسبتاً فراوانی برخوردار بوده است و در همه جای ایران دیده می‌شده، اما در حال حاضر اطلاع دقیقی از وضعیت تعداد و پراکندگی آن در دست نیست و به تعداد فراوان، زمستان را در سواحل جنوبی ایران می‌گذراند.
احمدی در پایان تصریح کرد: تالاب‌های بین المللی چغاخور و گندمان در شهرستان بروجن، مهم‌ترین زیستگاه پرندگان تالابی و گونه‌های مهاجر در استان چهارمحال و بختیاری هستند.
 

انتهای پیام
نمایش موجودیت‌ها