date_range سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۴۶:۰۰ ق.ظ

تداوم رشد بازار در روزهای آتی

تداوم رشد بازار در روزهای آتی
منبع خبر: اکو فارس
دسته خبری: اقتصاد|بورس

اکوفارس: هیچ‌کدام از بازارهای موازی رقیب بازار سرمایه محسوب نمی‌شوند و خط‌مشی هرکدام با هم متفاوت است. تنها شباهت این بازارها با بازار سرمایه، فعالیت اقتصادی آنها است.

هیچ کدام از بازارهای موازی رقیب بازار سرمایه محسوب نمی‌شوند و خط مشی هر کدام با هم متفاوت است. تنها شباهت این بازارها با بازار سرمایه، فعالیت اقتصادی آنها است.

 روند قیمت سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه ارتباط مستقیمی با روند کامودیتی‌ها دارد. این روزها هم با افزایش نرخ ارز و روند صعودی کامودیتی‌ها، بازار سهام، مستعد رشد خوبی است.

علی اصغرزاده صادق، مدیرعامل کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه در گفت‌وگویی با سنا، اظهار داشت: 70 درصد بازار سهام ما وابسته به بازار کامودیتی است و به همین دلیل رونق بازار کامودیتی‌ها می‌تواند اثرات مثبتی بر بازار سرمایه داشته باشد. در عین حال، شرکت‌های صادرات محور رشد خوبی در این مدت داشته‌اند که انتظار می‌رود این رشد تداوم داشته باشد.

وی ادامه داد: در کنار این صنایع، سایر گروه‌ها مانند ساختمانی‌ها، خودرو، بانکی‌ها هم آینده خوبی دارند. در عین حال، تاثیر الحاق به FATF و ایجاد ارتباط مالی و بین‌المللی با بانک‌های جهانی و اروپایی و ایجاد درآمدهای ارزی در بانک‌ها باعث ایجاد شرایط مساعد برای این صنایع می‌شود.

اصغرزاده صادق در ادامه بیان داشت: یکی از مزیت‌های اصلی تولید در کشور ما بخش نفت و پتروشیمی است. با وجود پیش بینی‌های بانک‌های جهانی مبنی بر افزایش قیمت نفت به بیش از 100 دلار به دلیل ریسک عدم حضور نفت ایران در بازار، می‌توان به رونق این صنعت با توجه به افزایش قیمت امیدوار بود.

مدیرعامل کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه در این خصوص گفت: درست است که تحریم‌های غرب موجب توقف عرضه نفت ایران به برخی از بازارهای جهانی شده اما با وجود افزایش قیمت طلای سیاه، معاملات نفت با همین مشتریان فعلی نیز می‌تواند منفعتی ایجاد کند که در صورت غیبت نفت ایران در بازارهای جهانی همپوشانی داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد در روزهای گذشته امریکا امتیازات زیادی به مشتریان نفت ایران واگذار کرده که معافیت خرید نفت از ایران، از جمله این معافیت‌هاست. وی در خصوص روند فعلی بازار سهام اشاره داشت: اسم روند فعلی بازار سهام، سقوط نیست بلکه اصلاح قیمت است که فرصتی بکر را برای اصلاح پرتفوی و بهینه کردن آن برای سهامداران ایجاد کرد. امیدواریم با تمهیدات سازمان بورس و اوراق بهادار و اجرای درست بحث فرهنگ‌سازی بازار سرمایه بتوانیم شاهد حضور سرمایه‌گذارانی آگاه و با دانش سرمایه‌گذاری در بازار باشیم.

   بازارهای موازی، رقیب بازار سهام نیستند

اصغرزاده صادق در ادامه با اشاره به فعالیت بازارهای موازی بازار سرمایه خاطرنشان کرد: بازار سرمایه جایی است که هرقدر بتوانیم نقدینگی بیشتر و تازه نفس‌تری وارد آن کنیم رونق بیشتری را شاهد خواهیم بود. بازارهای موازی مانند بازار ارز، مسکن، خودرو نه تنها رقیب بازار سرمایه محسوب نمی‌شوند بلکه در مواردی باعث ضربه زدن به اقتصاد کشور شده‌اند. اما بازار سرمایه با رونق نسبی هم می‌تواند تولید را در کشور رونق دهد و هم موجب افزایش فرصت کسب و کار و رشد بازدهی شرکت‌های داخلی شود. بر این اساس، بازار سرمایه زیرساخت‌های اقتصادی کشور را تقویت می‌کند. وی متذکر شد: هیچ کدام از بازارهای موازی رقیب بازار سرمایه محسوب نمی‌شوند و خط مشی هر کدام با هم متفاوت است. تنها شباهت این بازارها با بازار سرمایه، فعالیت اقتصادی آنها است.

   فرهنگ‌سازی، مسیر  رشد  سهامدار آگاه

مدیرعامل کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه در خصوص بحث فرهنگ‌سازی در بازار سرمایه عنوان داشت: فرهنگ‌سازی در بازار سرمایه یکی از مهم‌ترین مباحث کلیدی و پرورشی در بازار سهام است که می‌توان از این طریق سهامدارانی هوشیار، فعال، آگاه و صبور داشت که از افت و خیز بازار نه تنها خشمگین نمی‌شوند بلکه از فرصت‌های پیش آمده به بهترین نحو استفاده می‌کنند. وی در این خصوص تصریح داشت: تالار مجازی یکی از حرکت‌های بسیار خوب در جهت فرهنگ‌سازی در بازار سرمایه است. افرادی که تمایل زیادی برای حضور در بازار سهام دارند می‌توانند از طریق این سایت اقدام به ثبت نام کرده و برای چند ماه خود را محک بزنند. این سایت امکانی را فراهم می‌کند تا علاقه‌مندان، دانش و تجربه کافی برای حضور در بازار سرمایه را کسب کنند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: حضور مباحث بازار سرمایه در کتاب‌های درسی کودکان از سال‌های ابتدایی تحصیل، یکی از راهکارهای کلیدی سازمان بورس و شرکت اطلاع‌رسانی در زمینه پرورش استعدادهای اقتصادی کودکان است. این مهم می‌تواند در آینده قشر تحصیلکرده آشنا به بازار سهام را تربیت کند که نه تنها با بازار سرمایه و بحث سهامداری غریبه نیستند بلکه با پیش زمینه‌ای صحیح می‌توانند وارد بازار سرمایه شوند، استراتژی‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری طراحی کنند و رفتارهایی هیجانی نخواهند داشت.

نمایش موجودیت‌ها