date_range سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ access_time ۰۷:۴۶:۰۰ ق.ظ

استیضاح دو وزیر در مجلس/سخنان موافقان و مخالفان/ ربیعی وزیر ماند

استیضاح دو وزیر در مجلس/سخنان موافقان و مخالفان/ ربیعی وزیر ماند
منبع خبر: شبکه خبر
دسته خبری: سیاست|مجلس

نتیجه رای‌گیری جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجلس: آقای ربیعی با 125 رای موافق و 124 مخالف و با اختلاف یک رای در سمت خود باقی ماند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  ابتدا تعدادی از نمایندگان موافق استیضاح دلایل خود را بیان کردند و هم اکنون وزیر در حال دفاع از عملکرد خود است. معاون اول رئیس جمهور برای دفاع از "علی ربیعی" به مجلس شورای اسلامی رفته است. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفته، استیضاح علی ربیعی در جلسه صبح و استیضاح عباس آخوندی در جلسه بعد از ظهر امروز بررسی می شود. طرح  استیضاح علی ربیعی و عباس آخوندی در جلسه علنی سه شنبه هفته گذشته مجلس با 24 امضا اعلام وصول شد.
***
محورهای طرح استیضاح وزیر تعاون به این شرح است:
 مشکلات بنگاه های وابسته به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ازجمله شستا ، هواپیمایی آسمان، کشتیرانی و سازمان بازنشستگی کشور؛ ناتوانی در اداره امور بنگاه های وابسته به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از قبیل شستا، هواپیمایی آسمان، و کشتیرانی؛ بی توجهی به ساماندهی ساختار و نیروی انسانی و مقابله با باندهای سیاسی و اقتصادی در بنگاه های وابسته، بالارفتن بدهی بیش از حد سازمان های وابسته از قبیل تامین اجتماعی و بازنشستگی به نظام بانکی در شرایطی که این بنگاه ها متعلق به نسل های مختلف است، فقدان نوسازی و نبود مدیریت مناسب در آنچه که در خدمات عمومی به مردم نقش مهم دارند از قبیل هواپیمایی آسمان، اجرانشدن قانون بازنشستگان بیمه روستاییان و عشایر، افزایش نرخ بیکاری، سوءمدیریت در سازمان بازنشستگی کشور و بسیاری از شرکت های وابسته، فقدان رسیدگی به اوضاع معیشتی و رفاهی بازنشستگان و  ارائه نشدن خدمات از طریق صندوق های بازنشستگی،? تخصیص نیافتن منابع و نبود برنامه ریزی لازم جهت توانمند سازی تعاونی ها، عدم تدوین و تصویب و اجرایی کردن سند کار شایسته، عدم اصلاح ساماندهی نظام اطلاعاتی بازار کار و همچنین مشکلات دیگر این وزارتخانه و حرکت به سمت رکود. 
***
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: باید وزیری قدرتمند با نگاه اقتصادی، صنعتی و مدیریتی برای وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتخاب شود نه وزیری که نگاه جنگ روانی دارد و با گریه وزارتخانه را به سراشیبی پیش ببرد.
 ابوالفضل حسن بیکی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 22 اسفند) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: همه نمایندگان باید برای حفظ نظام و انقلاب اسلامی سخن حق بگویند و در این بین آن افرادی که توانایی انجام دادن امور را ندارند هیچ سمت و مقامی را قبول نکنند.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متاسفانه آقای ربیعی بر اساس فشارها طی چند سال گذشته در مقام وزارت تعاون باقی مانده است، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی با نیت خیرخواهانه بخشی از ثروت کشور را در اختیار این وزارتخانه قرار داده است تا وزیر و عوامل این مجموعه به بازنشستگان، نیروهای محروم و غیره خدمت کنند.
وی با اشاره به اینکه وزارتخانه مذکور150 میلیارد دلار سرمایه در اختیار دارد، ادامه داد: اگر این رقم در اختیار بانک‌ها قرار گیرد سالانه 30 میلیارد دلار سود ایجاد می‌کند که طی مدت چهار سال تصدی وزارت باید 120 هزار میلیارد تومان سود ایجاد شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم بر این اساس افزود: طبق اعداد و ارقام اعلام شده نباید حقوق و مزایای هیچ فرد بازنشسته‌ای عقب بیفتد.
حسن بیکی با اشاره به اینکه شرکت نفتکش ایران که سومین شرکت بزرگ بین‌المللی است در اختیار وزارتخانه مذکور است، گفت: همچنین 60 درصد  پالایشگاه‌های کشور نیز به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  واگذار شده است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخشی از پتروشیمی‌های کشور نیز زیرمجموعه وزارتخانه یاد شده است، اظهار داشت: پتروشیمی‌ها باید سالانه 30 میلیارد دلار سود داشته باشند و بر این اساس سود حاصل به خزانه واریز شود اما این اتفاق رخ نمی‌دهد.
وی با اشاره به اینکه سهام رجا نیز در اختیار این وزارتخانه قرار دارد، ادامه داد: مجموعه شستا نیز زیرمجموعه این وزارتخانه است و با سود حاصل از آن می‌توان یک کشور را اداره کرد؛ در این بین همه دولتمردان، کارگران و غیره اذعان می‌کنند که 10 سال آینده ظلم‌های صورت گرفته مشخص خواهد شد.
این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه متاسفانه پالایشگاه‌‌های تحت نظر وزارتخانه نمی‌توانند اورهال شوند، افزود: پتروشیمی‌ها نیز در حال انهدام و از بین رفتن هستند.
حسن بیکی خطاب به معاون اول رئیس جمهور گفت: آقای جهانگیری باید وزیری قدرتمند با نگاه اقتصادی، صنعتی و مدیریتی برای وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتخاب شود نه وزیری که نگاه جنگ روانی دارد و با گریه وزارتخانه را به سراشیبی پیش ببرد؛ خطاب به جناحی که عنوان می‌کند این وزیر سهمیه ماست عنوان می‌کنم ربیعی را بردارید و وزیر قدرتمندی برگزینید که مجلس هم به او رای بدهد.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی خطاب به ربیعی گفت: مگر شما اعلام نکردید نگاه جوانگرایانه دارید؟ چرا به جوانان بها نمی‌دهید؟
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ربیعی اشک‌هایش را نشان‌ می‌دهد و کارهای احساسی انجام می‌دهد، خاطرنشان کرد: امیدوارم مجلس احساسی برخورد نکند و وزیر جدیدی برای وزارتخانه مذکور انتخاب شود و آقای ربیعی به عنوان رئیس سازمان تامین اجتماعی منصوب شود.
***
نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از همراهی وزیر کار برای استثمار کارگران گفت: ربیعی وزارت رفاه اجتماعی را به وزارت تبعیض اجتماعی تبدیل کرده و سرمایه‌های صندوق تامین اجتماعی را وجه المصالحه سیاسی، جناحی و باندی کرده است.
 محمدقسیم عثمانی در جلسه علنی امروز (سه شنبه، 22 اسفند) مجلس شورای اسلامی به تشریح دلایل خود در موافقت با استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت و افزود: اینجانب در دوره بعدی کاندیدای مجلس نخواهم شد که تصور شود موافقت با این استیضاح برای کسب رای در انتخابات مجلس آینده است.
نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه استیضاح یکی از ابزارهای قوی نظارتی در ید نمایندگان ملت است، اظهار داشت: استیضاح برای دولت نه یک تهدید بلکه فرصتی برای تبیین عملکرد است و در نهایت نمایندگان درباره ادامه فعالیت وزیر یا جایگزینی آن تصمیم می گیرند اما طبیعی است وزیری که عملکرد مثبتی نداشته باشد استیضاح را تهدیدی جدی ببیند و از هر ابزاری برای آن جلوگیری کند.
وی در ادامه ربیعی را نمونه بارز مبارزه با استیضاح معرفی و عنوان کرد: اگر ایشان به جای ممارست در رفع استیضاح در حل مشکلات مهارت داشت هرگز استیضاح مطرح نمی شد لذا باید به قدرت لابی گری ایشان تحسین گفت و خوب است که وی بعد از وزارت مدیریت استیضاح سایر وزرا را عهده دار شود و اگر واقعا این تیم منسجمی که ایشان برای مهار کردن استیضاح طراحی کرده است، برای مهار کردن مشکلات حوزه وظایف خود آماده می کرد وضع به گونه دیگری می شد.
عثمانی ادامه داد: قدرت شایعه پراکنی و ایجاد شک و دودلی در دل نمایندگان در تیم مهارکننده استیضاح ایشان قابل تحسین است، اظهار داشت: جناب ربیعی همدستان شما در این تیم مدعی هستند که شما چون به عده ای باج نداده اید، شما را استیضاح کرده اند و هدف از استیضاح سهم خواهی و رانتجویی است که اگر واقعا اینگونه است مرد باشید و پشت همین تریبون بفرمایید که کدام نماینده ملت از شما سهم خواهی کرده و چه کسی از شما باج خواهی کرده و به دنبال منافع شخصی بوده است تا در هیات نظارت بر نمایندگان عذر چنین نماینده ای را بخواهیم ولی اگر اعلام نمی کنید این نمایندگان هستند که امروز برای حفاظت از کیان مجلس حداقل به جرم تهمت به نمایندگان عذر شما را خواهند خواست.
این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه خطاب به ربیعی با بیان اینکه وزارت شما وزارت تعاون نیست و وزارت حذف تعاون است، یادآور شد: مدیریت شما باعث شده است سهم تعاونی که در اقتصاد باید به 25 درصد برسد، هر روز سهم تعاونی ها از اقتصاد کاهش یافته و در این دوره وزارت به بیش از 28.6 درصد تعاونی ها به حالت تعطیل درآمده و استمرار وزارت جنابعالی باعث می شود تعاون از عرصه اقتصاد پاک شود.
وی همچنین با اشاره به اینکه شما وزیر کار نیستید، وزیر کارفرما هستید، عنوان کرد: شما به جای تمرکز بر بخش کارگری کشور بر احزاب کارگری و تشکل هایی متمرکز شده اید تا بلندگوی شما شوند و متاسفانه به جای ایفای وظیفه خود در قبال کارگران و کارکنان زحمتکش کشور به برخی از احزاب و تشکل ها می رسید تا چنین روزی فضا را برای شما مهیا کنند.
عثمانی ادامه داد: وزارت شما وزارت کارفرماست و نه کارگر و شما با چشم بستن بر واقعیت تلخ زیر پا گذاشتن حقوق کارگران و عدم نظارت بر شرایط کاری کارمندان، با کارفرمایان همدست شده اید که کارگر از حداقل حقوق قانونی خود یعنی بیمه هم محروم بماند و شما در این فضا افزایش عرضه نیروی کار را می بینید و به جای اینکه با کارمند و فارغ التحصیل بیکار ما همراه شوید و جلو استثمار کارگران را بگیرید برای استثمار آنها همراهی کرده اید.
عضو کمیسیون شوراهای مجلس در ادامه تصریح کرد: بر اثر عدم نظارت شما تعداد قابل توجهی از نیروهای تحصیلکرده که به کار مشغول هستند، حتی حداقل حقوق کارگری را نیز دریافت نمی کنند و لیسانس و فوق لیسانس های کشور که کار هم می کنند ماهیانه 400 تا 500 هزار تومان به آنها می پردازند و اگر کارگری و کارمندی کوچک ترین اعتراضی کند آنها را اخراج و از خیل بیکاران فارغ التحصیل فرد دیگری را استثمار می کنند و از این طریق زبان اعتراض دیگران را نیز قفل می کنند.
وی همچنین با بیان اینکه این فارغ التحصیلان بی پناه از حق بیمه هم برخوردار نیستند، عنوان کرد: وزارت تعاون مسئول مستقیم این اتفاقات ناگور است که با اینکه گفته می شود به اعتراضات رسیدگی می شود باید گفت کسی که اعتراض کند شغل 500 هزار تومانی خود را نیز از دست می دهد و از چاله به چاه می افتد لذا شما آقای ربیعی مسئول تمام این چاه ها و چاله ها هستید که جلو پای فارغ التحصیلان قرار گرفته است.
عثمانی ادامه داد: کارگران زیادی هستند که در روز 12 ساعت کار می کنند اما حتی اضافه کاری نیز بر اثر عدم نظارت وزیر تعاون، پرداخت نمی شود؛ رو به روی وزارت خانه شما دفتر پیشخوان دولتی است که لیسانس و فوق لیسانس های خانم در آنجا با ماهی 500 هزار تومان بیش از 10 ساعت کار می کنند و حق بیمه ندارند و اضافه کاری به آنها پرداخت نمی شود و از حداقل های ممکن نیز برخوردار نیستند.
نماینده مردم بوکان در ادامه عنوان کرد: اگر توانایی خروج از اتاق خود را ندارید لاقل پرده اتاق خود را کنار بزنید تا وضعیت کار در رو به روی وزارتخانه خود را ببینید، لذا شما وزیر رفاه اجتماعی نیستید بلکه وزیر تبعیض اجتماعی هستید و صندوق تامین اجتماعی را که سرمایه آن متعلق به خیل عظیم شاغلان و بازنشستگان است به وجه المصالحه سیاسی و جناحی و باندی تبدیل کرده اید.
وی افزود: آقای ربیعی استاد تمام گماردن افراد متخصص در تخصص های غیرمرتبط است چنانچه آقای نوربخش که جراح قابلی است به عنوان مدیرعامل تامین اجتماعی منصوب شده که باعث غرق شدن و ورشکستگی این سازمان شده است و تا بحث بیکاری عده ای مطرح می شود می گویند ورشکسته شده ایم؛ وقتی یک ناخدای قابل را به عنوان خلبان هواپیما انتخاب می کنید، طبیعی است که هواپیما به مقصد نرسد و طبیعی است که به دنا بخورد.
عثمانی همچنین تصریح کرد: شما متخصص جامعه شناسی را به عنوان رئیس سازمان فنی و حرفه ای منصوب کرده اید و گزارش می کنید چون یک نفر کرد و اهل سنت را انتخاب کرده ام به همین دلیل از استیضاح انصراف دهید، شما با این کار خود نه تنها راه را برای اهل سنت باز نکردید بلکه کاری کردید که یک متخصص جامعه شناسی در محلی قرار گیرد که موفق نشود و زمینه به کارگیری نیروهای توانمند ما فراهم نیاید لذا شما اگر دلسوز بودید، از این متخصص در حوزه تخصصی خود استفاده می کردید.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس در ادامه خطاب به ربیعی بیان داشت: فضا را نباید احساسی کرد و باید از بازنشستگانی حمایت کرد که شب عید پولی در جیب خود ندارند و باید پذیرفت که وزیر تعاون و معاونان وی توان حرکت بیش از این را ندارد و باید راه را برای حضور جوان ترها باز کرد.
***
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عملکرد خود را موفقیت آمیز خواند و گفت: خوشحالم در وزارتخانه ای هستم که با اصلی ترین مسائل مرتبط با امنیت ملی سر و کار داریم.
علی ربیعی در دفاع از خود در نشست بررسی طرح استیضاحش در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: استیضاح را حق مجلس می دانم چراکه به گفته امام خمینی (ره) مجلس عصاره فضیلت ملت است  لذا مشارکت مردم، استیضاح و سؤال مجلس از وزرا همان چیزی است که از نوجوانی برای آن مبارزه کرده ام.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با انتقاد از کلی گویی در سخنان برخی از موافقان طرح استیضاح افزود: مشتاقم تا استیضاح کنندگان خیلی صریح و شفاف و با عدد و رقم نه با کلیات انحراف من و همکارانم را از برنامه های ارائه شده ام مطرح کنند.
ربیعی عمده مشکلات این وزارتخانه را مربوط به شرکت های وابسته دانست و گفت:? 90 درصد مباحث استیضاح کننده نیز حول شرکت های وابسته بود، متاسفم که کارکردهای اجتماعی این وزارتخانه به مجموعه های وابسته ای مانند شستا و امثال آن تقلیل یافته است.
وی گفت: من نه به عنوان وزیر بلکه به عنوان کنشگر می خواهم بگویم که ما امسال مسائل بنیادینی جز موضوعات سیاست خارجی و خشکسالی داریم؛ آسیب های اجتماعی، عدالت، فقر، ریسک زندگی مردم، مشکلات صندوق ها و بیکاری ازجمله آن هستند.
ربیعی افزود:? ما با سهم درست این مشکلات با اجماع، اصلاح ساختارها و نگاه بلندمدت قادر به حل این مسائل خواهیم بود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: ما موفق عمل کردیم، انگیزه داشتم، صبح و شب نمی شناختم، نظریه و ایده و همچنین تیم خوب داشتم.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سیاست‌های فقرزدایی را در دولت به پیش برده‌ایم، گفت: فقرزدایی 20 سال برنامه نیاز دارد و فقر و معضل آن با پاشیدن پول حل نخواهد شد.
 علی ربیعی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 22 اسفند) مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به استیضاح کنندگان با بیان اینکه حضور در صحن مجلس را فرصتی برای طرح اهم مسائل کشور می‌دانم، افزود: این حضور فرصتی برای بنده به عنوان یک عضو دولت که 4 دهه سابقه خدمت در عرصه‌های مختلف را داشته‌ام، است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه استیضاح را حق مجلس می‌دانم، گفت: می‌دانم که اگر بخواهیم به ثبات و پیشرفت برسیم مسیر ما همان بوده و چیزی جز آن نیست اما متاسفم که همین ابتدا مطابق قانون آنچه در استیضاح آمده بود و باید مطرح می‌شد دوستان در همین اندازه برخلاف مشی قانون عمل کردند، از این رو انتظار از رئیس محترم مجلس دارم که در این موارد مطابق قانون از طرح مباحث خارج از استیضاح پیشگیری کند.
ربیعی با بیان اینکه 7 ماه پیش در 29 مرداد ماه 96 برنامه‌ای به مجلس ارائه کرده است و 191 نماینده مجلس به آن رای مثبت داده‌اند، تصریح کرد: من مشتاق هستم که استیضاح‌کنندگان خیلی صریح و شفاف با عدد و رقم نه با کلیات انحراف من و همکارانم را از این برنامه‌ها اعلام کنند، جملات و گزاره‌های کلی و با مواردی از این دست نمی‌توان شاخص‌ها را اندازه‌گیری کرد.
وی ادامه داد: آیا به طور کلی می‌توانیم بگوییم نارسایی و سوءاستفاده وجود دارد، علت چیست، به چه صورت است، این علت تا چه اندازه ناشی از ساختار و چه اندازه ناشی از مدیریت است؟ ما همینطور می‌ایستیم و مباحث کلی را مورد بحث قرار می‌دهیم که نتیجه آن عدم تصمیم‌گیری صحیح است.
ربیعی با بیان اینکه بنده به عنوان یک سرباز کوچک در خدمت نظام هستم، گفت: امیدواریم این استیضاح بتواند راهگشای برنامه‌های خود باشد.
وی با تاکید بر اینکه علت اینکه عمده مباحث مطرح شده حول و حوش شرکت‌های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است بنده نیز بیشتر صحبت‌های خود را در این حوزه مطرح خواهم کرد، گفت: متاسفم که کارکردهای اجتماعی این وزارتخانه به مجموعه‌ای مانند شستا یا برخی از مجموعه‌های اقتصادی آن هم به شکل اقرارآمیز تقلیل پیدا کرده است.
ربیعی با بیان اینکه بنده نه به عنوان یک وزیر بلکه یک کنشگر در مقابل شما می‌خواهم به شما بگویم که ما امروز مسائل بنیادینی در پیش رو داریم، گفت:  به جز سیاست خارجی و مساله خشکسالی که دو مساله مهم ماست ما مسائل مختلف در  حوزه آسیب‌ها، فقر، عدالت و مساله آینده و ریسک زندگی مردم در قالب صندوق‌ها و بیکاری انباشته شده را در پیش رو داریم ازاین رو ما باید با فهم درست ، اجماع و اصلاح ساختارها نسبت به رفع آن ها اقدام کنیم.
این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به شلوغی‌های اخیر کشور در برخی شهرها تصریح کرد: بنده آمارهای مختلفی از میزان فقر، بیکاری، خشکسالی و میزان اشتغال و همچنین انواع و اقسام شاخص‌ها را آماده کرده بودم، غالب کسانی که دستگیر شده بودند شغل داشتند، در این باره باید بدانیم اتفاقات بزرگ تری رخ داده در مسائل و آنها آژیری برای کشور بود.
وی ادامه داد: از این رو من خوشحالم که در وزارتخانه‌ای قرار گرفتم که با اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین مسائل مرتبط با امنیت ملی سرو کار دارد.
ربیعی با تاکید بر اینکه در زمینه شاخص بیکاری در اندازه‌ای که داده و ستاده‌های  من به وجود آورده موفق عمل کرده‌ام و انگیزه داشته و پرتلاش بوده ام، تصریح کرد: بنده با داشتن نظریه‌های خوب و به کارگیری تیم خوب توانستم اقدامات خوبی را انجام دهم اما رفع این معضلات نیاز به اجماع همه مسئولان اعم از مجلس دارد.
وی گفت: من معتقد هستم که ماهی یک میلیون بار مراجعه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت می گیرد و همین شرایطی را به وجود آورده است که بتوانیم در کنار هم برنامه‌هایی را به پیش ببریم که ثبات نظام مقدس را بیشتر کنیم.
این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه ما سیاست‌های فقرزدایی را در دولت به پیش برده‌ایم، افزود: فقرزدایی 20 سال برنامه نیاز دارد و فقر و معضل آن با پاشیدن پول حل نخواهد شد همانطور که اشتغال با پاشیدن پول حل نخواهد شد.
ربیعی ادامه داد: ما خودمان در این وزارتخانه اصلاح صندوق‌ها را به دولت پیشنهاد کردیم و بنده در برنامه سال 92 اعلام کردم یکی از بنیادی‌ترین و اساسی‌ترین بحث‌ها در زمینه آسیب های اجتماعی و جهت‌گیری‌های آنها توسط همین وزارتخانه تولید شده و در حوزه های کارگری کارهای زیادی شده و پیشی کردن  مزد از تورم سیاستی بوده که اجرایی شده است.
وی گفت: بخشی از وظایف من در صندوق‌ها شرکت‌ها بوده است که درباره آنها باید بیشتر صحبت‌های خود را در این حوزه متمرکز کنم. اندازه‌ای که این صندوق‌های در اختیار وزارتخانه ما در GDP کشور است اما غلوآمیز درباره آن صحبت می شود، ما در مجموع 1.4 اقتصاد کشور هستیم.
ربیعی با بیان اینکه بنده خوشحالم که فقط شستا و صندوق‌های ما زیر ذره بین است، افزود: یکی از اقدامات این وزارتخانه  برای توامندی شرکت ها حرکت به سوی شفاف سازی است و از همین رو بنده نه به عنوان یک نظریه اقتصادی بلکه به عنوان یک نظریه مبارزه با فساد اعتقاد دارم ما باید دراین شرکت ها به سمت غیربنگاهداری حرکت کنیم، بنده ازشما می پرسم پرونده های نظیر 3000 میلیارد  تومانی  رو شد، کدام یک به وزارتخانه بنده مرتبط است.

* هیچ کدام ما سوپر مدیر نیستیم
وی اضافه کرد: هیچ کدام ما سوپر مدیر نیستیم  و دوران مدیران سوپر من گذشته است و از همین رو آقای لطفی در زمان دولت گذشته مدیرعامل  هلدینگ  بوده است مگر دولت گذشته  رفیق خانه کارگران بوده است چرا توهین می کنند؟ ایشان سلسه مراتب عمودی را طی کرده است.
ربیعی افزود: امروز تیمی که در هیات مدیره شستا چیده شده است از اقتصادان های برجسته هستند و بنده ثبات مدیرت را در سازمان تامین اجتماعی حفظ کردم واین در حالی است که پرونده های که خودم به نام صندوق ها باز کردم و ازهمین رو آقای لاریجانی به یاد دارید، خودم درباره صندوق ها از شما درخواست کردم اما باید امروز پاسخگویی استضیاح شوم که خودم پرونده آن را باز کردم.

* 90 درصد شرکت های تابع در بورس فهرست شده اند
ربیعی تصریح کرد: من امروز خوشحالم بگویم 90 درصد شرکت های تابع در بورس فهرست شده اند و نماینده ای محترم اسامی  هیات مدیره را خواسته بود و بنابراین باید گفت 90 درصد آن هم اکنون در سایت بورس است و این در حالی  است که بنده موفق شدم هر جایی که تخلفی و ساختار معیوبی بوده  است  با آن برخورد کردم.
ربیعی افزود: بنده در کارخانه ژنرال موتورز در سال 1354 کارفرمایی به نام مهدی اخوان کاشانی داشته ام  و ایشان هر وقت می آمدند تن کارگران می لرزید  و بالله امروز  بنده کارگران را اخوان کاشانی خود می بینم چرا زمانی که دلسوزانه حرف می زنم  تعابیر بد بکارمی گیرد.
وی ادامه داد : کارگران  را کارفرمای خویش می بینم و بنده به دنبال بهینه کردن سرمایه گذاری ها هستم  و اعتقاد دارم  باید در بازار سرمایه باشیم و ما  همچنین در کیفیت بنگاهداری در حال برنامه ریزی هستیم و بنابراین مجلس باید به من پاداش بدهد که  برنامه  ریزی کردیم که صندوق ها از بنگاهداری رها شوند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: آقای لاریجانی مکنزی آمد صندوق کشوری را مطالعه کرد  و گفت 450 هزار میلیارد تومان  تصمیمات دولت و مجلس بر این صندوق بار آورده  است و صندوق ها دیگر مفهومی ندارند  و این در حالی است که میانگین کل فروش شستا در گذشته تنها برابر با 8800 میلیارد تومان بوده است و این میزان امروز به  21 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: مگر این شرکت ها  را وزیر رفاه را تحویل گرفت و مگر ما با اجبار گفتیم به ما کشتیرانی بدهید و یک سیاست غلطی که در آن روز هیچ کس فریاد نزد و ما خصوصی سازی  را دنبال کردیم.
 علی ربیعی در ادامه با بیان اینکه صندوق فولاد روشن‌ترین و بدترین شکل این نوع واگذاری‌هاست که سال 91 پایگذاری شده است، گفت: دکتر مصری و دکتر  عباسی این صندوق را نگرفتند چراکه می‌دانستند چه وضعی دارند اما ما این صندوق را با آن وضعی که داشت تحویل گرفتیم، شرکتی که 2500 میلیارد تومان قیمت‌گذاری کرده‌اند 500 میلیارد هم نمی‌ارزد، حال چه کسی جرات دارد آنها را بفروشد؟ در واقع ما وارث چنین وضعی هستیم و امروز که شما درباره این بنگاه‌ها قضاوت می‌کنید باید چنین شرایطی را نیز در نظر بگیرد.

* می‌خواهم قفل و زنجیز شرکت‌ها را از پای شرکت‌های رفاهی جدا کنم
وی در جریان طرح استیضاحش در مجلس شورای اسلامی در دفاع از خود با بیان اینکه اتفاقا اگر می‌خواهیم از بنگاهداری خارج شوم برای رسیدن به فروش باید سود خود را 80 درصد کنیم، افزود: درواقع می‌خواهم از بنگاه‌های کم‌بازده خارج شویم، روز دفاع خود نیز گفتم که می‌خواهم قفل و زنجیر شرکت‌ها را از پای شرکت‌های رفاهی جدا کنم، اکنون نیز حاضرم با هر طرحی همکاری کنم تا مشخص شود چگونه صندوق‌ها را رها کرده و به سرمایه‌گذاری و پول‌افزایی در صندوق‌ها برسیم. به این می‌گویند؛ اصلاح ساختاری، درواقع شما مطالعه کنید کژی از کجا آغاز شد تا اصلاحات و حل و فصل مسائل را از همانجا آغاز کنیم.

* همینکه تثبیت شغل کرده‌ایم هنر کرده‌ایم
ربیعی با تاکید بر اینکه در دوران وزارت وی محاسن دیگری نیز وجود داشته است،  یادآور شد: من مسئول تثبت شغل هستم اگر می‌خواستم در این شرکت‌ها اقتصادی برخورد کنم قطعا با تعداد بیشتری از بیکاری رو به رو می‌شدیم لذا ما فقط ایستادیم مراقب کردیم که این شرکت‌ها به زیان‌دهی نرسند و معتقدم این هنر ما بوده است. 34 شرکت زیان‌ده فقط در استان تهران وجود داشت که اگر تعطیل می‌شدند تعداد بیکاری‌ها افزایش می‌یافت بنابراین همین که تثبیت شغل کرده‌ایم هنر کرده‌ایم.

* امروز به 110میلیارد تومان سودآوری در فولاد آهن رسیده‌ایم
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان مثالی در این خصوص ادامه داد: شرکت فولادآهن به‌عنوان غول صنعت کشور قبل از واگذاری به این وزارتخانه 8000 نفر پرسنل داشته اما امروز 16هزار نفر پرسنل مستقیم و غیرمستقیم دارد لذا نتیجه فعالیت و اقدامات این شرکت با مجموعه نیروهای اضافه شده، زیان 1300 میلیاردی در سال 94 بوده است.امروز به 110میلیارد تومان به سودآوری در همین شرکت رسیده‌ایم آیا این هنر نبوده است؟

* وزارتخانه من وظیفه کاهش فقر و نابرابری را دارد/ با توجه به فشارهای محیطی نه تنها ناموفق عمل نکردیم بلکه حرکت سالمی نیز داشته‌ایم
وزیر کار اضافه کرد: وزارتخانه من وظیفه کاهش فقر و نابرابری، ایجاد عدالت از طریق اشتغال خرد، اجرای سیاست‌های حول و حوش آموزش‌ها، مهارت و توانمندسازی مردم را دارد و شرکت‌ها بخش کوچکی از وظایفش به شمار می آید، درواقع در زمینه کاهش ریسک زندگی نیز مسئولیت دارد ولذا ما در اینجا نه تنها ناموفق عمل نکردیم بلکه با توجه به شرایط موجود و فشارهای محیطی حتی حرکت سالمی نیز داشته‌ایم. 
 
***
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: ساختار مدیریتی شرکت هواپیمایی آسمان که یکی از زیرمجموعه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است بدون رعایت کمترین شاخص های EKAO انتخاب شده اند.
محمود نگهبان سلامی در نشست علنی امروز  در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه یکی از مواردی که تقریبا روزانه نمایندگان با آن روبه رو هستند تجمعات کارگری است که به دلیل عدم پاسخگویی به مطالبات کارگران شکل می گیرد، گفت: وزیر بیشتر از کارگران به عنوان ابزاری برای خواسته های شخصی و برای بقای خود استفاده می کند، مخصوصا در روزهای اخیر شاهد پیامدهایی بودیم مبنی بر اینکه در صورت استیضاح وزیر کارگران در مقابل مجلس شورای اسلامی و یا مکان های دیگر حضور پیدا می کنند.

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس ادامه داد: نگاهی به سوابق مدیران حوزه اقتصادی وزارتخانه پیشینه خوبی از آن ها نشان نمی دهد که همین موضوع باعث شده تا زمینه های فساد در زیر مجموعه های این وزارتخانه را شاهد باشیم.

وی با اشاره به اینکه حوزه وزیر تعاون یک حوزه اجتماعی فرهنگی است و انتظار نمایندگان این است که مسائل را به حوزه های فرهنگی و اجتماعی گره بزنید نه امنیتی، ادامه داد: امروز شاهد مشکلات زیادی در بخش اجتماعی و آسیب های اجتماعی جامعه هستیم که متاسفانه برای حل آن ها کوچک ترین قدمی برداشته نشده است.

این نماینده مردم با تاکید بر اینکه عدم واگذاری بنگاه های زیرمجموعه بخش خصوصی باعث فساد کلان در این مجموعه شده است، اضافه کرد: انتظار این بود که تمامی این بنگاه ها به بخش خصوصی واگذار می شد تا تصدی گری کم و خصوصی سازی واقعی صورت می گرفت، نمایندگان حق دارند نسبت به اموال عمومی و پول کارگران که نزد شما است حساس باشند، شما حق ندارید به دلیل این پرسشگری ها نمایندگان را زیر سوال ببرید.

نگهبان سلامی با بیان اینکه حوزه اجتماعی اصل اثبات شده دنیای کنونی است، گفت: توانمندسازی افراد ضعیف و ناتوان یعنی صاحب کار کردن بیکاران یعنی تبدیل پدیده معلولیت به فرصت نه محدودیت برای این افراد، عملکرد شما نشان می دهد که نه ضعفا توانمند و نه معلولیت خود را از دایره تنگ محدودیت رهانده است.

وی افزود: این امر باید از رهگذر توسعه بنگاه های اقتصادی و سرازیر شدن سودهای کلان به بخش های اشتغال زایی برای دهک های پایین صورت بگیرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه امروز ایران اسلامی داغدار 66 نفر از هموطنان گرانمایه است، عنوان کرد: هواپیمایی آسمان که در زیرمجموعه وزارت شما است چارت مدیریتی آن بدون کمترین شاخص های EKAO انتخاب شده اند عمدتا نمی توان از یک مجموعه غیر متخصص، ناکارآمد و نابلد چیزی جز سقوط هواپیما و داغدار شدن مردم انتظار داشت.

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس گفت: شاید برای هواپیمایی آسمان و شما درآمدزایی مهم باشد اما برای ما جان هموطنان عزیزتر از هر وزیری و هر هواپیمایی آسمانی است.

وی تصریح کرد: سابقه استیضاح شما را به یاد می آورم، طبق عادت معمولا قرآنی از جیب بیرون می آورید، بغض به خود می گیرید و فضا را احساسی می کنید تا از این رهگذر ارزش های دینی و انسانی بلیط برگشت به وزارتخانه را اخذ کنید، ولی امروز مجلس شورای اسلامی بلیط سقوط شما را صادر می کند.
****
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی از مدیریت ضعیف بنگاه های اقتصادی  زیرمجموعه وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتقاد کرد.
 محمدحسین فرهنگی در جلسه علنی امروز (سه شنبه، 22 اسفند) مجلس شورای اسلامی به تشریح دلایل خود در موافقت با استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت و گفت: هر ساله در ابتدای کتاب بودجه فرمایشی از امام علی (ع) آمده است که ایشان تاکید دارند که برنامه ریزی خوب و تدبیر صحیح، دارایی کم را افزایش می دهد و بی برنامگی و بی تدبیر مال بسیار را نابود می کند.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: در ابتدای آغاز به کار آقای ربیعی به دلیل سوابق و اطلاعاتی که این روزها درخصوص ایشان بر آن تاکید می شود، از وی حمایت کردم و احساس ما این بود که ایشان خواهد توانست در این مجموعه بسیار گسترده و مهم، از لحاظ تولید و صنعت و حمایت هایی که به صورت قانونی وجود دارد، موفق باشد، اما با گذشت چند سال که وزارت تعاون مکلف شده بود بدهی های خود به سازمان های بازنشستگی و تامین اجتماعی را تسویه کند، متوجه شدیم آقای ربیعی در عمل توانایی انجام کار را نداشت.
وی تصریح کرد: براساس ماده 12 قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف شده است بدهی های خود به سازمان های بازنشستگی را از طرق مختلف تسویه کند و آقای ربیعی موظف بود براساس حکم قانونی، از اموال مربوط به سازمان خصوصی سازی و املاک مازاد و سایر ابزارها 10 درصد مطالبات مذکور را در سال جاری از دولت دریافت کند، حال سوال این است که ایشان در این زمینه احساس وظیفه ای دارند یا خیر، عملاً اتفاق نیفتاد.
فرهنگی گفت: اموال کارگران برخلاف آنچه تبلیغ می شود و حتی در تیتر اول یکی از روزنامه های کثیرالانتشار در 17 اسفند ماه به نقل از مسئولان تامین اجتماعی عنوان شد که ما داریم 11 هزار میلیارد تومان از اموال تامین اجتماعی را واگذار می کنیم، در توضیحات صفحات میانی همان روزنامه بیان شد که 3000 میلیارد تومان سود در سال حاصل شده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: باید توجه داشت که  کدام عقل سلیم، اموال در اختیار خود را که سوددهی دارند، واگذار می کند تا یک عدد به دست بیاید که یک صندوق از آن حمایت کند و بعد بگوید دولت امکانات را در اختیار ما قرار دهد.
وی افزود: در جلسه ای که بنده و استاندار آذربایجان شرقی در آن حضور داشتیم، فهرست اموال را نشان دادند، فعالان اقتصادی می دانند معنی جمله ای را که می خواهم عرض کنم چیست؛ یکی از بنگاه ها در سال گذشته از فروش خود سود 50 درصدی به دست آورده که این بیانگر موفقیت بنگاه اقتصادی است. بنده نمی خواهم کسی را متهم کنم، اما می گویم سوءتدبیر و برنامه ریزی نادرست است و اگر اراده ای برای ربودن اموال کارگران باشد که بسیار مصیبت بزرگی است.
فرهنگی بیان کرد: مدیریت بنگاه های اقتصادی بسیاری در اختیار وزارت تعاون است، اما نحوه مدیریت نادرست است، به طور مثال زمانی که سوال می کردیم چرا یک بنگاه اقتصادی زیان ده است، با الفاظی مانند هلدینگ و تخصصی نگاه کردن به موضوع و نظایر اینها ما را مدتی معطل کردند و بعد نیز که مدیریت یک بنگاه اقتصادی را تغییر دادند، مدیریت جدید توانست شرکت را سودده کند، اما این مدیریت موفق را باز تغییر دادند و مدیریت جدیدی سر کار آمد که حدود 15 مشاور به کار گرفت و هزینه های زیادی را تحمیل کرد و در نهایت بنگاه زیان ده شد. این در حالی است که بنگاه های اقتصادی باید صحیح اداره شوند، ولی می گویم که درست اداره نمی شوند.
وی با اشاره به اینکه اموال کارگران به درستی مدیریت نمی شود، تصریح کرد: در مورد بیمه روستاییان و عشایر، زحمات فراوانی کشیده شد تا این بیمه بتواند به اندازه 10 سال حق بیمه در زمینه پرداخت حقوق به مانند تامین اجتماعی لحاظ شود، اما وزارت تعاون قیام کرد و اجازه این کار را نداد.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: در سال های 93 و 96 حدود 11 درصد از سهام شرکتی که زیان ده بود از مجموعه های دیگر وزارت کار به صندوق بیمه روستایی به قیمت 500 میلیارد تومان واگذار شد، اما امروز ارزش بنگاه 300 میلیارد تومان است که بیانگر این است که 200 میلیارد از اموال روستاییان پریده است، 50 میلیارد تومان نیز بلوکه شده و بالای 100 میلیارد تومان از سهام بازنشستگی شرکت فولاد که در شرایط ناهنجاری قرار دارد، توسط بیمه روستایی خریداری شد که 100 میلیارد تومان از سهام صندوق دچار مشکلات فراوان شده و از اموال روستاییان خریداری می شد.
فرهنگی گفت: کارهای مذکور که صورت گرفت، هزینه هایی در پی داشت و باعث شد مدیرعامل و هیات مدیره مخالف اقدامات ناصحیح عزل شوند و بعد نیز کسی به عنوان مدیر وارد شرکت شد که می گفت 14 میلیون تومان حقوق ماهیانه برای بنده کم است و نمی توانم بیشتر از یک محدوده مشخص زمان برای کار بگذارم و این موضوعات به دستور آقای ربیعی صورت گرفت. در حال حاضر حدود 3 درصد رشد سالانه وجود دارد که بیانگر مدیریت ضعیف صندوق بیمه روستایی است.
وی تصریح کرد: مهارت آموزی در فنی و حرفه ای بسیار مهم است و با اینکه قانون تعیین تکلیف مربیان حق التدریسی سازمان فنی و حرفه ای به سرانجام رسید و ابلاغ شد از دی ماه سال 90 که هیات وزیران نیز آیین نامه اجرایی آن را ابلاغ و موضوع وارد فاز اجرایی شد، آزمونی در خرداد سال 94 برگزار شد که براساس آن 3568 نفر از شرکت کنندگان قبول شدند و این موضوعات پشت پرده نیست و در سایت رسمی سازمان ذکر شده است که اعلام شد تعدادی از پذیرفته شدگان در سازمان فنی و حرفه ای به کار گرفته می شوند و مابقی به دستگاه های دیگر منتقل می شوند.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: 1231 نفر از افراد پذیرفته شده در سازمان فنی و حرفه ای بنا بر اعلام رسمی سازمان به سایر دستگاه ها منتقل شدند و این در حالی است که اگر آنها در سازمان فنی و حرفه ای به کار گرفته می شدند، زمینه توسعه بیشتر فراهم می شد و دیگر چرخه معیوبی که درخصوص به کارگیری آموزشیاران نهضت سوادآموزی و معلمان حق التدریسی آموزش و پرورش وجود دارد در کیس جدیدی در سازمان فنی و حرفه ای اجرا نمی شد.
فرهنگی ادامه داد: سوال بنده این است که آیا آقای ربیعی حمایت و دفاعی از تصمیمات سنجیده نمایندگان و نظام داشته که قضاوت با شما نمایندگان است.
وی گفت: درخصوص وام اشتغال روستاییان آقای ربیعی به عنوان مسئول اشتغال و بیمه روستایی کشاورزان باید اصطلاحاً پیراهن پاره می کرد و جنگ و دعوا راه می انداخت و با روش صحیح مطالبات قانونی را طلب می کرد، اما آیا می دانید این موضوع به چه نحوی در حال اجرا است.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: متاسفانه بیمه قالیبافان و کارگران ساختمانی را به روش های مختلف حذف می کنند که این موضوعات سوءتدبیر است.
 
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: آقای ربیعی در 6 ماه گذشته وعده اشتغال، اصلاح مدیریت، برخورد با مفاسد ، جمع کردن باشگاه های سیاسی در شستا و صندوق های بازنشستگی را داده بود ولی به وعده هایش عمل نکرد.
  فریدون حسنوند در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به تشریح دلایل خود در موافقت با استیضاح علی ربیعی پرداخت و گفت: جناب آقای ربیعی، دوست دیروز و وزیر امروز، هم در استیضاح گذشته و هم در رای اعتماد گذشته، رای مثبت به وزارت شما دادم، امروز در مقام استیضاح شما پشت تریبون قرار گرفته ام، رئیس جمهور محترم فرمودند چه اتفاقی ظرف 6 ماه افتاده است.

وی ادامه داد: برخی سوال کردند ربیعی 6 ماه گذشته و امروز چه تفاوتی با هم دارد که مورد استیضاح قرار می گیرد، ربیعی 6 ماه گذشته وعده اشتغال، اصلاح مدیریت، برخورد با مفاسد ، جمع کردن باشگاه های سیاسی در شستا و صندوق های بازنشستگی را داده بود ولی امروز در مقام استیضاح یعنی عدم وفای به عهد، استیضاح از جانب برخی دوستان و منتقدین دیروز، برای عدم اصلاح و به واسطه ناتوانی و ضعف مدیریتش است.

نماینده اندیمشک گفت: آقای ربیعی چرا شانه خالی می کنید؟ آیا شرکت نفتکش متعلق به شما نبود؟ سانچی و فاجعه اش را به گردن گرفتید و اظهار تاسف کردید؟ آیا سانحه سقوط هواپیمای آسمان را به گردن گرفتید و اظهار تاسف کردید؟ یا فقط فرافکنی کردید؟ آیا سانحه های قطار رجا زیر مجموعه حضرتعالی نبود؟ چگونه از مسئولیت فرار کرده و به دوش دیگری انداخته اید؟

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شما فرمودید از زیر مجموعه ام سوال نمی کنند و فقط از شستا و صندوق سوال می شود می دانید چرا ؟ شستا و صندوق نه یک وزارتخانه یک دولت است، هلدینگ های مختلف، هزاران میلیارد سرمایه و هزاران کارگر دارد و بی اعتنایی شما به ورشکستگی صندوق و شستا ما را به  استیضاح وادار کرد.

حسنوند خطاب به ربیعی تاکید کرد: اقدام شما درجمع آوری کودکان بی سرپرست در خیابان ها چیست؟ نمایندگان آیا در تقاطع ها هر روز کودکان کار را مشاهده می کنید؟ آیا ربیعی  اقدامی کرد؟ آیا زنان بی سرپرست را در تقاطع ها نمی بینید که با جوراب فروشی و گل فروشی از نجابت خود دفاع می کنند اما ربیعی بی خیال و آسوده در تلاش برای حفظ منصب و کرسی صدارت و وزارت خود است.

وی افزود: اقدام شما در کاهش آسیب های اجتماعی چیست؟ آقای ربیعی، مگر رهبری در جلسه محرمانه برای آسیب های اجتماعی گریه نکردند؟ مسئول مستقیم به واسطه وزارت رفاه شما بودید چرا گریه نکردید؟ چرا تلاش نکردید؟ چرا اقدام نکردید؟ اگر ابزار نداشتید و ناتوان بودید چرا استعفا ندادید؟

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: عنوان شده است که جلسه امروز باز شدن پرونده رانت خواری است، دوستان خود را طی روزهای گذشته با 2 میلیارد تومان در روابط عمومی وزارت رفاه بسیج کردید تا بر دهان رسانه های منتقد بزنند، تهمت و تخریب روانه مجلس شد.

موافق استیضاح وزیر تعاون بیان داشت: آقای ربیعی فراموش نکرده اید که فراخوان دادید کارگران به جلوی مجلس بیایند،  آنها کارگران نبودند، کارگران کسانی بودند که چندین بار جلوی مجلس فریاد زدند گوش شنوایی نبود، بازنشستگان کسانی بودند که ماه ها در کنار مجلس بودند اما شما اقدامی نکردید، این ها کارگران و بازنشستگان بودند اما آنها که با فراخوان جلوی مجلس حاضر شدند، هواداران خانه کارگر بودند برای اینکه شما شستا را به مرتضی لطفی عضو خانه کارگر دادید و شستا به عنوان مجموعه توانمند اقتصادی  پشتوانه حزب قرار گرفت.

این نماینده مجلس تاکید کرد : شما مجلس را به توپ بستید،  بدعتی که شما گذاشتید فقط در زمان قاجار بود،  حمله کردن به مجلس با کارگر را بدعت گذاشت، کارگری که مجلس از او دفاع می کرد، بازنشسته ای که مجلس برای او قانون تصویب می کرد.
وی تصریح کرد: آیا می شود وزیر ورزش استیضاح شود و ورزشکار به جلوی مجلس بیاید؟ آیا می شود وزیر ارشاد استیضاح شود و هنرمند به جلوی مجلس بیاید؟

نماینده مردم اندیمشک در مجلس گفت: آقای ربیعی گفته اید اشتغال به شما مربوط نیست، در زمان رای اعتماد گفتید مسئول اشتغال هستید اما به محض اینکه مردم اعتراض کردند می گویید مسئولیتی ندارید فراموش نکنید رفتارهای امروز های شما مانند سالهای قبل شده است شما همان کسی بودید که در ستاد آقای میرحسین موسوی مسئول اتاق فکر بودید، شما کسی بودید که در روز انتخابات سال 88 با آقای میرحسین به پشت تریبون آمدید واعلام پیروزی کردید.

حسنوند اظهار داشت: ای کاش بر اعتقاد خود می ماندید و مردانه از اعتقادت دفاع می کردید و مردانه می گفتید از میرحسین دفاع کردید، اما چند سال پس از آن به مجلسی آمدید که اکثر آن اصولگرا بود و فرمودید نفوذی نظام در ستاد میرحسین بودید.

 این نماینده با انتقاد از رویکرد و رفتار وزیر تعاون اظهار داشت: به فراکسیون امید مراجعه می کنید و می گویید چون اصولگرایان از من امتیاز می خواهند و نمی خواهم آنها را به کار بگیرم کمک کنید بعد به فراکسیون اصولگرایان می گویید چون نمی خواهید اصلاح طلبان را به کار گیرید، به من فشار می آورند آیا این صداقت و روش و رفتار برای حفظ مدیریت درست است؟

وی با بیان اینکه ربیعی 157 سوال و 305 تذکر طی روزهای قبل گرفته است، ادامه داد:  جنگ روانی چند روز گذشته شما علیه مجلس کودتا بود، خبرنگارانی را به خدمت گرفتید که به مجلس توهین کردند و به نماینده تهمت زدند.

حسنوند بیان داشت: شما قومیت گرایی را ترویج کردید و با مظلومیت نمایی می خواهید وزیر بمانید اما بدانید این منصب از ما و شما می‌گذرد بنابراین به ناتوانی خود اعتراف کنید و استعفا دهید.

وی به انتصاب متعدد مدیران در مجموعه شستا انتقاد کرد و افزود: شما هر روز شستا و صندوق را با تغییر مدیریت مواجه کردید، چرا مرتبا مدیران ضعیف را در راس شستا منصوب و بعد از مدتی عزل می کنید، این چه وضعیتی است که در شستا راه انداخته اید اگر مدیری ضعیف است چرا منصوبش می کنید که بعد بخواهید برکنارش کنید؟

رییس کمیسیون انرژی در پایان موافقت خود را با استیضاح وزیر رفاه اعلام کرد و گفت:  وزارت رفاه خانه عدالت است و ما بر اساس وظیفه شرعی استیضاح وزیر را در دستور کار قرار داده ایم، فریاد مردم را شنیدیم و لبیک گفتیم.
***
جهانبخش محبی‌نیا نماینده مردم میاندواب در مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه ۲۲ اسفند) در جریان بررسی استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی توسط وکلای ملت طی سخنانی به عنوان مخالف استیضاح وزیر کار اظهار داشت: بدون شک مجلس به دغدغه‌های نمایندگان توجه می‌کند و تا حدی که مقدور است هم باید با مجلس و امنای ملت مهربانی صورت گیرد.

وی افزود: نارضایتی‌ها و عدم توجه‌های برخی مدیران شاید باعث ناراحتی همکاران ما شده باشد، اما منش دوستان و همکاران نباید تغییر کند.

نماینده مردم میاندواب در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: در مجلس چطور اجازه می‌دهند با فردی که شخصیت برجسته‌ای دارد اینگونه سوابق او را مطرح کنیم ما باید خود را جای وزرا بگذاریم.

وی ادامه داد: ما هر چند که از خیلی از وزرا گلایه‌مندیم البته که از آقای ربیعی هم گلایه‌هایی هم داریم البته قرار است صلاحیت آن‌ها را مدنظر قرار دهیم.

محبی‌نیا با بیان اینکه بنده به عملکرد وزیر کار ایراد دارند گفت:، اما یادمان نرود که آقای ربیعی بیشتر از همه وزرا به استان‌ها سر زده است و به نظر من لازم است که او را با بقیه وزرا مقایسه کنیم.

نماینده مردم میاندواب خاطرنشان کرد: آقای ربیعی فرزند جوادیه تهران است، فرزند خانواده‌ای که فقر را در آغوش گرفته است.

وی با اشاره به اینکه نگاه وزیر کار به امنیت مسائل کنونی و موضوعات امنیتی نگاه پسندیده‌ای است، گفت: ربیعی وزیری بود که از طرف انقلاب آمد او درواقع اولین کسی است که اشتغال نیرو‌های بیکار را با بدبختی تمام فراهم کرد.

محبی‌نیا درباره موضوع واگذاری‌ها درحوزه وزارت کار که از سوی برخی نمایندگان موافق استیضاح مطرح شد عنوان کرد: اکنون در حوزه ربیعی ۲۸۰ شرکت مدیریتی وجود دارد که تعداد ۲۱۰ شرکت از آن از بابت رد دیون است و ما در این اثنی دیدیم که ربیعی دستور داد تا سال ۹۷ تمام شرکت‌های زیانده حتما واگذار شوند.

وی افزود: در رابطه با مساله فقر باید بگویم طبیعی است وزارت تعاون در حوزه فقر، بیمه تامین اجتماعی و اشتغال مسئولیت دارد. این را هم بگویم که شاخص فقر ما در سال ۸۴ به میزان ۱۸ درصد بوده است، اما در سال ۹۶ متاسفانه به ۳۰ درصد افزایش یافته است، اما با همه این وجود باید ببینیم دلیل آن چه بوده است.

نماینده مردم میاندواب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ما حمایت چند ساله از خدمات تامین اجتماعی داریم، گفت: این همه دستگاه متولی برای جلوگیری از فقر وجود دارد، اما باید دید آن‌ها چه کرده‌اند.

وی همچنین با اشاره به ۱۵۹ درخواست برای تاسیس بیمارستان و درمانگاه در مناطق مختلف عنوان کرد اگر میانگین اعتبار بیمارستان را ۵۰۰ هزار میلیارد تومان در نظر بگیریم ما مبلغ ۸۰ هزار میلیارد تومان کمبود اعتبار داریم البته که این‌ها تقاضای به حق مردم است، ولی باید به صورت زیرساختی مورد توجه قرار گیرند. 
*****
نتیجه رای گیری جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجلس: آقای ربیعی با 125 رای موافق و 124 مخالف و با اختلاف یک رای در سمت خود باقی ماند.
 

 
ویدئو‌ها
نمایش موجودیت‌ها