loader
banner

7 فاکتور مهم نرخ تعامل یا Engagement Ratio  در توییتر

نرخ تعامل یا Engagement Ratio در توییتر به زبان ساده میزان درگیری کاربران با یک توییت یا اکانت را نشان می‌دهد. در واقع  نرخ تعامل به شما می‌گوید که کاربران توییتر به چه میزانی با محتوایی که اکانت شما منتشر می‌کند، درگیر شده‌اند؟

نرخ تعامل در توییتر

همانطور که گفته شد تعامل در توییتر به تعاملات و اقدامات مختلفی که کاربران می توانند با توییت ها و حساب ها انجام دهند اشاره دارد. این درگیر شدن مخاطب، شامل طیف وسیعی از فعالیت‌ها می‌شود که نشان‌دهنده سطح تعامل، علاقه یا پاسخ کاربر به محتوا و حساب‌هایی است که در پلتفرم توییتر با آن‌ها مواجه می‌شوند.

در این مقاله سعی داریم 7 فاکتور مهم محاسبه‌ی نرخ تعامل یا Engagement Ratio در توییتر را باهم مرور کنیم. قطعا هرکدام از فاکتورهای ذکر شده از اهمیت متفاوتی برخوردار هستند و برای محاسبه‌ی دقیق نرخ تعامل، به هرکدام از فاکتورها باید وزن متفاوتی اختصاص داد.

برای اشکال رایج تعامل در توییتر را می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

لایک در نرخ تعامل توییتر

کاربران توییتر می توانند یک توییت را لایک کنند تا نشان دهند که آن را مطلوب، جالب یا مورد تایید می‌دانند. لایک ها  که با نمادی به شکل قلب در توییتر نشان داده می شوند، بیانگر آن هستند که محتوای منتشر شده توسط شما، از جانب سایر کاربران مورد پسند و تایید قرار گرفته است. هرچه میزان لایک‌های یک توییت بیشتر باشد، نشان دهنده‌ی میزان تایید آن از جانب سایر کاربران بوده و بالا بودن Engagement Ratio را نشان می‌دهد.

 

ریتوییت ها در نرخ تعامل توییتر

ریتوییت به کاربران این امکان را می دهد که توییت های دیگران را با فالوورهای خود به اشتراک بگذارند. ریتوییت و یا بازنشر یک توییت، دسترسی و دیده شدن توییت اصلی را تقویت می‌کند و باعث می‌شود که افراد بیشتری آن را ببینند و نشان می دهد که کاربر محتوا را به اندازه کافی ارزشمند یافته است تا با مخاطبان خود به اشتراک بگذارد.

هر چه میزان ریتوییت و بازنشر یک توییت بالاتر رود، نشان دهنده‌ی تایید آن از جانب سایر کاربران است بشرطی که محتوای شما را بدون اضافه کردن توضیح یا مطلبی، فقط بازنشر کرده‌باشند که در این صورت نرخ تعامل محتوای شما را بالا می‌برد.

نرخ تعامل در توییتر

ریپلای یا پاسخ در نرخ تعامل توییتر

در فضای پلتفرم توییتر این امکان وجود دارد که کاربران می توانند برای شرکت در مکالمات، به اشتراک گذاشتن افکار خود یا پرسیدن سوالات به توییت ها پاسخ دهند. در اصطلاح به پاسخی که مخاطبان به توییت شما می‌دهند، ریپلای گفته می‌شود. پاسخ ها تعامل و گفتگو بین کاربران را تقویت می کند. هرچه میزان ریپلای‌های یک توییت بیشتر باشد نشان دهنده‌ی میزان درگیری سایر کاربران با محتوای شما است.

توجه به این نکته ضروری است که بالا بودن تعداد ریپلای‌ها فقط نشان دهنده‌ی نرخ تعامل بالاست و نمی‌تواند نشانی  از تایید محتوای شما توسط سایر کاربران محسوب شود، زیرا ممکن است سایر کاربران روی توییت شما ریپلای بکنند ولی نظری کاملا مخالف با شما داشته باشند.

منشن در نرخ تعامل توییتر

زمانی که کاربران نام کاربری کاربر دیگری (با پیشوند علامت «@») را در توییت خود وارد کنند،  یعنی آ« کاربر را منشن کرده‌اند و هدفشان اسن است که توجه کاربر مذکور را به توئیت آگاه و معطوف کنند. هرچه میزان منشن نام کاربری شما یا تعداد منشن ‌ها زیر توییت شما بیشتر باشد نشان از بالا بودن نرخ تعامل خواهد داشت،

یعنی مخاطب با محتوای شمادرگیر شده است، ولی بازهم بالا بودن نرخ تعامل در آیتم منشن نشان از تایید و همسویی با  محتوا و اکانت  از جانب کاربران محسوب نمی‌شود. زیرا بسیار پیش می‌آید که منشن کردن یک اکانت در راستای اعتراض به آن اکانت انجام شده باشد.

فالو کردن در نرخ تعامل توییتر

کاربران می‌توانند حساب‌های دیگر را دنبال کنند تا توییت‌هایشان را در فید توییتر خود ببینند.  هرچقدر میزان فالورهای یک اکانت توییتری بالا باشد، نشان از نرخ تعامل بالای آن اکانت دارد. بازهم نمی‌توان بالا بودن تعداد فالور را معیاری بر محبوبیت آن اکانت محسوب کرد، فقط می‌توان به عنوان معیار بالا بودن نرخ تعامل به آن استناد کرد.

در فضای توویتر بسیار پیش می‌آید که کاربران، افرادی را فالو می‌کنند که نه‌تنها با او همسو نیستند بلکه از مخالفان نظرات آن شخص نیز محسوب می‌شوند و فقط برای اطلاع از فعالیت و نظرات، این اکانت را فالو کرده‌اند.  فالو کردن یک اکانت در توییت  نشان دهنده علاقه مداوم به دیدن محتوا و به روز رسانی از یک حساب خاص است نه نشان دهنده‌ی میزان محبوبیت آن.

کلیک‌ها در نرخ تعامل توییتر

تعامل را می‌توان با تعداد کلیک‌های روی لینک‌های موجود در توییت‌ها نیز اندازه‌گیری کرد. کلیک بر روی یک لینک نشان می دهد که کاربران علاقه مند به دسترسی به اطلاعات اضافی یا بازدید از لینک‌هایی هستند که شما معرفی کرده‌اید.

هرچه میزان کلیک روی لینک‌هایی که شما در محتوای خود انتشار داده‌اید بیشتر باشد، نشان از تعامل بالای مخاطبان با محتوای شمادارد.

تعداد بازدید در نرخ تعامل توییتر

اخیرا توییتر امکانی را فراهم کرده‌است که نشان می‌دهد چند نفر از کاربران توییت و محتوای شما را دیده‌اند. این عدد صرفا فقط میزان بازدید را نشان می‌دهد، هرچقدر تعداد بازدید یک محتوا بیشتر باشد، نشانی از بالا بودن نرخ تعامل محسوب می‌گردد،

اما اگر بخواهیم میزان نرخ تعامل مثبت را در آیتم تعداد بازدید بررسی کنیم، باید نسبت لایک به بازدید را محاسبه کنیم. بعبارتی باید بررسی کنیم که چه نسبتی از کاربرانی که محتوای شما را دیده‌اند، متعاقبا آن را لایک نیز کرده‌اند. این نسبت هرچه بیشتر باشد، نشان از بالا بودن نرخ تعامل مثبت است.

در واقع نرخ تعامل  مثبت در توییتر به نسبت افرادی که یک توییت خاص را دیده‌اند و متعاقباً روی دکمه “لایک” کلیک کرده اند یا به طور مثبت با آن درگیر شده اند، اشاره دارد. این درصد با تقسیم تعداد لایک ها بر تعداد کل افرادی که توییت را دیده اند و سپس حاصل ضرب در 100 محاسبه می شود.

یکی از مهم‌ترین معیارها برای محاسبه نرخ تعامل، بررسی نسبت میزان لایک به بازدید است در واقع بالا بودن این نسبت نشان می‌دهد که محتوای علاوه بر اینکه دیده شده، پسنیدیده نیز شده است، اما اگر امتیاز این آیتم پایین باشد، نشان می‌دهد که محتوای شما دیده شده است، اما مورد پسند عمده‌ی کاربران قرار نگرفته است.

نرخ تعامل در توییتر

بوکمارک در نرخ تعامل توییتر

بوکمارک کردن در توییتر در واقع به کاربران این امکان را می‌دهد که اگر محتوایی را مهم یا کاربردی تلقی می‌کنند، آن را بوکمارک می‌کنند که در مراجعات بعدی به آ« دسترسی داشته باشند و به صورت دقیق مورد مطالعه قرار دهد.

هرچه میزان بوکمارک یک محتوایی بالا باشد، نشان دهنده‌ی اهمیت آن محتوا از نظر کاربران و معیاری برای محاسبه‌ی نرخ تعامل محسوب خواهد شد.

 

معیارهای تعامل در توییتر اطلاعاتی را در مورد نحوه تعامل کاربران با توییت‌ها و حساب‌ها ارائه می‌دهند که نشان‌دهنده میزان علاقه، نفوذ و دسترسی به محتوای اشتراک‌گذاری شده در توییتر است.

سامانه هشتگ به عنوان ابزار هوشمند رصد و پایش شبکه‌های اجتماعی، با بهره‌مندی از مدل‌های هوش‌مصنوعی و کلان داده‌ها، این امکان را فراهم کرده است که با بررسی تمامی فاکتورهای مهم در توییتر، امتیاز نرخ تعامل را محاسبه کند.

امیتاز نرخ تعامل که در سامانه هشتگ ارائه می‌شود، تمامی فاکتورهای یاد شده را مورد بررسی قرار داده و متناب با اهیمت هرکدام، وزن عددی به آن‌ها اختصاص می‌دهد و در نهایت به یک امتیاز نرخ تعامل برای هر محتوا و هر اکانت می‌رسد.

فعالین عرصه‌ی رصد سوشال مدیا و صنعت بازاریابی هوشمند، قطعا با استفاده از سامانه هشتگ و برسی متادیتاهای هر محتوا می‌توانند بینش‌های دقیق و کاملی را در موضوع مورد رصد خود بدست بیاورند.

متخصصان و کارشناسان دیجیتال مارکتینگ که  با بهره‌مندی از سامانه‌های پایش و رصد دیتای شبکه‌های اجتماعی به  داده‌های سوشال مدیا نیز دسترسی دارند، می‌توانند با  تحلیل داده‌های شبکه‌های اجتماعی بررسی معیاری‌های همچون امتیاز نرخ تعامل اکانت‌ها، در انتخاب استراتژی و کمپین‌های تبلیغاتی خود موفق‌تر عمل کنند.

جمع‌آوری دیتا و تحلیل و مدیریت داده‌های شبکه‌های اجتماعی یکی از نیازهای اساسی فعالین صنعت تبلیغات و مارکتینگ محسوب می‌شود، سامانه هشتگ به عنوان سامانه هوشمند تحلیل و مدیریت داده، این امکان را در اختیار دیجیتال مارکتینگ‌ها قرار داده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *